Elektryczne piece akumulacyjne

Ogrzewanie elektryczne ma co najmniej kilka zalet. Nie wymaga odrębnej kotłowni, urządzenia grzewcze są nowoczesne i bezobsługowe, a energia elektryczna jest powszechnie dostępna. Koszty ogrzewania można przy tym obniżyć, montując w tym celu piece akumulacyjne.

To rozwiązanie jest tym bardziej interesujące, że ceny za energię elektryczną stale rosną i nic nie wskazuje na to, aby sytuacja miała się w przyszłości zmienić. Zatem planując montaż grzejników elektrycznych, warto lepiej poznać energooszczędne rozwiązania, które pozwolą na obniżenie rachunków. Aby było to możliwe trzeba spełnić jeden podstawowy warunek – należy mieć dostęp do dwutaryfowego systemu rozliczania energii elektrycznej. Na czym polega specyfika działania pieców akumulacyjnych? Wyróżnia je to, że umożliwiają gromadzenie ciepła. Grzejnik pobiera energię w czasie obowiązywania tańszej taryfy, gromadzi ją i następnie oddaje nawet przez kilka godzin. Dzięki temu energię można pobierać wówczas, gdy jest najtańsza (w nocy lub w godzinach 13-15), a ogrzewać pomieszczenia wówczas, gdy warunki tego wymagają.

Statycznie

Obecnie na rynku jest dostępnych wiele modeli pieców akumulacyjnych, które różnią się między sobą stopniem zautomatyzowania, sposobem oddawania ciepła, mocą oraz oczywiście rozmiarem i obudową. Mniej zaawansowane technologicznie są piece ze statycznym rozładowaniem. W tych modelach na dole jest umiejscowiony wlot zimnego powietrza, na górze natomiast – wylot ciepłego. Powietrze jest ogrzewane podczas swobodnego przepływu przez blok akumulacyjny. Temperaturę reguluje się przesłonami zamontowanymi na wlocie i wylocie. Oddawanie ciepła następuje w sposób równomierny, tego rodzaju urządzenia najlepiej sprawdzają się więc wówczas, gdy niskie koszty inwestycji przedkłada się nad komfort użytkowania i możliwość precyzyjnego ustawienia temperatury.

Piece akumulacyjne pozwalają na obniżenie kosztów ogrzewania
www.ladnydom.pl
Piece akumulacyjne pozwalają na obniżenie kosztów ogrzewania

Dynamicznie

Piece akumulacyjne z dynamicznym rozładowaniem to bardziej zaawansowane technologicznie urządzenia. Są zaopatrzone w wentylatory promieniowe, które oddają ciepło, gdy zaistnieje taka potrzeba, a to dzięki specjalnym regulatorom kontrolującym temperaturę we wnętrzach i uruchamiającym wentylatory wówczas, gdy warunki tego wymagają. Grzejniki dynamiczne zapewniają więc znacznie większy komfort, pozwalają bowiem na indywidualne ustalanie temperatury w pomieszczeniach, poprzez włączanie i wyłączanie urządzenia oraz zmianę prędkości jego pracy. To nie tylko wygodne rozwiązanie, ale przy tym również energooszczędne. Jeśli bowiem funkcjonowanie grzejnika nie jest dostosowane do aktualnych warunków, to może się zdarzyć, że będzie on pracować niepotrzebnie i ogrzewać pomieszczenie, w którym jest już wystarczająco ciepło. Zastosowany w piecach dynamicznych mikroprocesor nie pozwala na zaistnienie takiej sytuacji; dostosowuje moc ogrzewania do temperatury panującej w pokoju. Gdy jej wysokość spada poniżej ustalonej wysokości, grzejnik zostaje automatycznie włączony i pracuje aż do osiągnięcia określonego poziomu. 

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.