Farba tablicowa – 10 pomysłów do pokoju dziecka!

Farba tablicowa to świetne rozwiązanie do pokoju dziecka. Dostępna jest dzisiaj nie tylko w mrocznej czerni, ale także w pięknej palecie wielu barw, w tym pastelowych. Jaką farbę tablicową wybrać do pokoju dziecka. Czy tablicówka może być szkodliwa dla zdrowia? Odpowiadamy na pytania, a także przedstawiamy 20 świetnych inspiracji na tablicówkę w pokoju dziewczynki lub chłopca!

Pokój dziecięcy z tablicówką na ścianie
Pokój dziecięcy z tablicówką na ścianie

Farba tablicowa w pokoju dziecka

Tablicówka w pokoju dziecięcym ma praktycznie same zalety. Przede wszystkim jest zmywalna i ma podwyższoną odporność na szorowanie oraz plamy. Do wyczyszczenia takiej ściany wystarczy wilgotna ściereczka z mikrofibry. Dzięki temu, że producenci farb tablicowych oferują je w naprawdę wielu kolorach, możemy z jej pomocą stworzyć oryginalną aranżację ścian w pokoju dziecka – np. namalować tam gwiazdy czy chmury, po których malec będzie mógł pisać kredą lub mazakami. A jak wiemy, każde dziecko w pewnym wieku ma potrzebę pisania po ścianach w domu – malując ścianę tablicówką, rozwiązujemy problem, z którym zmagały się nasze mamy i babcie.

Nie wiesz, jaką tablicówkę wybrać? Sprawdź artykuł: Farba tablicowa – czy warto wybrać? Opinie, rodzaje, zalety i wady

Co więcej, ściana tablicowa może posłużyć edukacji dziecka i rozwijać wyobraźnię. Najpierw rysunki i symbole, a z wiekiem napisy, ułatwią dziecku np. poznawanie nazw, kształtów czy liczb. W kolejnych latach dziecko będzie mogło tworzyć na takiej ścianie listę pojęć czy słówek z obcych języków do zapamiętania na klasówkę. Na ścianie z farbą tablicową można też np. tworzyć kalendarze egzaminów czy wizyt u lekarza. Możliwości jest ogrom, a zależą one tylko od wyobraźni Waszej oraz Waszego dziecka.

Czy farba tablicowa może być szkodliwa?

Na ten temat krąży wiele opinii w internecie, więc postanowiliśmy rozwiać wątpliwości. Różne opinie wynikają np. z tego, że producenci farb tablicowych mówią tylko o ich zaletach, a producenci inny farb – tylko o wadach, bazując na bardzo wybiórczych informacjach. Ostatecznie nie wiemy sami, czy farba tablicowa szkodzi, czy nie. Poniżej odpowiedź!

Jak się okazuje, tablicówka może być szkodliwa – a tylko jeden jej rodzaj, który jest obecnie najmniej popularny ze względu na intensywny zapach. Chodzi o rodzaj farby, które bazą są rozpuszczalniki – to dotyczy głównie olejnych farb tablicowych. Jeżeli zdecydujemy się na farbę wodorozcieńczalną akrylową lub lateksową, nie będzie ona szkodzić ani nam, ani dziecku – jest bezwonna i nieszkodliwa.

Polemizować można też z innymi rzekomymi wadami farby tablicowej, jak np. unoszący się pył kredowy w mieszkaniu (ale przecież to nie wada samej farby; dziecko jak chce, to i tak będzie malowało kredą w domu, tyle że po zwykłej farbie, jak nie będzie miało tablicówki). Inni mówią też o nieprzyjemnym zapachu farby tablicowej. Fakt – może się zdarzyć, że farba będzie brzydko pachnieć, ale to wynika z rodzaju i jakości zastosowanej farby. Te najtańsze mają nieciekawy skład – warto sięgać po farby sprawdzonych producentów z wyższej półki, które są praktycznie bezwonne.

Więcej o temacie szkodliwości farby tablicowej - a raczej jej niektórych rodzajów - piszemy w osobnym artykule.

Farba tablicowa – zastosowanie w pokoju dziecięcym

  • Stworzenie warsztatu artystycznego: dzieci uwielbiają rysować po ścianach. Dzięki tablicówce możemy stworzyć im do tego świetne warunki, przeznaczając jedną ze ścian właśnie na malowanie kredą.
  • Miejsce do nauki: dziecko może na ścianie ćwiczyć pisanie pierwszych liter, wyrazów czy też malować kształty.
  • Miejsce do ćwiczeń logopedycznych: na ścianie można zapisywać trudniejsze wyrazy, z którymi dziecko ma problem, a potem codziennie ćwiczyć wymowę;
  • Ćwiczenie pamięci: ściana pomalowana farbą tablicową może służyć do zapisywania ważniejszych pojęć, telefonów alarmowych czy krótkich wierszyków.
  • Miejsce do wspólnych gier: na przykład do gry w kółko i krzyżyk.

Jak malować pokój dziecka farbą tablicową?

Przede wszystkim należy przestrzegać zaleceń producenta. Malowanie tablicówką trwa nieco dłużej niż normalną farbą, a schnięcie trwa nawet kilka dni – należy się na taką sytuację przygotować i dziecko wprowadzić do pokoju dopiero kilka dni po malowaniu. Po malowaniu przyda się też mocne wietrzenie.

Inspiracje: farba tablicowa na ścianach w pokoju dziecka

Poniżej przedstawiamy 10 pomysłów na pokój dziecka z wykorzystaniem tablicówki na ścianie. Pomysły są w większości zarówno do pokoju dziewczynki, jak i chłopca. Zapraszamy do oglądania zdjęć!

Artystyczna ściana z farbą tablicową
Homebook
Artystyczna ściana z farbą tablicową

Pokój chłopca z farbą tablicową
Jeger
Pokój chłopca z farbą tablicową

Pokój dziewczynek z kolorową tablicówką
Allegro
Pokój dziewczynek z kolorową tablicówką

Oryginalna ściana w pokoju chłopca
Oryginalna ściana w pokoju chłopca

Pokój dziecięcy z tablicówką na ścianie
Pokój dziecięcy z tablicówką na ścianie

Pokój chłopca z edukacyjną tablicówką na ścianie
Pokój chłopca z edukacyjną tablicówką na ścianie

Pokój dziewczynki - różowa farba tablicowa
Tikkurila
Pokój dziewczynki - różowa farba tablicowa

Nowoczesny pokój dziecięcy
Nowoczesny pokój dziecięcy

Oryginalna aranżacja ścian w pokoju dziecięcym, z farbą tablicową
Tikkurila
Oryginalna aranżacja ścian w pokoju dziecięcym, z farbą tablicową

Pokój dziecięcy - farba tablicowa
Fot. Michał Czekański
Pokój dziecięcy - farba tablicowa

 

Komentarze

  • Iza 2022-06-21T16:53:53.552Z

    Moja córka ma jedną ścianę w swoim pokoju pomalowaną farbą tablicową i jest bardzo zadowolona. Reszta malowana Magnat Ceramic. Fajne wyszło połaczenie kolorów.