Stolarka okienna o nietypowych kształtach

Jedną z łatwiejszych do wprowadzenia zmian, jakie można zastosować w gotowych projektach domów, jest korekta stolarki otworowej. Architekt adaptujący usunie lub doda okno, na tym etapie inwestor może także podjąć decyzję o zastosowaniu bardziej awangardowych rozwiązań i zdecydować się na wybór okien o nietypowych kształtach.

Okno pełni nie tylko funkcję użytkową, doświetlając poszczególne pomieszczenia, ale zarazem jest ważną dekoracją domu – istotną we wnętrzach i jednocześnie znacząco wpływającą na wygląd zewnętrzny budynku. Obecnie producenci są w stanie wykonać na zamówienie okna o najrozmaitszych kształtach. Łukowe, półokrągłe, okrągłe, trapezowe czy trójkątne – tylko od naszej inwencji zależy wybór konkretnego kształtu. Trzeba jednak pamiętać, że okna o tak oryginalnym wyglądzie zazwyczaj są o co najmniej 20-30

procent droższe niż standardowe. Tego rodzaju zamówienie najczęściej wiąże się także z dłuższym okresem oczekiwania na jego realizację.

Odpowiednie pomieszczenie

Niestandardowe okna są montowane nie tylko na życzenie inwestora, ale także często są umieszczane w gotowym projekcie przez autora. Tego rodzaju rozwiązania są niezastąpione w takich miejscach jak niskie ścianki poddaszy, wnęki czy szczyty domów. Okna o fantazyjnych, nietypowych kształtach w gruncie rzeczy można zamontować w każdym pokoju. Szczególnie są jednak polecane do pomieszczeń, które wymagają dodatkowego doświetlenia lub w których brakuje miejsca na standardowe rozwiązania. Okna w kształcie trapezów czy trójkątów często pojawiają się na poddaszach; zwłaszcza w różnego rodzaju lukarnach. Jednak aby tak oryginalne okna w pełni spełniały swoją funkcję, należy precyzyjnie zastanowić się nad wyborem odpowiedniego pomieszczenia oraz ich usytuowaniem względem stron świata. Wysokie oraz pasmowe przeszklenia idealnie połączą dom z ogrodem, a duże okna łukowe będą  atrakcyjnym uzupełnieniem wystroju salonu. Niewielkie, nieotwieralne okna o kształcie półokrągłym lub trapezowym często umieszczane są w garderobach, łazienkach, pomieszczeniach gospodarczych oraz na klatkach schodowych. Niestandardowe okna w połączeniu z typowymi prostokątnymi przeszkleniami mogą utworzyć bardzo ciekawe kompozycje.

Wybierając nietypowe okna dobrze jest także wziąć pod uwagę ich rozmieszczenie względem stron świata. Na elewacji południowej oraz zachodniej korzystniej będzie umieścić wysokie okna. Z kolei długie poziome przeszklenia dobrze wypadną po stronie wschodniej. Jeśli nie zostaną umieszczone za wysoko, to wraz ze wschodem słońca zapewnią pokojowi piękne oświetlenie.

Piękne i funkcjonalne

W gotowych projektach nowoczesnych domów nierzadko pojawiają się okna narożne. Są interesującym rozwiązaniem, które umożliwia nie tylko lepsze doświetlenie wnętrz, ale jednocześnie zapewnia ciekawy kąt widzenia. W przypadku domu posadowionego bardzo blisko granicy działki interesującą propozycją będzie wykusz doświetlony dwoma wąskimi i wysokimi oknami, usytuowanymi prostopadle do granicy posesji.

Oryginalne okna są ozdobą, której nie warto zasłaniać. Jeśli jednak zaistnieje taka konieczność, to najlepiej jest w tym celu zdecydować się na żaluzje bądź wertikale. Nieprostokątne okna, zależnie od ich konkretnego kształtu, często nie mogą być w pełni otwierane lub uchylane. Przed ich wyborem warto więc dokładnie zastanowić się, czy odpowiada nam nie tylko ich wygląd, ale także funkcjonalność. Podczas składania zmówienia ponadto należy dokładnie uzgodnić z producentem sposób otwierania oraz rozmieszczenia zawiasów. Dzięki temu unikniemy trudności i rozczarowań podczas późniejszego codziennego użytkowania.

Komentarze