Domy piętrowe, czyli komfort bez skosów
Dawniej jednorodzinne domy piętrowe były kojarzone z topornymi sześcianami o nieciekawej architekturze. Nieatrakcyjne kostki na szczęście odeszły już w zapomnienie. Obecnie projektowane domy piętrowe przykuwają wzrok nowoczesnym wykończeniem i posiadają nie mniej uroku niż ich parterowe odpowiedniki.
Dom parterowy, piętrowy czy z poddaszem użytkowym? Który wybrać, na jaki projekt się zdecydować? To jedno z kluczowych pytań, na które muszą odpowiedzieć sobie rodziny planujące budowę domu. Poniżej przedstawiamy projekty dziesięciu domów piętrowych, które otrzymują najwyższe noty od realizujących je inwestorów. Szczególną popularnością cieszą się budynki w stylu śródziemnomorskim.
Projekt E-106 (181 m2)
Jeden z wyjątkowo udanych przykładów modnej rezydencji w stylu śródziemnomorskim. Szlachetne materiały wykończeniowe – kamień i drewno – podkreślają elegancję tego budynku. W jego wnętrzach znajdziemy przestronny, dobrze oświetlony i funkcjonalny salon z jadalnią oraz z wyjściem na obszerny taras. Na uwagę zasługuje dodatkowy pokój na parterze, który może zostać wykorzystany jako gabinet lub pokój gościnny. Na piętrze najbardziej komfortowo prezentuje się apartament gospodarzy z własną garderobą oraz łazienką. Program użytkowy wzbogacają: pralnia oraz obszerna garderoba, którą można zaadaptować na dodatkowy pokój.
Projekt D118 (140,49 m2)
Efektowna i wygodna willa miejska. Murowana bryła budynku jest prosta, zwieńczona płaskim dachem. Takie połączenie rozwiązań konstrukcyjnych sprawia, że projekt okaże się stosunkowo nietrudny w realizacji. Wewnątrz zaplanowano bardzo funkcjonalny układ pomieszczeń z zachowanym czytelnym podziałem na część dzienną na parterze oraz prywatną na piętrze. Program dolnej kondygnacji wzbogacono o dodatkowy pokój z wyjściem wprost na zadaszony taras. Lekkości bryle dodają duże przeszklenia, w tym liczne okna narożne.
Projekt Z Fasonem 1 (168,7 m2)
W tym projekcie znajdziemy wszystkie cechy nowoczesnej miejskiej rezydencji o idealnej powierzchni użytkowej oraz reprezentacyjnym wyglądzie. W budynku połączono zalety eleganckiej estetyki z ekonomiczną racjonalnością. Bryła z charakterystycznymi, wysuniętymi okapami stanowi połączenie ponadczasowej formy ze współczesnym detalem i materiałami wykończeniowymi. We wnętrzach budynku zawarto bardzo czytelny układ pomieszczeń: komfortową, otwartą część dzienną z dodatkowym pokojem na parterze oraz trzy ustawne sypialnie na piętrze, w tym szczególnie atrakcyjny apartament gospodarzy. Przy głównej części mieszkalnej zaplanowano duży, dwustanowiskowy garaż.
Projekt Riwiera 4 (171,84 m2)
Komfortowa rezydencja, która może zostać zrealizowana na działce z wjazdem od strony południowej. Stylową bryłę domu przykrywa wielospadowy dach, a duże okna wraz z pięknie przeszklonym narożnikiem podkreślają przestronność wnętrz. Nad salonem zaplanowano otwarcie przestrzenne z antresolą, która dodatkowo podnosi walory wnętrza. Funkcjonalnie rozplanowaną przestrzeń budują ładne i wygodne pokoje z łazienkami na piętrze. Prosty układ funkcjonalno-komunikacyjny łączy ze sobą poszczególne poziomy domu. W budynku znajduje się także duży garaż na dwa samochody z wydzieloną częścią gospodarczą.
Projekt Mini 2 KO (73,7 m2)
Piętrowy dom, który może zostać zrealizowany nawet na bardzo wąskiej posesji. Minimalna wymagana szerokość działki w tym przypadku wynosi niespełna 12 metrów. Budynek jest stosunkowo niewielki, ale jednocześnie bardzo funkcjonalny; idealny dla trzyosobowej rodziny. Dostępną powierzchnię zaplanowano tutaj optymalnie wykorzystując każdy metr kwadratowy i jednocześnie zachowując wygodny podział na dzienną oraz prywatną część pomieszczeń. Prosta bryła z dwuspadowym dachem o łagodnym stopniu nachylenia czynią z tego projektu propozycję nietrudną w realizacji i atrakcyjną finansowo.
