Zdrowe i bezpieczne farby do pokoju dziecka

Wybierając rodzaj wykończenia ścian w pokoju dziecięcym, zastanawiamy się przede wszystkim nad doborem koloru. Wielu rodziców nie zdaje sobie sprawy, że istotny jest także rodzaj farby. Odpowiednia farba powinna być przede wszystkim bezpieczna dla zdrowia, a zatem nie może podczas nakładania i schnięcia wydzielać szkodliwych związków.

Ściany w całym domu powinny być malowane nieszkodliwą dla zdrowia farbą, jednak należy pamiętać, że organizm dziecka jest bardziej wrażliwy. Podczas wybierania farby do pokoju dziecka powinniśmy zwrócić uwagę na jej skład. Wiele dostępnych na rynku farb zawiera niebezpieczne dla zdrowia alergeny, czyli substancje, które wywołują uczulenia i alergie.

Jakich farb należy unikać?

Kupując produkty do wykończenia ścian w pokoju dziecka, lepiej wybrać farbę przyjazną dla zdrowia. Najlepsze będą produkty spełniające wymogi hipoalergiczne. Zawierają one substancje nieszkodliwe dla osób szczególnie wrażliwych i skłonnych do alergii. Zwykłe farby zawierają silnie alergizujący chrom, rozpuszczalniki, żywice i barwniki. Wydzielają one nawet długo po malowaniu i pomimo wietrzenia niebezpieczne dla zdrowia toksyny. Najbardziej szkodliwe dla dzieci oraz alergików są farby rozpuszczalnikowe. Ich główną zaletą jest odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz ścieranie, zawierają jednak lotny rozpuszczalnik oraz benzynę lakową odparowującą podczas wysychania substancje będące niebezpiecznymi dla zdrowia.

Alergicy powinni unikać także produktów pylących, podatnych na ścieranie, a także przyciągających i gromadzących kurz. Mowa przede wszystkim o tynkach mineralnych i farbach, które tworzą powierzchnie strukturalne, czyli chropowate, na których z łatwością osiada kurz.

Farby przyjazne dla zdrowia

Bezpieczne dla dziecka farby nie mogą zawierać substancji uczulających i emitować szkodliwych oparów. O tym, czy farba jest przyjazna dla zdrowia, przeczytamy na opakowaniu. Najlepiej zastosować nietoksyczne farby ekologiczne, które nie wpływają negatywnie na układ krwionośny ani oddechowy. Nie zawierają lotnych związków organicznych

(LZO), które są główną przyczyną powstawania dziury ozonowej. Ulatniają się one latami do otoczenia mimo dokładnego sprzątania i wietrzenia pomieszczenia. Dopuszczalne stężenie LZO w farbach regulowane przez przepisy unijne wynosi maksymalnie 30 g/l. Najlepsze będą farby z certyfikatem ELF, które zawierają 30 razy mniejsze stężenie LZO niż dopuszczalne przez przepisy unijne (0,7 g/l). Stosując taki rodzaj farb, nie jest konieczne wietrzenie pomieszczenia po remoncie. Farby te nie zawierają rozpuszczalnika. Ich głównym składnikiem jest woda, dlatego nie wydzielają nieprzyjemnego zapachu.

Polecane do malowania ścian w pokojach dziecięcych lub u alergików są emulsje wodorozcieńczalne. Głównym ich składnikiem jest żywica akrylowa lub lateksowa, zaś rozcieńczalnikiem jest woda. Farby te szybko schną, mają łagodny zapach i nie wywołują podrażnień. Najpopularniejszymi w tej grupie są farby akrylowe, których spoiwem jest żywica akrylowa. Dostępne są także farby lateksowe zawierające kauczuk oraz winylowe mające w składzie polichlorek winylu. Farby emulsyjne łatwo się rozprowadzają, szybko schną i dobrze kryją.

