TOP10 Projektów domów na małe działki
Masz małą działkę? To nie problem! Architekci wychodzą naprzeciw oczekiwaniom inwestorów i coraz częściej projektują domy, które są dostosowane do nietypowych wymiarów posesji. Zobacz zestawienie najlepszych projektów domów na małe działki.
Najpierw działka, potem projekt
Zanim wybierzemy wymarzony dom z katalogu projektów, powinniśmy najpierw zakupić działkę. Od jej lokalizacji, kształtu i wymiarów w dużej mierze zależy, jaki budynek będzie można postawić. Warto również zapoznać się z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego lub - w przypadku jego braku - Warunkami Zabudowy. Zapisy tych dokumentów regulują takie aspekty, jak rodzaj zabudowy, maksymalny kąt nachylenia dachu czy szczegóły dotyczące wyglądu budynków.
Jaki projekt domu wybrać na małą działkę?
Działki w pobliżu miast najczęściej nie są tanią inwestycją. A te bardziej atrakcyjne cenowo są z reguły niewielkie bądź wąskie. Nie jest to jednak powód do zmartwień. Internetowe bazy gotowych projektów oferują wiele propozycji domów na małe działki. Najlepszych wyborem będą projekty stosunkowo niewielkich domów piętrowych lub z poddaszem, ponieważ powierzchnia ich zabudowy nie jest duża. Domy parterowe są dedykowane dla właścicieli znacznie większych działek.
Nasz architekt wybrał najlepsze projekty domów na małe działki. Zobaczcie poniższe zestawienie.
Projekt domu Dalia CE
Pierwszą propozycją naszego architekta jest projekt niewielkiego, uroczego domu z poddaszem użytkowym, o łącznej powierzchni użytkowej 91,18 m². Elewacja przykuwa wzrok – została wykończona płytkami klinkierowymi w różnych odcieniach i, pasującą do nich kolorystycznie, ciemną okleiną drewnianą. Elementami wyróżniającymi są również portfenetry, zabezpieczone stylowymi balustradami, oraz lukarna. Dzięki nim wnętrze na poddaszu jest doskonale doświetlone naturalnym światłem.
Na parterze zaplanowano kuchnię połączoną z jadalnią, spiżarnię, toaletę, kotłownię, ogólnodostępną garderobę oraz salon z przytulnym kominkiem, który ogrzeje domowników podczas chłodnych wieczorów. Z kolei poddasze to część bardziej zaciszna i ustronna. Do dyspozycji mieszkańców są dwa pokoje dziecięce i sypialnia rodziców z własną garderobą i łazienką. W środkowej części zaprojektowano również wspólną łazienkę.
Projekt domu Koliber 4 CE
Przytulny i piękny dom parterowy z poddaszem użytkowym, który powstał z myślą o czteroosobowej rodzinie. Minimalna szerokość działki, na której dom może zostać zbudowany, wynosi 10,9 m. Dzięki ścianie przeciwpożarowej może powstać również na granicy działki. Biały tynk kontrastuje z ciemną, drewnianą okleiną, co dodaje budynkowi elegancji. Urozmaiceniem nieskomplikowanej bryły jest podcień wejściowy. Od strony południowej został zaprojektowany balkon, który pełni również funkcję zadaszenia tarasu.
Parter to miejsce tętniące życiem mieszkańców. Najważniejszym miejscem jest salon z jadalnią i kominkiem, który może stanowić dodatkowe źródło ogrzewania domu. Obok znajduje się zamknięta kuchnia, którą docenią osoby, preferujące ciszę i spokój podczas przyrządzania posiłków. Na tej kondygnacji usytuowano również łazienkę, kotłownię i praktyczną garderobę. Na poddaszu zaś zaprojektowano trzy ustawne sypialnie, w tym jedną z dostępem do balkonu, garderobę i łazienkę.
