Ogrzewanie elektryczne: konwekcyjne czy akumulacyjne?

Ogrzewanie elektryczne nie należy wprawdzie do stosowanych często, ale są sytuacje, w których to właśnie ten sposób wytwarzania ciepła jest możliwy do drożenia jako jedyny. Dotyczy to zwłaszcza mieszkań zlokalizowanych w starych budynkach wielorodzinnych (kamienicach), gdzie brak jest odpowiedniej wentylacji i kominów spalinowych. Elektrycznie ogrzewa się też zupełnie nowe domy (zwłaszcza jeśli spełniają kryteria energooszczędnych bądź pasywnych).

 

Zaletami grzejników konwekcyjnych są niska cena, brak kosztów montażu i gwarancja komfortu termicznego
Zaletami grzejników konwekcyjnych są niska cena, brak kosztów montażu i gwarancja komfortu termicznego

 

Do przetwarzania energii elektrycznej w cieplną dostępnych jest aktualnie wiele urządzeń. Najpopularniejszymi są jednak grzejniki konwekcyjne oraz piece akumulacyjne. Pierwsze z wymienionych kosztują stosunkowo niewiele, ale ich eksploatacja jest dość kosztowna. Drugie natomiast – są drogie i problematyczne w transporcie (ze względu na dużą wagę), ale też i oszczędne w użytku (przy możliwości korzystania z nocnej taryfy G12). Poniżej analizujemy zalety i wychwytujemy wady obydwu rodzajów ogrzewania elektrycznego.

Ogrzewanie elektryczne konwekcyjne

W sklepach znajdziemy wiele modeli grzejników konwekcyjnych, spośród których nie brakuje urządzeń oferowanych w cenach zaledwie kilkudziesięciu złotych. Jednak ich zakup jest raczej odradzany, ponieważ działają bezawaryjnie nie dłużej niż przez jeden sezon grzewczy. Za wyższej jakości konwektor trzeba zapłacić przynajmniej 150-200 zł. To i tak bardzo niewiele w porównaniu do innych instalacji grzewczych.

Grzejniki konwekcyjne mają niewielkie gabaryty i są lekkie. Występują w wersji stojącej (do urządzenia dołączone są nóżki) bądź jako modele przeznaczone do zawieszenia na ścianie. Kwestie instalacyjne sprowadzają się w ich przypadku do podłączenia do zasilania. Włączony grzejnik konwekcyjny przetwarza na bieżąco energię elektryczną na ciepło poprzez naturalną konwekcję (czasami wspomaganą wentylatorem). Sterowanie odbywa się tu najczęściej ręcznie wbudowanym regulatorem temperatury, czyli termostatem.

Stałe użytkowanie w domu czy mieszkaniu kilku grzejników konwekcyjnych wygeneruje niestety spore rachunki za prąd (przynajmniej kilkaset złotych miesięcznie). Jednak przy prawidłowym doborze mocy i właściwym rozmieszczeniu urządzeń, komfort termiczny zostanie osiągnięty. Grzejniki konwekcyjne najlepiej jest umieszczać pod oknami. Nieco oszczędności przyniesie zastosowanie za nimi specjalnej folii termicznej odbijającej i kierującej ciepło w stronę ogrzewanego pomieszczenia.

Zalety grzejników konwekcyjnych:

  • niska cena zakupu;
  • brak kosztów montażu;
  • łatwość transportu i pełna mobilność w obrębie ogrzewanych pomieszczeń;
  • gwarancja komfortu termicznego;
  • możliwość zastosowania w pomieszczeniach wilgotnych typu kuchnia i łazienka (w sklepach znajdziemy grzejniki konwekcyjne z niekorodującymi obudowami).

Wady grzejników konwekcyjnych:

  • wysokie koszty eksploatacyjne;
  • możliwość ogrzania niewielkiej powierzchni przez pojedynczy grzejnik;
  • niska moc (do 2000 W);
  • dość wysoka awaryjność;
  • w przeważającej liczbie przypadków ręczne sterowanie.

 

Piece elektryczne akumulacyjne generują niższe koszty niż grzejniki konwekcyjne
Barlows Electrical
Piece elektryczne akumulacyjne generują niższe koszty niż grzejniki konwekcyjne

 

Ogrzewanie elektryczne akumulacyjne

W niektórych kręgach ogrzewanie elektryczne akumulacyjne uważa się za przestarzałe i mało praktyczne. Jednak to nieprawda, bo producenci pieców akumulacyjnych przez ostanie lata zrobili ogromny krok naprzód, udoskonalając technologię działania tych urządzeń oraz zmniejszając ich wymiary. Piece akumulacyjne działają dziś niezawodnie, z wysoką sprawnością i generują znacznie mniejsze zużycie energii niż omówione powyżej grzejniki konwekcyjne.

