Jak wybrać podłogę do pokoju dziecka? Praktyczne wskazówki
Urządzenie pokoju dziecka jest dosyć prostym zadaniem. Gorzej przedstawia się sytuacja, gdy musimy wybrać również podłogę, ze względu na bardzo szeroką ofertę producentów działających na terenie całej polski. Oprócz aspektów estetycznych, należy wziąć pod uwagę jej odporność oraz bezpieczeństwo malucha. Warto zadecydować też czy wykorzystamy panele, wykładzinę czy standardowy rodzaj drewnianej powierzchni. Razem z nami sprawdź, jaką podłogę najlepiej wybrać do pokoju dziecka!
Wybór podłogi do pokoju dziecka – jakimi kryteriami kierować się przy wyborze?
W pierwszej kolejności należy zwrócić szczególną uwagę na aspekt bezpieczeństwa. W pokoju dziecka podłoga musi być pozbawiona drzazg, a co najważniejsze – przylegać do podłoża. Warto, żeby była łatwa w konserwacji, a materiały użyte do jej wykonania posiadały niezbędne atesty. Zatem, który z nich będzie najlepszy? – wykładzina, panele czy drewno? Odpowiadamy!
Wykładzina w pokoju dziecka
Wykładzina to najpopularniejsze rozwiązanie wykorzystywane do pokoju dziecięcego. Wyróżnia się niską ceną, funkcjonalnością i znakomitymi zabezpieczeniami. Dywan jest bardzo miękki, doskonale amortyzuje upadki, a dobrze pielęgnowany nie jest źródłem alergenów.
Warto jednak zadbać, aby wykładzina miała krótkie i gęste włosie (zbiera się na nim znacznie mniej roztoczy). Jeśli natomiast dziecko jest alergikiem, należy postawić na materiał z powłoką antyalergiczną.
Kolejnym atutem wykładziny jest dobra izolacja termiczna i świetne wygłuszenie podłogi. Problem pojawia się jednak, gdy dziecko rozleje coś na dywan (czyszczenie jest mocno problematyczne).
Panele podłogowe w pokoju dziecka
Panele podłogowe, podobnie jak wykładzina wyróżniają się niską ceną. Są trwałe, nie trzeba ich cyklinować, a co więcej, mogą być odporne na zarysowania (panele laminowane). W przypadku powierzchni do pokoju dziecka, warto zastanowić się nad kolorową i wzorzystą powierzchnią. Plasuje się ona w przystępnych cenach, a może być o wiele bardziej atrakcyjna dla naszej pociechy od klasycznego drewna.
Drewniana podłoga w pokoju dziecka
Drewniana podłoga zapewnia odpowiedni komfort alergikom, nie pochłania wody (brak wilgoci w pokoju), a co najważniejsze, wygląda niezwykle estetycznie i luksusowo. Należy jednak zadbać, aby powierzchnia była wyszlifowana (brak drzazg), natomiast lakier miał wykonane atesty. Bardzo ważny jest gatunek drewna – najlepiej wybrać drewno egzotyczne, dąb lub jesion.
Warto również zadbać o renowację drewnianej podłogi, która z czasem może ulec porysowaniu na skutek eksploatacji (nie wygląda to estetycznie). W tym celu należy wykonać zabieg cyklinowania oraz ponownego pokrycia jej lakierem.
Wykładzina czy dywan – co jest lepsze?
Wykładzina dywanowa to znakomity wybór, ponieważ jest zabezpieczona przed podwijaniem i przesuwaniem się, a dodatkowo amortyzuje każdy upadek naszej pociechy. Niestety stosunkowo ciężko ją utrzymać w zupełnej czystości, a gdy coś się wysypie lub rozleje – powierzchnię trzeba prać, co często stanowi niemały problem.
Dywan jest zdecydowanie prostszy w wymianie oraz pielęgnacji, a przed przesuwaniem możemy zabezpieczyć go m.in. przylepieniem dwustronnej taśmy klejącej lub położeniem pod nim siatki antypoślizgowej.
Reasumując, wykładzina wymaga od domowników większych nakładów pracy. Regularne konserwacje spowodowane gromadzeniem się kurzu, a także bardzo uciążliwe pranie tego materiału powoduje, że ludzie stawiają na panele lub drewniana podłogę i miły w dotyku dywanik dodający wnętrzu przyjaznego wyglądu.
Przeczytaj również: Łóżko w pokoju dziecka – czym kierować się przy wyborze? O czym warto pamiętać?
Ekologiczna podłoga w pokoju dziecka – jak wybrać odpowiednią?
Wraz ze wzrostem świadomości społeczeństwa, panele ekologiczne zyskują przez cały czas na popularności. Są oznaczone atestami E1 (przyjazne dla środowiska i ludzi). Według ekspertów z serwisu jakbudowac.pl, klienci w średnim przedziale cenowym najczęściej wybierają polskie produkty, które mają w składzie ok. 70% drewna i certyfikat FSC (surowiec użyty do produkcji pochodzi z lasów zarządzanych w zrównoważony sposób).
Ile kosztuje podłoga do pokoju dziecka?
Przeciętna cena drewnianego parkietu to 180-240 zł/m2. Wykładziny dywanowe kosztują już od 30 zł/m2, jednak w celu uzyskania wysokiej jakości materiału warto zaopatrzyć się w gotówkę rzędu 130 zł/m2. Panele podłogowe w zależności od rodzaju plasują się w granicach 160-200 zł/m2. Do tego należy doliczyć montaż w średniej cenie ok. 20-30 zł/m2.
Jak wybrać podłogę do pokoju dziecka? Praktyczne wskazówki – podsumowanie
Podłogę do pokoju dziecka należy wybrać według indywidualnych kryteriów. Warto jednak pamiętać, że najtańszym i niekoniecznie najlepszym rozwiązaniem pod względem higienicznym będzie wykładzina. Zwracając uwagę na zdrowie naszej pociechy – drewniana podłoga nie ma sobie równych ze względu na jonizację powietrza. Panele natomiast są tańsze i nieco gorsze pod względem jakości od drewnianej powierzchni, jednak w połączeniu z atrakcyjnymi wzorkami oraz dywanem prezentują się niezwykle okazale.
FAQ – najczęstsze pytania i odpowiedzi
Sprawdź odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.
1. Jak pielęgnować drewniana podłogę?
Drewnianą podłogę należy odkurzyć, a ciężkie w likwidacji zabrudzenia przetrzeć miękką i wilgotną szmatką. Zanim oddamy powierzchnię do użytku, powinniśmy wykonać zabieg impregnacji, w celu dodatkowego zabezpieczenia przed wilgocią oraz płynami wylanymi przez dziecko. Warto również raz na kilka miesięcy odświeżać drewniane posadzki płynem do renowacji.
2. Moje dziecko jest alergikiem – czy wykładzina dywanowa to dobra opcja?
W przypadku alergików najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie paneli lub drewnianej podłogi. Nawet antyalergiczna wykładzina dywanowa może gromadzić roztocza i wymagać znacznie częstszej pielęgnacji niż jej konkurenci.
3. Czy panele winylowe można zastosować w pokoju dziecięcym?
Jak najbardziej. To świetna opcja ze względu na zabezpieczenie przed uszkodzeniami i wodoodporną strukturę. Panele winylowe łatwo utrzymać w należytej czystości, są przyjazne dla alergików, a dodatkowo nadają się na ogrzewanie podłogowe (dobrze przewodzą ciepło, są bardzo cienkie).
Komentarze