Projekt domu Wąski D9
Nowoczesny dom piętrowy z płaskim dachem, przeznaczony na małą i wąską działkę. Jego powierzchnia użytkowa wynosi 125,18 m². Z pełną swobodą będzie mogła zamieszkać w nim pięcioosobowa rodzina. Niebanalną bryłę ozdabiają balkony i ciekawa, drewniana okleina na elewacji. Projekt nie uwzględnia garażu, ale jego brak rekompensuje wiata garażowa na jeden samochód. Co więcej, z zewnątrz dostępne są pomieszczenie gospodarcze i schowek.
W skład otwartej strefy dziennej, zlokalizowanej na parterze, wchodzą salon z dostępem do tarasu, jadalnia i kuchnia. W pobliżu wygospodarowano miejsce na pomieszczenie techniczne i toaletę. Wszystkie intymne pomieszczenia zaplanowano na piętrze – poza zasięgiem wzroku gości. Sypialnia główna ma ponad 20 m² i posiada prywatną łazienkę. Do dyspozycji dzieci są trzy pokoje a także prysznic i WC, zaplanowane w osobnych pomieszczeniach. Ponadto każda z sypialni posiada dostęp do jednego z dwóch balkonów.
Projekt domu Pilawa 03
Projekt niewielkiego domu letniskowego, wpasowującego się w stylistykę nowoczesnej stodoły. Elewacja została wykończona jasnym tynkiem i elegancką, drewnianą okleiną. Na osobną uwagę zasługuje taras, zlokalizowany we wnęce budynku. Prezentuje się niezwykle efektownie.
Architekt zaplanował na parterze salon z aneksem kuchennym i antresolą, łazienkę i pokój sypialniany. Antresola daje mnóstwo możliwości aranżacyjnych. Można urządzić na niej przykładowo kącik czytelniczy, telewizyjny lub miejsce zabaw dla dzieci. Atutem projektu są również dwie dodatkowe sypialnie, które zostały zaprojektowane na poddaszu. Dom pomieści co najmniej sześć osób.
Projekt domu Long z garażem 1-st. A
Projekt nowoczesnego domu piętrowego, który powstał z myślą o posiadaczach niewielkich działek i miłośnikach pełnowymiarowych pomieszczeń, bez skosów. Elewacja została wykończona jasnym tynkiem i ciepłą, drewnianą okleiną, co daje ciekawy efekt wizualny. Na dachu garażu zaprojektowano dodatkowy taras, a od strony południowej balkon.
Otwartą strefę dzienną tworzą kuchnia z wyspą i praktyczną spiżarnią na domowe zapasy, jadalnia i salon z dostępem do tarasu. Obok znajduje się dodatkowy pokój, który będzie idealnym miejscem na gabinet lub domową biblioteczkę. Można jednak z niego zrezygnować i powiększyć tym samym pokój dzienny. Na piętrze znajdują się trzy ustawne pokoje i łazienka. Sypialnia główna posiada dostęp do tarasu nad garażem, a pokoje dziecięce do wspólnego balkonu.
Projekt domu Ka36
Piękny dom piętrowy, który powstał z myślą o czteroosobowej rodzinie. Posiada nieskomplikowaną formę i został okryty płaskim dachem. Jego powierzchnia użytkowa wynosi blisko 125 m². Nowoczesny wygląd domu został podkreślony jasnym tynkiem, okładziną kamienną i stalowymi detalami. Jednostanowiskowy garaż został wkomponowany w bryłę budynku.
W skład otwartej strefy dziennej wchodzą przestronny salon z jadalnią oraz kuchnia z modną i praktyczną wyspą kuchenną. Taki układ sprzyja integracji między członkami rodziny oraz ich gośćmi. W pobliżu zaplanowano również niewielką łazienkę i pomieszczenie techniczne, do którego można wejść z garażu lub hallu. Z kolei piętro to miejsce bardziej zaciszne. Do dyspozycji domowników są trzy ustawne sypialnie. Największa z nich została wyposażona we własną garderobę. Pomiędzy pokojami usytuowano dużą, rodzinną łazienkę oraz ogólnodostępną garderobę o powierzchni ponad 7 m².