Warunkiem ekonomicznej pracy pieca elektrycznego akumulacyjnego jest zasilanie go energią dostępną dwutaryfowo. Piec tego typu ma bowiem zdolność do akumulowania (gromadzenia) ciepła i oddawania go w innym czasie niż pobierana jest przez niego energia. Dzięki temu możliwe staje się wykorzystywanie tańszego prądu, który przeważnie dostępny jest w godzinach nocnych (w taryfie G12) bądź dodatkowo w weekendy (w taryfie G12w). Jednocześnie z ciepła korzysta się zgodnie z potrzebami i niezależnie od obowiązującej w danym czasie taryfy.

Dostępne aktualnie piece akumulacyjne mają znacznie mniejsze wymiary niż te oferowane przed laty. Najczęściej są to modele stojące, choć niektóre z nich nadają się też do powieszenia na ścianie. Rozładowanie pieca może odbywać się w sposób statyczny lub dynamiczny (wspomagany wentylatorem wymuszającym przepływ powietrza wewnątrz urządzenia). Drugie z wymienionych pieców uchodzą za zdecydowanie lepsze i są częściej wybierane przez przyszłych użytkowników.

Zalety pieców akumulacyjnych:

  • niewygórowane koszty eksploatacyjne (przy wykorzystywaniu tańszej taryfy G12);
  • gwarancja komfortu termicznego (przy odpowiednim doborze pieca);
  • brak kosztów instalacyjnych;
  • łatwość montażu;
  • brak wymagań technicznych dotyczących specyfiki pomieszczenia, w którym ma znajdować się piec,
  • znaczna rozpiętość mocy.

Wady pieców akumulacyjnych:

  • dość wysoki koszt zakupu pieca (przeciętnej klasy urządzenie kosztuje przynajmniej 1,5 tys. zł.
  • duża waga (piec akumulacyjny waży ponad 100 kg, co w niektórych przypadkach może generować np. konieczność wzmocnienia stropu);
  • wynikająca z dużej wagi trudność transportu i wniesienia urządzenia na wyższe kondygnacje budynków;
  • ograniczające się do pojedynczego pomieszczenia możliwości ogrzewania (w dużych domach i mieszkaniach trzeba instalować kilka pieców);
  • brak możliwości zastosowania w pomieszczeniach wilgotnych (obudowy pieców akumulacyjnych mają skłonność do korozji).

Ogrzewanie elektryczne - konwekcyjnie czy akumulacyjnie?

Z powyższej analizy wynika jednoznacznie, że tak ogrzewanie elektryczne konwekcyjne, jak i akumulacyjne ma swoje zalety i wady. Jednakże, biorąc pod uwagę koszty wytworzenia ciepła, co w przypadku ogrzewania prądem jest właściwie najbardziej istotne – zdecydowanie korzystniej wypadają piece akumulacyjne. Generują one koszty porównywalne z ogrzewaniem domu gazem ziemnym. Z tego też względu w takie piece najczęściej wyposaża się mieszkania zlokalizowane w starych kamienicach miejskich – zwłaszcza jeśli korzystanie z gazu z sieci jest niemożliwe.

Komentarze

  • Elektrokab 2021-09-15T15:11:46Z

    często te wszystkie negatywne opinie o piecach akumulacyjnych często dotyczą opini o piecach akumulacyjnych "pasywnych" a nie piecach akumulacyjnych "dynamicznych" to po pierwsze. Po drugie czesto oceniacie Państwo piece akumulacyjne negatywnie ale są miejsca w naszej przestrzeni handlowej, piwnicznej, nietypowe sklepy, długie hole a przede wszystkim brak możliwości poprowadzenia instalacji kominowej czy przyłącze gazowe... są po prostu miejsca w nieruchomościach gdzie opłaca się bardziej wykonać znacznie tańszą instalację grzewczą tym bardziej można ją w przyszłości podłączyć pod tanie taryfy prądowe czy jeśli ktoś ma odnawialne źródła energi typu wiatraki czy fotowoltaika to równiez da się to połączyć. Pokazująć również przykładowe zurzycie prądu nie doliczają Państwo również do innch kosztów ogrzewanie ich serwisowanie roczne i przeglądy. W przypadku pieców akumulacyjnych jest to najtańsza forma użytkowania długterminowego. Są poza tym miejsca w sklepie gdzie ty