Dom bezpieczny dla dziecka – jak go urządzić?

Poznawanie świata przez dziecko wiąże się nieodłącznie z dorastaniem. Ciekawość sprawia, że musi ono wszystkiego dotknąć, sprawdzić każdy zakamarek. Zamiast zabierać wszystko, co je zafascynowało, lepiej jest pomóc mu w poznawaniu otoczenia, sprawiając, by było jak najbardziej przyjazne i bezpieczne.

Zanim dziecko nauczy się posługiwać różnymi przedmiotami, musi je najpierw obejrzeć i poznać. Zabezpieczając otoczenie, w którym się dziecko bawi, mamy większą pewność, że kiedy zostawimy je na chwilę same w pokoju, nic mu się nie stanie. Możliwość empirycznego poznania zapewnimy jedynie wtedy, gdy damy dziecku możliwość swobodnego odkrywania otaczającego je fascynującego świata. O tym, czy przestrzeń wokół dziecka jest bezpieczna, decydują meble, sprzęty, materiały wykończeniowe, a także wszelkie drobne elementy. Niewielu również wie, że niektóre rośliny doniczkowe mogą być trujące. A nie sposób przewidzieć wszystkich zachowań dziecka. Dzieci są ciekawskie, nie potrafią ocenić sytuacji, dlatego należy zawsze sprawdzać, co nasza pociecha robi, zwłaszcza wtedy, gdy jest cicho.

Dla bezpieczeństwa dzieci należy zabezpieczyć gniazdka, krawędzie, szuflady itd.
Dla bezpieczeństwa dzieci należy zabezpieczyć gniazdka, krawędzie, szuflady itd.

Jak stworzyć dom bezpieczny dla dzieci? Zasady

1. Krawędzie, szuflady, gniazdka – jak zabezpieczyć?

Dom powinien być nie tylko wygodny, ale przede wszystkim bezpieczny dla dzieci. Największym zagrożeniem dla malucha są ostre kanty czy wystające elementy zabudowy. Należy je zabezpieczyć silikonowymi narożnikami, które zamortyzują uderzenia. Wszystkie meble powinny być stabilne, najlepiej przykręcone do ścian. Warto usunąć niskie meble, po których dziecko mogłoby się wspiąć, a także zabezpieczyć kaloryfery i parapety. Stoły nie powinny być przykrywane obrusami, ponieważ łatwo je ściągnąć, zsuwając całą zastawę na nich stojącą. Zabezpieczmy także szuflady specjalnymi blokadami, by nie wypadły dziecku na głowę. Jeśli chcemy udostępnić jakieś szuflady z zabawkami, warto zamontować spowalniacze, dzięki którym dziecko nie przytrzaśnie sobie palców. Wszystkie niebezpieczne, drobne lub ciężkie przedmioty, a także worki czy reklamówki powinny być pochowane, by dziecko nie mogło po nie sięgnąć. Z szafek zamykanych należy wyjąć klucz. Wszystkie kable powinniśmy ukryć pod listwami, zaś gniazdka zabezpieczyć plastikowymi zaślepkami. Sprzęty mogące stanowić zagrożenie (żelazko, czajnik elektryczny) powinny stać w bezpiecznym, niedostępnym dla dziecka miejscu. Meble przeznaczone dla dziecka, takie jak stoliczek i krzesło, muszą być lekkie, najlepiej plastikowe, o zaokrąglonych kantach. Dziecko przy stole powinno siedzieć w specjalnym, przystosowanym krzesełku, którego szeroko rozstawione nogi uniemożliwią przewrócenie się, zaś barierki oraz szeleczki utrzymają stabilnie dziecko.

Zabezpieczając otoczenie, w którym dziecko się bawi, mamy większą pewność, że kiedy zostawimy je na chwilę same w pokoju, nic mu się nie stanie. O tym, czy przestrzeń jest bezpieczna, decydują meble, sprzęty, materiały wykończeniowe, a także wszelkie drobne elementy.

2. Ciepła podłoga

Dzieci często bawią się na podłodze w domu, dlatego posadzka powinna być pokryta ciepłym, miękkim materiałem. Aby chodniki czy wykładziny nie ślizgały się, należy zastosować maty antypoślizgowe lub zabezpieczyć je taśmą dwustronną. Można zdecydować się również na ogrzewanie podłogowe, które równomierne ogrzeje całą powierzchnię. Wszystkie drzwi zabezpieczmy dwustronnie, by dziecko nie mogło się nimi uderzyć ani przytrzasnąć sobie palców. Lepsze będą drzwi pełne niezawierające przeszkleń, które mogłyby się zbić podczas przeciągów lub kiedy dziecko nimi trzaśnie czy w nie czymś uderzy. W drzwiach wejściowych nigdy nie należy zostawiać kluczy, by dziecko samo nie mogło wyjść z domu. Poza tym nie powinno mieć ono dostępu do okien ani drzwi balkonowych. Pamiętajmy, by nie ustawiać pod oknami żadnych mebli, po których dziecko mogłoby się wspiąć na parapet. Okna warto zabezpieczyć blokadami ograniczającymi ich otwarcie. Konieczne jest złączenie klamek okna razem oraz ich związanie, by dziecko zainteresowane światem nie było w stanie samodzielnie ich otworzyć.

Przy krańcowych stopniach schodów powinniśmy zainstalować bramki zabezpieczające
Przy krańcowych stopniach schodów powinniśmy zainstalować bramki zabezpieczające

3. Schody, kominek, piekarnik

Jeśli w domu są schody, przy ich krańcowych stopniach powinniśmy zainstalować furtki czy bramki zabezpieczające z mechanizmem zamykania. Bezpieczniejsze będą balustrady pełne lub z gęsto zamontowanymi tralkami, po których dziecko nie będzie mogło się wspinać. Takie bramki możemy także wstawić w futrynach drzwi pokoju, do którego dziecko nie powinno mieć dostępu. Specjalnymi bramkami czy płotkami można zagrodzić elementy niebezpieczne, np. kominek lub piekarnik, które pozwolą uniknąć poparzenia czy przypadkowego włączenia przez dziecko.

4. Jakie kwiaty doniczkowe do pokoju dziecka? Uważaj na rośliny trujace!

Kolorowe rośliny doniczkowe z pewnością zaciekawią malucha. Wśród roślin domowych znajdować się mogą jednak trujące gatunki. Aby dziecko nie zrywało listków oraz nie strąciło doniczki, kwiaty powinny znajdować się poza zasięgiem jego rączek. Powinniśmy zabezpieczyć także wszystkie sznurki regulujące rolety, by dziecko nie brało ich do buzi czy nie owijało sobie ich wokół ciała. Pamiętajmy jednak, że zastosowanie wszystkich powyższych wskazówek nie da pełnej gwarancji bezpieczeństwa. Najtrudniejsze jest zawsze przewidywanie ewentualnych zagrożeń, gdyż czasami mogą one pojawić się w miejscach, o których nigdy byśmy nie pomyśleli.

Komentarze