TOP10 Projektów domów z piwnicą – na małe działki!

W nowoczesnych domach coraz częściej rezygnuje się z podpiwniczenia, co podyktowane jest optymalizacją kosztów budowy. Istnieje jednak kilka sytuacji, kiedy budowa piwnicy będzie opłacalna. Nasz architekt przygotował dla Państwa zestawienie najlepszych projektów domów z piwnicą. Większość z nich może zostać zrealizowana na niewielkich działkach, co jest ich największą zaletą.

Projekty domów z piwnicą - idealne na małe działki
Projekty domów z piwnicą - idealne na małe działki

Projekt domu z piwnicą – kiedy warto?

Kosztorysanci szacują, że budowa piwnicy może podnieść koszt inwestycji nawet o 20 %. Z tego powodu inwestorzy najczęściej z niej rezygnują i wybierają projekty, w których pomieszczenia gospodarcze zlokalizowane są na innych kondygnacjach. Kiedy warto zdecydować się na projekt domu z piwnicą? Takie rozwiązanie świetnie sprawdzi się w przypadku, kiedy dysponujemy niewielką działką. Na dodatkowej kondygnacji będzie można zaplanować garaż i pomieszczenia gospodarcze, takie jak kotłownia, pralnia czy spiżarnia. Ciekawymi pomysłami będą również: pokój rekreacyjny, domowe kino, siłownia czy salka fitness.

Domy w piwnicą są również świetną propozycją dla osób, które planują urządzić warsztat, pracownię lub dźwiękoszczelne pomieszczenie na salkę prób muzycznych. Będą miały wówczas pewność, że hałas nie będzie przeszkadzał pozostałym członkom rodziny.

Budowa domu podpiwniczonego jest opłacalna dla posiadaczy działki ze spadkiem terenu. Jeśli różnica poziomu wynosi więcej niż 1,5 m warto to wykorzystać. Naturalne ukształtowanie terenu ułatwi doświetlenie piwnicy, dzięki będą mogły znaleźć się w niej pomieszczenia dzienne.

W poniższym zestawieniu znalazło się 10 najlepszych projektów domów z piwnicą. Mogą zostać postawione na niewielkich lub wąskich działkach. Charakteryzują się ciekawym wyglądem i funkcjonalnym układem wnętrz.

Projekt domu Ben G1 z piwnicą

Pierwszą propozycją naszego architekta jest piękny dom z poddaszem użytkowym – o łącznej powierzchni 118,79 m². Powstał z myślą o co najmniej czteroosobowej rodzinie. Strefa wejściowa i garaż zostały osłonięte podcieniem, który ochroni domowników przed opadami deszczu. Elewacja budynku została wykończona eleganckimi i trwałymi płytkami klinkierowymi. Urozmaiceniem prostej bryły są wykusz i balkon.

Najbardziej reprezentatywnym miejscem jest salon. Zaplanowano w nim kącik telewizyjny, klimatyczny kominek i jadalnię, umieszczoną w wykuszu. W pobliżu znajduje się kuchnia i przylegająca do niej spiżarnia na domowe zapasy. W drugiej części znajdziemy łazienkę z prysznicem i gabinet, który można również przeznaczyć na senioratkę lub pokój gościnny. Za garażem usytuowano pomieszczenie gospodarcze z wyjściem do ogrodu. Będzie świetnym miejscem na przechowywanie sprzętów i narzędzi ogrodniczych.

Na poddaszu znajdują się trzy komfortowe sypialnie, w tym główna z dostępem do balkonu. Pomiędzy pokojami zaplanowano ogólnodostępną garderobę i rodzinną łazienkę.

W piwnicy wydzielono trzy pomieszczenia gospodarcze. W jednym z nich można zaplanować kotłownię, w drugim pralnię, a w trzecim np. pokój rekreacyjny.

Projekt domu Olimpia Plus

Niewielki i piękny dom parterowy z piwnicą. Minimalna szerokość działki, na której może zostać postawiony wynosi 17 m. Budynek wykończono jasnym tynkiem i drewnianą okleiną, która ociepla bryłę. Największą uwagę zwraca ażurowa konstrukcja wzdłuż lewej elewacji. Eleganckie podcienie osłaniają strefę wejściową i werandę. Wygląd domu nawiązuje do stylu nowoczesnej stodoły.

Na parterze zaplanowano pełen program funkcjonalny dla czteroosobowej rodziny. Z korytarza wchodzimy wprost do pokoju dziennego. Salon, jadalnia i kuchnia zostały ze sobą połączone, dzięki czemu wnętrze wydaje się większe niż jest w rzeczywistości. Dodatkowymi zaletami tej części domu są nowoczesna wyspa kuchenna, spiżarka na zakupy i inne domowe zapasy oraz toaleta. Po drugiej stronie budynku usytuowano strefę nocną. W jej skład wchodzą trzy przestronne sypialnie i duża łazienka z wanną i kabiną prysznicową. W każdym z pokoi jest sporo miejsca na rząd szaf wnękowych.