Projekt Poliklet 2 (146,45 m2)
Jeden z bardziej udanych przykładów miejskiej willi w nowoczesnym, modnym wydaniu. Zgrabnej bryle uroku dodają szerokie okapy, atrakcyjnie prezentują się także kameralne podcienie – wejściowy oraz tarasowy. Doskonałe otwarcie pomieszczeń na otoczenie zapewniają duże przeszklenia. We wnętrzach zaplanowano bardzo funkcjonalny układ pomieszczeń z częścią dzienną na parterze oraz trzema prywatnymi pokojami na piętrze. Program dolnej kondygnacji wzbogacono o dodatkowy pokój, u góry na szczególną uwagę zasługuje sypialnia gospodarzy z własną garderobą oraz łazienką, a także osobno wydzielona pralnia.
Projekt TK44 (152,95 m2)
Realizując ten projekt, inwestorzy zyskają niebanalną posiadłość, w której w interesujący sposób połączono klasykę z nowoczesnością. Oryginalne wykusze, stylowe balustrady oraz nietypowe wykończenia elewacji to rozwiązania architektoniczne składające się na unikatowe piękno budowli. Jej nie mniej atrakcyjnymi elementami są podcienie na parterze oraz balkony na piętrze. Część dzienna jest przestronna i okazała. Na uwagę zasługuje duża spiżarnia przy kuchni. Na piętro prowadzi elegancka klatka z dwubiegowymi schodami. Na górze zorganizowano spójny rozkład wnętrz zapewniający nieprzeciętny komfort.
Projekt Domek Toskański (131,4 m2)
Ten projekt spodoba się zwolennikom nieco bardziej tradycyjnej architektury. Jego bryła jest bardzo prosta, przekryta czterospadowym dachem, ale nie brak jej przy tym uroku i wysmakowanej w swej prostocie elegancji. Przytulności budynkowi dodają elementy drewnianej okładziny, ożywiające stonowaną kolorystykę elewacji. Część dzienną pomieszczeń – wygodny pokój z kuchnią i wyjściem na taras – zaplanowano na parterze i oddzielono od holu z klatką schodową. Na uwagę zasługuje część gospodarcza z kilkoma przydatnymi pomieszczeniami oraz dodatkowy pokój na dolnej kondygnacji.
Projekt Rodrigo II G2 (129,94 m2)
Energooszczędny dom (o zużyciu energii użytkowej poniżej 40 kwh/m²rok), w którego wnętrzach zawarto czytelny i perfekcyjnie zaplanowany układ funkcjonalny. Szerokie przeszklenia doskonale oświetlają przestronne wnętrza. Najbardziej reprezentacyjnym pomieszczeniem jest salon z kominkiem oraz wyjściem na obszerny, zadaszony taras. Główna sypialnia na piętrze posiada wyodrębnioną garderobę. Powierzchnia kotłowni pozwala na zastosowanie dowolnego źródła ogrzewania, a dwustanowiskowy garaż został oddzielony termicznie od ogrzewanej części budynku.
Wygodny parter, ustawne piętro
Decyzja na temat liczby kondygnacji budowanego domu nie jest łatwa, możliwości wyboru dodatkowo zawężają wytyczne zwarte w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub w decyzji o warunkach zabudowy. Jeśli jednak warunki, w tym powierzchnia działki, na to pozwalają, to warto wziąć pod uwagę realizację budynku piętrowego. Domy piętrowe przede wszystkim gwarantują wyjątkową wygodę użytkowania; nie znajdziemy w nich skosów, tak charakterystycznych dla budynków z poddaszem użytkowym, i jednocześnie w tak istotny sposób ograniczających powierzchnię wnętrz na drugiej kondygnacji. W domu piętrowym łatwiej jest zaaranżować poszczególne pomieszczenia i dzięki pełnowymiarowym oknom zapewnić im optymalne oświetlenie. Domy piętrowe posiadają także inne zalety. Stanowią interesującą propozycję dla właścicieli niewielkich lub wąskich działek, ich powierzchnia zabudowy jest bowiem znacznie mniejsza niż budynków parterowych o analogicznej powierzchni użytkowej. Pozwalają więc zaoszczędzić obszar działki. W ich przypadku korzystnie wypada także stosunek przegród zewnętrznych do kubatury, co ma korzystny wpływ na parametry cieplne. Domy piętrowe są więc nie tylko funkcjonalne, ale także niedrogie w utrzymaniu.
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.