Duże przeszklenia doświetlające wnętrze
Duże przeszklenia są bardzo modne nie tylko w domach budowanych w stylu nowoczesnym, ale także w tradycyjnych. Wielkoformatowe szklane drzwi oraz okna dodają bryle elegancji, stanowią doskonałe uzupełnienie elewacji, zaś wnętrze czynią przestronniejszym.
Poczucie harmonii z otoczeniem
Duże tafle szkła są elementem współczesnego budownictwa. Popularnością cieszą się nie tylko w nowoczesnych, kubicznych bryłach, ale także w tradycyjnych domach. Doskonale pasują do każdego typu zabudowy, urozmaicając elewacje. Szkło harmonizuje zarówno z surową barwą białego tynku, jak i drewnianą czy kamienną okładziną, łącząc ze sobą naturalne materiały. Zastosowanie kontrastującego połączenia – lekkiego szkła i ciężkiego, masywnego kamienia – wnosi nową jakość i dodaje niebanalnego wyglądu. Przeszklone powierzchnie prezentują się imponująco, sprawiają, że dom zyskuje charakteru dostępnego dla każdego.
Duże tafle szkła cieszą się popularnością nie tylko w nowoczesnych, kubicznych bryłach, ale także w tradycyjnych domach. Doskonale pasują do każdego typu zabudowy, urozmaicając elewacje.
Szkło stanowi przegrodę, która pozwala przenikać się wnętrzu i otoczeniu. Krajobraz widoczny z okna łączy się z przestrzenią domu, nadając jej niepowtarzalny styl. Wnętrze, z którego widoczne są malownicze widoki, daje nowe możliwości aranżacyjne. Poczucie przestrzeni i swobody to miła odmiana dla osób, które dotychczas mieszkały w ciasnych blokach. Duże przeszklenia doskonale doświetlają pomieszczenia. Jest to szczególnie istotne dla zdrowia i samopoczucia człowieka. Słaby dostęp naturalnego światła do pomieszczenia wpływa na pogorszenie nastroju oraz obniżenie energii do życia. Dobre nasłonecznienie pokoju sprawia, że przyjemniej się w nim pracuje, a nasza koncentracja jest lepsza, dzięki czemu jesteśmy bardziej efektywni.
Przeszklenia nie tylko w salonie
Duże okna sięgające od podłogi aż do sufitu zwykle montuje się w salonie, jednak możemy je wstawić także w innych pomieszczeniach. Jeśli zamontujemy je w jadalni, piękne widoki będą nam towarzyszyły podczas spożywania rodzinnych posiłków. Dobrym pomysłem będzie zainstalowanie dużych, przeszklonych drzwi w kuchni, jeśli na tarasie w słoneczne, pogodne dni chcemy zaaranżować letnią jadalnię na świeżym powietrzu. Drzwi otworzą kuchnię na taras stanowiący łącznik z kwiecistym ogrodem. Dzięki temu połączeniu możliwe będzie łatwe przeniesienie posiłków wprost na taras.
Przeszklenia doskonale doświetlają pomieszczenia. Jest to szczególnie istotne dla zdrowia i samopoczucia człowieka. Dobre nasłonecznienie pokoju sprawia, że przyjemniej i efektywniej się w nim pracuje.
Jednak nie musimy się ograniczać, wstawiając duże przeszklenia jedynie w pokojach dziennych. Okna sięgające podłogi sprawdzą się znakomicie także w sypialni, gdzie możliwe będzie podziwianie gwieździstego nieba przed snem lub wschodzącego słońca jeszcze zanim wstaniemy z łóżka. Duże tafle szkła optycznie powiększą nawet niewielki pokój i zamienią go w luksusowy apartament. Montując przeszklenia w pokojach, należy jednak pamiętać, że zabiorą nam one przestrzeń do ustawienia mebli i sprzętów przy jednej ze ścian.
Przeszklenia a straty ciepła
Inwestorzy często obawiają się, że wstawienie dużych przeszkleń będzie się wiązało z nadmiernymi stratami ciepła. Jednak warto zwrócić uwagę, że właściwie dobrane i odpowiednio rozmieszczone okna zmniejszą straty ciepła w budynku, ponieważ będzie on absorbował energię słoneczną. Nowoczesne okna posiadają dobre parametry termoizolacyjne, które ograniczą straty ciepła w sezonie grzewczym. Poza wyborem energooszczędnych okien niezwykle ważne jest ich odpowiednie rozplanowanie. Duże drzwi i okna powinny być umieszczone w elewacji od strony południowej, czyli w miejscu, w którym przeważnie sytuujemy dzienną część domu. Takie rozwiązanie zapewni odpowiednie nasłonecznienie naturalną energią słoneczną przez cały dzień w pokojach, w których spędzamy najwięcej czasu. Aby jednak ochronić dom latem przed przegrzaniem się pomieszczeń i ograniczyć dopływ promieni słonecznych, można pomyśleć o zamontowaniu rolet, żaluzji czy ozdobnych markiz. Od północy zaś powinniśmy zminimalizować powierzchnię przeszkleń, by z tej strony ograniczyć straty energetyczne.
Okno z widokiem
Zanim wstawimy duże okna, powinniśmy zwrócić uwagę na okolicę. Nie ma sensu montować dużych przeszkleń, jeśli widok za oknem nie jest zbyt atrakcyjny. W przypadku gdy duże okna wychodzą na ruchliwą ulicę, możemy czuć dyskomfort w takich pomieszczeniach. Wymarzonym widokiem z okna jest piękny, kwiecisty ogród lub małe oczko wodne.
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.