Projekt domu Dom przy Cyprysowej 14

Tradycyjny, elegancki dom z poddaszem użytkowym i podpiwniczeniem. Jego powierzchnia wynosi 146,72 m². Z pełną swobodą będzie mogła w nim zamieszkać pięcio- lub sześcioosobowa rodzina. Elewacja została pokryta płytami tynkiem, płytami elewacyjnymi i okładziną drewnianą, która wyznacza poziom poddasza. Dwustanowiskowy garaż wbudowano w bryłę budynku.

Sercem domu jest przestronny salon. Umiejscowiono w nim kącik telewizyjny i przytulny kominek, który pozwoli ogrzać się i zrelaksować domownikom podczas chłodnych, ponurych wieczorów. Do strefy dziennej należy również półotwarta kuchnia z jadalnią i spiżarnia na domowe zapasy. W drugiej części budynku znajdują się łazienka z wanną oraz pokój, w którym można urządzić gabinet lub sypialnię dla gości.

Poddasze to miejsce bardziej zaciszne. Do dyspozycji mieszkańców są cztery komfortowe sypialnie i rodzinna łazienka. Sypialnia główna posiada dodatkowo łazienkę, garderobę i dostęp do balkonu, dzięki czemu rodzice będą mieli więcej prywatności. Co więcej, dwa mniejsze pokoje mają dostęp do drugiego balkonu.

Dodatkową zaletą projektu jest piwnica, w której przewidziano pralnio-suszarnię, kotłownię z mnóstwem miejsca na sprzęty i dodatkowe pomieszczenie przykładowo na domową siłownię.

Projekt domu Arion CE

Piękny tradycyjny dom z poddaszem użytkowym – o łącznej powierzchni 142,82 m². Jego wygląd nawiązuje do stylu dworkowego. Jego charakterystycznymi elementami są prosta bryła i ganek z kolumnowym portykiem. Bardziej nowocześnie prezentuje się taras, który został umieszczony w eleganckim podcieniu. Ściana w tym miejscu została zaakcentowana modnymi płytkami klinkierowymi.

Na parterze zaprojektowano otwartą strefę dzienną, którą tworzą duży salon, jadalnia i kuchnia. Kominek wprowadza do wnętrza przytulną atmosferę. Obok znajduje się praktyczna spiżarnia, idealna na zakupy, przetwory i inne zapasy. Na tej kondygnacji znajdziemy również pomieszczenie gospodarcze, kotłownię na dowolny rodzaj ogrzewania, łazienkę z prysznicem i dodatkowy pokój, w którym można urządzić sypialnię dla gości, senioratkę lub gabinet. Piwnica może być zaaranżowana w dowolny sposób.

Do dyspozycji mieszkańców na poddaszu są trzy sypialnie, w tym jedna z garderobą, oraz wspólna łazienka.

Projekt domu Oletta Termo

Duży i wygodny dom tradycyjny, który został zaprojektowany z myślą o sześcioosobowej rodzinie. Wejście główne i taras zostały umieszczone w podcieniach, które ochronią domowników przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Najbardziej wyróżniającymi się elementami architektonicznymi są duże lukarny i balkony.

Podział stref w domu jest bardzo czytelny. Na parterze zaplanowano część dzienną, na poddaszu nocną, a w piwnicy gospodarczą. Miejscem spotkań całej rodziny jest przestronny salon (o powierzchni ponad 32 m²) z kominkiem, który stworzy we wnętrzu przyjemny klimat i pozwoli ogrzać się domownikom podczas jesienno-zimowych wieczorów. Obok usytuowano jadalnię i wygodną kuchnię z osobnym wejściem. W pobliżu wejścia znajdziemy łazienkę z prysznicem i pokój, który – w zależności od potrzeb rodziny – można przeznaczyć na senioratkę, sypialnię dla gości, domową biblioteczkę lub gabinet do pracy w domu.

Na poddaszu zaprojektowano cztery duże sypialnie, garderobę i łazienkę z wanną. Trzy pokoje mają dostęp do jednego z dwóch balkonów.

Projekt domu BW-18 podpiwniczony

Piękny i przytulny dom z poddaszem użytkowym. Stanowi ciekawą propozycję dla posiadaczy niewielkich działek. Strefa wejściowa i taras zostały osłonięte praktycznymi podcieniami, które ochronią mieszkańców przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Elewację pokryto jasnym tynkiem i drewnianą okleiną. Garaż został umieszczony w piwnicy, dzięki bryła domu nie została poszerzona.