Powierzchnie malowane farbami winylowymi łatwo się brudzą, ale też bez problemu można je umyć. Ich wadą jest słabe przepuszczanie pary wodnej. Farby akrylowe są odporne na czynniki chemiczne, są trwalsze niż winylowe, a poza tym tworzą paroprzepuszczalną powłokę, która powoduje, że gdy w pomieszczeniu poziom wilgotności jest zbyt wysoki, ściany absorbują parę wodną i oddają na zewnątrz lub akumulują w murze i oddają do pomieszczenia, gdy powietrze zrobi się bardziej suche. To zdecydowanie atut, który pozwala zachować w pomieszczeniu przyjazny dla zdrowia mikroklimat i zapobiega powstawaniu grzybów i pleśni. Główną zaletą hipoalergicznych farb lateksowych jest gładka, łatwa do zmywania powłoka oraz odporna na ścieranie powierzchnia, jaką tworzą. Zatem w przypadku zabrudzenia ściany przez dziecko można przemywać ją wodą lub wodą z detergentem. Niestety powłoka na powierzchni ścian nie przepuszcza pary wodnej.

Do grupy przyjaznych dla zdrowia farb zaliczane są także dawniej używane farby klejowe zawierające klej kostny oraz farby mineralne – wapienne, silikatowe (używane szczególnie na elewacjach) i cementowe (do malowania betonu). Na powierzchniach pokrytych produktami mineralnymi osiada jednak kurz.

Komentarze

  • AnTolka 2015-07-07T09:52:37Z

    W moim domu ściany pomalowane sa Satynową Śnieżką. Chodziło mi nie tylko o łatwośc utrzymania ścian w czystości ale również o bezpieczną dla małego dziecka farbę. Śnieżka ma certyfikat KidZone a to daje gwarancję że farba nie uczuli dziecka.

    • Irmina 2015-07-27T10:56:01Z

      I faktycznie nie uczula? Moje dziecko ma uczulenie na kurz, ale to naprawdę poważne uczulenie, bierze bardzo silne leki. Chciałabym jej jakoś ulżyć i planujemy cały dom jakoś odpowiednio zabezpieczyć żeby lepiej się czuła. Jak działa taka farba? Czy faktycznie odpowiednie pomalowanie ścian ma tak duże znaczenie?

      • Józek 2017-11-29T20:29:49Z

        Nie uczula. Aż jestem w szoku, bo ogólnie nie wierzę w żadne reklamy. Farba jest idealna dla alergików.

    • Wiola 2013-02-05T09:02:48Z

      Obawiam się, że jeśli zostało wykonane specjalnie do tego przeznaczonymi farbami, to będzie trzeba drapać aż do tynku. Nie ma lekko.

      • tomek 2013-01-12T17:53:37Z

        czy ktos moze wie jak zmyc graffiti ze sciany w pokoju zeby mozna bez problemu ja pomalowac

        • Alicja 2012-05-28T09:48:37Z

          ja używam farb śnieżki od lat i nie zauważyłam żeby kolor blakł szybciej niż farby innych producentów. ja jestem z tych farb zadowolona, zwłaszcza sprawdziły mi się farby z teflonem. teraz jestem przed kolejnym malowaniem i też wybiorę Śnieżkę. jest w ofercie nowa Satynowa. Wypróbuję.

          • Marnika 2012-05-19T16:10:14Z

            czy chropowatą ścianę można tapetować czy są już takie tapety--- może ktoś coś wie na ten temat

            • Marnika 2012-05-19T16:06:39Z

              tak to prawda

              • aśka 2012-05-07T09:56:36Z

                Ja słyszałam, że szybko się zmywają i kolor blaknie. To prawda?

                • Zosia 2012-04-24T18:29:20Z

                  jak nasza córka była malutka to pomalowaliśmy jej pokój farbą hipoalergiczną ze Śnieżki. to farba która nie powoduje uczuleń i ma atest Collegium Medicum UJ. teraz jak mała już biega i z zapałem rysuje po ścianach to używaliśmy tez Śnieżki ale z teflonem bo łatwiej ściany utrzymać w czystości