Łóżko w pokoju dziecka – czym kierować się przy wyborze? O czym warto pamiętać?

Łóżko jest bardzo ważną częścią wyposażenia pokoju dziecka. Bez znaczenia na jego wiek – powinno być komfortowe i dopasowane kolorystycznie do stylu danego pomieszczenia. Ma ono za zadanie umożliwić spokojny sen oraz relaks w ciągu dnia.

 

Jakie powinno być łóżko do pokoju dziecka? Sprawdzamy
Jakie powinno być łóżko do pokoju dziecka? Sprawdzamy

 

Ze względu na szeroką ofertę polskich i zagranicznych producentów – prawidłowy wybór jest zazwyczaj mocno utrudniony, jednak podstawowymi kryteriami powinny być indywidualne preferencje domowników połączone z ustalonym budżetem. Zatem, czym kierować się przy wyborze łóżka w pokoju dziecka i o czym warto pamiętać?

Czym kierować się przy wyborze łóżka w pokoju dziecka?

Łóżko w pokoju dziecka powinno być dobrane według ściśle określonych kategorii. Pierwszą z nich będzie rodzaj materiałów, ogólny komfort malucha oraz wymiary mebla. Warto również zwrócić uwagę czy będzie to łóżko piętrowe czy dwa oddzielne (jeśli mamy do czynienia z rodzeństwem), a co najważniejsze – ile miejsca zostanie w pokoju na inne rzeczy, m.in. biurko (w przypadku dziecka w wieku szkolnym). Zatem jak wybrać łóżko dla dziecka z określonych grup wiekowych?

1. Jak wybrać łóżko dla niemowlaka?

Przy wyborze łóżka dla niemowlaka należy zwrócić uwagę na materiał, który powinien posiadać wykonane atesty. Ze względu bardzo młody wiek – warto dodatkowo skontrolować, czy mebel został odpowiednio zmontowany, aby dziecko nie mogło się skaleczyć.

Co więcej – szczebelki powinny być przymocowane bardzo blisko siebie (zabezpieczenie niemowlaka przed wydostaniem się z łóżeczka). Przydatna jest również opcja samodzielnego usuwania poprzeczek. Dzięki temu dziecko w niedalekiej przyszłości będzie mogło uczyć się samodzielnie z niego wychodzić (oczywiście za przyzwoleniem rodzica).

Większe pokoje natomiast nie ograniczają domowników w żaden sposób.

2. Jak wybrać łóżko dla przedszkolaka?

Łóżko dla przedszkolaka powinno umożliwiać komfortowy sen. Warto, żeby maluch czuł się w nim dobrze, a co najważniejsze – chciał tam przebywać. Klienci bardzo często kupują meble z barierką zabezpieczającą oraz ciekawymi nadrukami, aby maluszek myślał, że przebywa w magicznej krainie z bajki (np. komnata dinozaurów, zamek księżniczek).

3. Jak wybrać łóżko dla dorastającego dziecka (dziecko w wieku szkolnym)?

Dorastające dziecko (w wieku szkolnym) staje się świadome i o wiele bardziej samodzielnie niż dotychczas. Może samodzielnie podjąć decyzję dot. wyboru łóżka w kontekście kolorystyki i kształtu. Warto jednak wziąć pod uwagę fakt, iż w pokoju musi być miejsce na komfortowe biurko do nauki.

W małych pomieszczeniach idealnie sprawdza się zestaw biurko + łózko, gdzie łóżko jest na górze, a biurko na dole (dzieci lubią spać wyżej). Bardzo dobrze prezentują się również meble parterowe z licznymi szufladami m.in. na pościel oraz zeszyty.

 

Jak wybrać materac do dziecięcego łóżeczka?
Jak wybrać materac do dziecięcego łóżeczka?

 

Większe pokoje natomiast nie ograniczają domowników w żaden sposób. Dobrze jednak byłoby zadbać o funkcjonalne, duże i wygodne łóżko. Eksperci z Jakbudowac.pl rekomendują, aby dziecko samo wybrało kolorystykę, kształt oraz wielkość mebla jednak o szczegółowych wymiarach i funkcjonalnościach powinni zadecydować rodzice.

Przeczytaj również: Jak wybrać podłogę do pokoju dziecka? Praktyczne wskazówki

4. Jak wybrać łóżko dla rodzeństwa?

Najczęstszym wyborem podczas urządzania pokoju dla rodzeństwa jest łóżko piętrowe w wymiarach 160 x 80 cm. Jeśli gabaryty pomieszczenia pozwalają na zmieszczenie dwóch mebli – jest to opcja warta przemyślenia, jednak wiąże się z koniecznością inwestycji dodatkowych funduszy. Pozwoli to uniknąć zbędnych sprzeczek pomiędzy rodzeństwem (ja śpię na górze, Ty na dole!), a co najważniejsze – w przyszłości łóżka będzie można przenieść do osobnych pokoi.

Łóżko dla przedszkolaka powinno umożliwiać komfortowy sen.