W skład strefy dziennej wchodzą salon z jadalnią, wyjściem na taras i kominkiem, który może być dodatkowym źródłem ogrzewania domu, kuchnia i przylegająca do niej spiżarnia. Pozostałą część parteru zajmują przedsionek, łazienka z prysznicem i pokój, który sprawdzi się jako gabinet lub sypialnia dla gości.

Na poddaszu wydzielono trzy sypialnie, w tym dwie z dostępem do balkonu. Do dyspozycji mieszkańców jest również łazienka z kabiną prysznicową i wanną.

Projekt domu Ariel 3 KO

Wersja popularnego projektu domu Ariel, którą wzbogacono o piwnicę. Budynek prezentuje się nowocześnie. Jego charakterystycznym elementami są eleganckie płytki klinkierowe na elewacji, reprezentacyjny, czterospadowy dach i dwa podcienie: wejściowy i tarasowy. Dwustanowiskowy garaż wbudowano w bryłę budynku.

Układ pomieszczeń jest przemyślany i czytelny. Po prawej stronie zaprojektowano otwartą strefę dzienną, którą tworzą salon z klimatycznym kominkiem, słoneczna jadalnia i kuchnia. Do kuchni przylega spiżarnia, która pozwoli uporządkować domowe zapasy. Druga część domu to miejsce w całości przeznaczone dla domowników. Znalazły się tutaj trzy pokoje, łazienka i toaleta. W sypialni rodziców usytuowano dodatkowo prywatną garderobę i łazienkę, co jest bardzo praktycznym rozwiązaniem.

Projekt domu Malutek

Propozycja niewielkiego i przytulnego domu, na co wskazuje już sama nazwa projektu. Posiada użytkowe poddasze i częściowe podpiwniczenie. Strefa wejściowa została umieszczona w eleganckim podcieniu. Dom posiada nieskomplikowaną bryłę, opartą na rzucie prostokąta oraz dwuspadowy dach. Dzięki temu będzie tani w budowie i utrzymaniu.

W budynku zaplanowano przejrzysty podział stref. Na parterze znajdziemy przestronny salon z wyjściem na taras, jadalnię, łazienkę z prysznicem i kuchnię, którą z łatwością można oddzielić ścianką działową. Na poddaszu zostały ulokowane trzy wygodne pokoje i rodzinna łazienka z wanną. Uzupełnieniem programu funkcjonalnego są kotłownia i pomieszczenie gospodarcze, zlokalizowane w piwnicy.

Projekt domu D101 – Tobiasz z piwnicą

Projekt pięknego, dużego domu z poddaszem użytkowym. Wejście główne i taras osłaniają eleganckie podcienie, wsparte na drewnianych kolumnach. Elewacja została wykończona jasnym tynkiem i płytkami klinkierowymi, które idealnie korespondują z drewnianymi elementami przy oknach. Na dachu garażu znajduje się dodatkowy taras.

Parter to część dzienna budynku. Zaplanowano tutaj przestronny salon z kominkiem, jadalnię i kuchnię, którą – gdyby zaszła taka potrzeba – można oddzielić ścianką działową. Po drugiej stronie usytuowano dodatkowy pokój, łazienkę i kotłownię.

Na poddaszu znajduje się strefa nocna. W jej skład wchodzą trzy sypialnie oraz łazienka z wanną i prysznicem. Sypialnia główna ma dostęp do tarasu, a pokoje dziecięce do balkonu. Do tarasu można się również dostać z korytarza, dzięki czemu będzie mogła na nim wypoczywać cała rodzina.

Zaletą projektu jest piwnica, w której przewidziano miejsce na trzy pomieszczenia, w tym jedno na pokój rekreacyjny.

Projekt domu Rozważny 2

Ostatnią propozycją w naszym zestawieniu jest niewielki dom, nawiązujący do stylu nowoczesnej stodoły. Jego najbardziej charakterystycznymi elementami są prosta bryła, dwuspadowy dach bez okapów i duże przeszklenia. Takie rozwiązanie gwarantuje, że budowa domu przebiegnie szybko i tanio. Jednostanowiskowy garaż został umieszczony w piwnicy, gdzie znalazło się też miejsce na bardzo dużą kotłownię i pralnio-suszarnię.

Trzy kondygnacje umożliwiły swobodne i funkcjonalne rozmieszczenie pomieszczeń. Pierwszą część parteru zajmuje strefa dzienna, w skład której wchodzą salon, jadalnia i kuchnia. Tuż obok znajduje się praktyczna spiżarnia, która pozwoli uporządkować domowe zapasy. W drugiej części zaplanowano pokój gościnny, niewielką łazienkę i dużą garderobę. Na poddaszu zostały usytuowane trzy sypialnie oraz rodzinna łazienka z prysznicem i wanną.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.