Projekt pokoju dziecka – te rzeczy powinny się w nim znaleźć!

Odpowiednie wyposażenie pokoju dziecka to prawdziwe wyzwanie. Ważne jest stworzenie takiej przestrzeni, w której dziecko będzie się dobrze czuło i chętnie spędzało czas. Poza tym ma się tam bawić, majsterkować, spać. Chcesz wiedzieć, co powinno znaleźć się w takim pokoju? Podpowiadamy!

Pokój dziecka - co powinno się w nim znaleźć?
Pokój dziecka - co powinno się w nim znaleźć?

Ważne jest, aby meble w pokoju naszego dziecka były mocne i miały dużo miejsca do układania zabawek. Pokoje dzieci różnią się znacznie ze względu na płeć i wiek. Z tego powodu dobrze jest wychodzić potrzebom dzieci naprzeciw i zamiast co parę lat kupować nowe meble, wybrać zamiast tego takie, które będą rosły wraz z nimi i dadzą się wielofunkcyjnie zastosować.

Rzeczy, które muszą znaleźć się w pokoju dziecka

Potrzeby i zainteresowania dzieci zmieniają się szybciej niż dorosłych, dlatego pokój dla dziecka musi razem z nim rosnąć i zmieniać wygląd. Służy i do nauki, i do zabawy – i jest przeważnie rzadko sprzątany. Proponujemy kilka praktycznych rad, jak pokój dziecka urządzić.

Ograniczona paleta kolorów

Zabawki, książki i przeróżne drobiazgi są wystarczająco kolorowe, dlatego ściany pokoju dziecka powinny być raczej powściągliwie pomalowane. Klasyką jest tutaj biel. Jest ona jednak bardzo podatna na plamy. Jeśli więc dolna trzecia część wysokości ściany nie jest osłonięta szafką, można ten obszar pomalować farbą ochronną, na której nie będzie znać ani śladów brudnych rąk, ani zadrapań.

Dywan do pokoju dziecka – ma służyć do zabawy

Samochodziki najlepiej jeżdżą po parkiecie albo laminacie, a i klocki stoją na takiej podłodze stabilnie. Niemniej jednak na środku pokoju powinien leżeć jakiś z krótkim włosem albo tkany dywan. Nie tylko grzeje podczas zabawy, ale też tworzy piękny akcent na podłodze – pomijając fakt, że jego wzór może stanowić na przykład wspaniały tor wyścigowy.

Schowki pomagają zachować porządek

Jedna z najważniejszych zasad w pokoju dziecinnym brzmi: im prostszy jest system porządkowania, tym łatwiej odbywa się wieczorne sprzątanie. Idealne do tego celu są duże pojemniki z drewna albo tworzywa sztucznego, w których dadzą się łatwo ułożyć i przechować przez noc wszystkie samochodziki, klocki, lalki i misie. Z szafek i regałów z małymi półkami i szufladami lepiej zrezygnować – Wasze nerwy będą za to wdzięczne.

Kolorowy pokój dziecka
Kolorowy pokój dziecka

Meble dla dzieci, które rosną wraz z nimi

Jakby tego było mało, że wszystkie bluzki i spodnie co chwila robią się za małe, także i meble dziecinne już po krótkim czasie przestają często pasować. Rozwiązaniem są krzesła, stoliki i łóżka, które kilkoma prostymi ruchami pozwalają zmienić ich wielkość. Dostosowywane do wzrostu dziecka mogą służyć mu przez długi czas. Jest to zarówno praktyczne, jak i rozsądne – jeśli ktoś jest pewny, że dany mebel będzie użytkowany dłużej niż przez parę miesięcy, chętnie zainwestuje w wysokiej jakości, trwałe meble dla dziecka, na przykład z drewna.

Meble modułowe zapraszają do zabawy

Stół albo taboret, a za chwilę dom albo jaskinia – im prościej pojedynczy element jest zaprojektowany, tym większa różnorodność jego zastosowania w pokoju dziecinnym. Na przykład modułowe skrzynki z drewna różnej wielkości dają się dowolnie kombinować, pobudzając wyobraźnię małego użytkownika. Drewniane skrzynki można bezbarwnie polakierować albo pomalować na dowolne kolory.