Łóżko dla dziecka a bezpieczeństwo – o co powinien zadbać rodzic?

Oprócz kryteriów dotyczących wyboru łóżka, rodzic musi zadbać o kilka równie ważnych kwestii stricte powiązanych z bezpieczeństwem swojej pociechy. Pierwszą z nich będzie zasłonięcie gniazdek, odseparowanie maluszka od leków dostępnych w opakowaniach, a co najważniejsze – usunięcie przedmiotów które mogą zagrozić jego zdrowiu.

Nie należy również zapominać o zabezpieczeniu kantów i wystających elementów, a także schowaniu farb oraz materiałów wykończeniowych. Niezbędne są atesty i wszelkiego rodzaju certyfikaty bezpieczeństwa, ponieważ to właśnie one gwarantują wysoką jakość łóżka połączoną z ochroną Twojego malucha.

 

Pokój dziecka - przykładowa aranżacja
Pokój dziecka - przykładowa aranżacja

 

Materac do łóżka dla malucha – co warto o nim wiedzieć?

Jeszcze kilkanaście lat temu jedynym kryterium wyboru decydującym o wyborze materaców był brak sprężyn wbijających się w plecy. W XXI wieku, wraz z rozwojem branży produkcyjnej standardy się zmieniły – na wyższe i dopasowane do szerszej grupy użytkowników. Jeśli jesteś rodzicem i chcesz, żeby dziecko spało spokojnie przez całą noc – powinieneś zadbać o nowoczesne materace cechujące się umiarkowaną twardością, zapobiegające alergiom i stanom zapalnym.

Zobacz: Farba tablicowa – 10 pomysłów do pokoju dziecka!

Jak wybrać materac do dziecięcego łóżeczka?

Eksperci z serwisu Jakbudowac.pl twierdzą, że dobry materac powinien wyróżniać się wysoką odpornością na grzyby, pleśń, roztocza oraz bakterie. Warto również zadbać o porowaty i szybkoschnący materiał, aby nie ponieść strat z powodu rozsypanych i rozlanych posiłków bezpośrednio na powierzchnię (żeby zachować większy poziom czystości należy wyposażyć się w niezabudowany materac bez znacznej ilości zakamarków).

Łóżko w pokoju dziecka powinno być dobrane według ściśle określonych kategorii.

Czym kierować się przy wyborze łóżka w pokoju dziecka? – podsumowanie

Wybór łóżka w pokoju dziecka powinien być przemyślany przede wszystkim pod względem bezpieczeństwa, funkcjonalności oraz komfortu malucha. Dużo zależy również od materacu – warto, żeby cechował się porowatym i szybkoschnącym materiałem, a dodatkowo był przewiewny i w większości niezabudowany (prostsze czyszczenie).

 

Materac do łóżka dla malucha – co warto o nim wiedzieć?
Materac do łóżka dla malucha – co warto o nim wiedzieć?

 

FAQ – najczęstsze pytania i odpowiedzi

Sprawdźmy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania!

1. Jak sprawdzić, czy łóżko dla dziecka spełnia wymagania bezpieczeństwa?

Łóżko dla dziecka spełnia wymagania bezpieczeństwa, gdy jest zgodne z europejskimi normami. Można to poznać po oznaczeniach m.in.: PN-EN 716-1:1999 oraz PN-EN 1130-1-2001. Tylko i wyłącznie modele z certyfikatem PN oraz PN-EN zapewnią najwyższy poziom bezpieczeństwa Twojego malucha.

2. Jak powinno być wykonane łóżko dziecięce?

Łóżko dziecięce powinno wyróżniać się solidnym i stabilnym wykonaniem. Pamiętajmy, że dzieci lubią po nim skakać i szczególnie go nie szanują, więc warto postarać się o wykończenie naturalnym drewnem z bezpiecznymi dla zdrowia farbami posiadającymi atesty.

3. Ile kosztują łóżeczka dziecięce?

Ceny łóżek dziecięcych są zróżnicowane. Wszystko zależy od jakości wykonania, materiału, funkcjonalności oraz producenta. Nastawiając się na lepszy gatunkowo model należy liczyć się z kosztem od 500 do 1300 złotych, jednak można znaleźć również łóżka o wiele tańsze i dużo droższe. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji kupującego.

4. Czy łóżko dziecięce powinno posiadać regulację wysokości?

Tak, regulacja wysokości to niezbędny element w większości modeli oferowanych przez polskich i zagranicznych producentów. Najkorzystniej zakupić mebel z trzystopniową regulacją, ponieważ będzie go można dostosowywać do wzrostu dziecka. Warto również zabezpieczyć kanty łóżka, aby nie narazić malucha na niebezpieczeństwo.

5. Jaki wybrać rozmiar łóżeczka dziecięcego?

Polecamy zakup większego łóżka, nawet nieco niedopasowanego do rozmiarów malucha, aby nie było trzeba ponownie inwestować w podobny mebel o innych rozmiarach. W takiej sytuacji przydatne mogą okazać się modele z regulowanymi szczebelkami.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.