Projekt domu D140
Niewielki, klimatyczny dom parterowy z poddaszem do adaptacji. Stanowi doskonałą propozycję dla małżeństw, które planują w przyszłości powiększenie rodziny. Budynek został ozdobiony jasnymi płytkami klinkierowymi i pasującą do nich okładziną drewnianą. Wejście główne i taras osłania podcień. Dom posiada nieskomplikowaną bryłę i dwuspadowy dach, co gwarantuje niskie koszty budowy i utrzymania.
Mały dom wcale nie musi być niefunkcjonalny, czego najlepszym przykładem jest projekt domu D140. Na powierzchni nieco ponad 50 m² architekt zaplanował salon z jadalnią i kominkiem, który ociepli domową atmosferę, kuchnię, dużą łazienkę i garderobę na korytarzu. Po adaptacji poddasza inwestor zyska ponad 45 m² dodatkowej przestrzeni, na której będzie mógł zaplanować pokoje dziecięce.
Projekt domu Gawra
Ciekawy projekt niewielkiego domu parterowego z poddaszem i piwnicą, dzięki której zyskuje się dodatkową przestrzeń. Będzie miało to szczególne znaczenie w przypadku niewielkiej działki. Budynek wyróżniają liczne przeszklenia i dwa balkony, zabezpieczone eleganckimi balustradami.
Na parterze zaplanowano łazienkę i otwartą strefę dzienną, którą tworzą kuchnia z kącikiem śniadaniowym, salon z wyjściem na taras i jadalnia. Strefa nocna została zlokalizowana na poddaszu, zapewniając domownikom zachowanie maksymalnej prywatności i komfortu. W jej skład wchodzą trzy przytulne sypialnie i duża łazienka.
W piwnicy zaplanowano dużą kotłownię na każdy rodzaj paliwa, pokój hobby oraz dwa pomieszczenia gospodarcze, które – w zależności od preferencji inwestora – można zaplanować pralnię, suszarnię bądź warsztat. Jeszcze więcej możliwości daje pomieszczenie hobby, w którym można urządzić salę prób, domowe kino lub pokój rozrywki z piłkarzykami, grami i bilardem.
Projekt domu Julek II
Piękny dom o klasycznej, tradycyjnej bryle, która została zwieńczona dwuspadowym dachem. Powierzchnia użytkowa wynosi niespełna 98 m². Z poczuciem wysokiego komfortu będzie mogła zamieszkać w tym domu czteroosobowa rodzina. Budynek ozdabiają dwa balkony oraz lukarna, która wpuszcza na poddasze naturalne światło.
Układ pomieszczeń został bardzo funkcjonalnie rozplanowany. W strefie dziennej zaprojektowano salon połączony z jadalnią i kuchnią. Największą atrakcją pokoju dziennego jest kominek, który stworzy wyjątkowy nastrój we wnętrzu i pozwoli ogrzać się mieszkańcom podczas chłodnych dni i wieczorów. Po drugiej stronie domu umiejscowiono kotłownię, łazienkę i gabinet, który może służyć również jako pokój dla gości. Poddasze zostało w całości zarezerwowane dla domowników. Do ich dyspozycji są trzy przytulne sypialnie i łazienka.
Projekt domu Światła miasta - wariant I – M225a
Ostatnią propozycją w naszym zestawieniu jest elegancki i nowoczesny dom piętrowy, przykryty płaskim dachem. Powstał z myślą o właścicielach małych, miejskich działek. Budynek posiada liczne przeszklenia i dwa stylowe balkony.
Autor projektu zaplanował na parterze salon, jadalnię, kuchnię, łazienkę i dodatkowy pokój, w którym można urządzić gabinet lub sypialnię dla gości. Subtelną granicę między salonem a kuchnią wyznacza wyspa kuchenna. Na poddaszu znajdują się zapewniające prywatność trzy sypialnie, łazienka oraz kotłownia z pralnią. Każdy z pokojów ma dostęp do jednego z dwóch balkonów.
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.