Wymienne dekoracje

Księżniczki, smerfy, jednorożce, postacie z kreskówek – motywy i figury, które fascynują dzieci są niezliczone i nieustannie się zmieniają. Aby w tym zalewie pomysłów dotrzymać dziecku kroku, istnieje jedna metoda: ograniczyć się tylko do rzeczy i motywów typowych dla danego wieku, które można łatwo wymienić. Na przykład tkaniny albo obrazy zamiast tapety i malowideł ściennych.

Własnoręczne zdobienie mebli z drewna

Lakierowane na wysoki połysk meble zaspokajają wprawdzie oczekiwania co do porządku i estetyki wielu dorosłych, ale dla dzieci mogą być nieco nudne. O wiele ładniej będą wyglądały w pokoju dziecka meble drewniane pomalowane pędzlem i farbami w wesołe kolory. W tym procesie indywidualizowania mebli można pójść krok dalej: jeśli na przykład drzwi od szafy są ciągle otwarte, możne je po prostu zdjąć z zawiasów. Zaoszczędzi się miejsca i wszyscy będą zadowoleni.

Łańcuchy świetlne LED zapewniają łagodne światło nocą

Ciepłe, przytulne oświetlenie jest w pokoju dziecka jeszcze bardziej ważne niż w innych pomieszczeniach. Dotyczy to głównie wieczoru przed zaśnięciem, kiedy całkowita ciemność wywołuje u dzieci strach. Ładnym rozwiązaniem łagodnego oświetlenia są łańcuchy świetlne z przyjemnymi dla wzroku osłonami i oszczędnymi żarówkami LED. Mogą być przez długi czas wykorzystywane jako oświetlenie w tle.

Każde dziecko ma własny kolor

Kiedy dwójka dzieci dzieli jeden pokój, sprawa się nieco komplikuje. Każde potrzebuje własnego kącika, a urządzenie oddzielnych stref powinno pasować do całości. Dobrze, że wielu producentów mebli dla dzieci oferuje szafki, regały i komody w różnych kolorach. Tak więc jedno dziecko może mieć szafkę niebieską, drugie zieloną, obie jednakowej wielkości – i sprawiedliwości staje się zadość. Ustawione obok siebie w lustrzanym odbiciu dwukolorowe meble wyglądają całkiem nieźle.

W pokoju dziecka warto mieć meble, które zostaną z nim na lata
W pokoju dziecka warto mieć meble, które zostaną z nim na lata

Białe ściany zapewniają wprawdzie optyczny porządek w pokoju dziecinnym, ale wiele dzieci ma własne upodobania: róż, błękit, zieleń itp. To da się pogodzić z urządzeniem pokoju, tylko odcienie nie powinny być zbyt jaskrawe. Najlepiej jest znaleźć wspólnie z dzieckiem odpowiedni odcień, który nie zdominuje całego pomieszczenia, ale nada mu odpowiedni charakter. Wybrany kolor farby najlepiej jest również wspólnie wykorzystać; własnoręcznie pomalowany pokój będzie powodem do dumy jego małego mieszkańca, a jednocześnie zapewni mu prawdziwą przytulność.

Farba tablicowa pobudza kreatywność

Prawie klasykiem w pokoju jest specjalna farba tablicowa. Pozwala ona przekształcić fragmenty ścian i mebli w twórcze strefy. Duże powierzchnie w pokoju, na których można według własnego uznania rysować, malować i pisać, jednakowo fascynują małych i większych. Na dodatek farby tablicowe przestały być monotonnie czarne albo ciemnozielone i są dostępne prawie w dowolnym kolorze. W ten sposób unika się łatwo przytłaczającego wrażenia ciemnych barw.

Farba tablicowa – 10 pomysłów do pokoju dziecka!

Kolorowe zasłony w pokoju dziecka

Zasłony w pokoju dziecięcym mają wszechstronny charakter. Nie tylko nadają pomieszczeniu ciepła i przytulności, ale też zaciemniają go w jasne wieczory, albo pozwalają podzielić na strefy. Nie mówiąc o tym, że można nimi zasłonić drobny nieporządek w pokoju. Kolory i wzory bez trudu można dopasować do wystroju pokoju, a w razie potrzeby łatwo wymienić na nowe.

Dom bezpieczny dla dziecka – jak go urządzić? Sprawdź>>TUTAJ

Komentarze