Raport 2020: Koszty ogrzewania domu a źródło ciepła

Koszty ogrzewania domu należą do jednych z najwyższych rocznych wydatków poniesionych podczas eksploatacji. Ostatecznie suma ta jest zależna od stopnia termoizolacji budynku, ale nie mniejszą rolę gra zastosowane źródło ciepła. W niniejszym raporcie znajdują się przybliżone rozliczenia za ogrzewanie domu dla danego źródła.

Koszty ogrzewania - wyliczenia
Koszty ogrzewania - wyliczenia

Ile kosztuje ogrzewanie? Podstawy wyliczeń

Poniższy rachunek dokonany został na podstawie następujących parametrów:

 • budynek o powierzchni 150 m2,
 • standardowe zapotrzebowanie na energię cieplną: 50 W/m2 (suma powierzchni budynku i zapotrzebowania na energię to łącznie 7 500 kWh rocznie),
 • zapotrzebowanie na c.w.u.: 2 850 kWh rocznie (przy trzyosobowej rodzinie),
 • suma zapotrzebowania energetycznego na rok to 10 350 kWh.

Ogrzewanie instalacją C.O. na ekogroszek

Ekogroszek to obecnie jedno z najbardziej popularnych paliw. Duży odsetek osób, które dotychczas ogrzewały dom węglem lub drzewem, zmodernizowało źródła ciepła właśnie na tego typu ogrzewanie. Ponadto grzejniki, które zasila ekogroszek, są w stanie pracować z instalacjami niskotemperaturowymi, np. ogrzewaniem podłogowym, dlatego ekogroszek jest chętniej wybierany od innych paliw stałych.

Zakładamy, że średni koszt za tonę tego paliwa wynosi 800 zł. Z kolei sama wartość opałowa plasuje się na poziomie 6,95 kWh/kg. Wynika z tego, że z jednej tony możemy pozyskać 6 950 kWh. W ostatecznym rozliczeniu ogrzewanie domu ekogroszkiem wyniesie nas około 1 200 zł (tylko w przypadku dobrze zaizolowanego budynku, gdzie rocznie wystarczy tego opału 1,5 tony). Mimo niskich kosztów ogrzewania musimy pamiętać, że za kilka lat prawdopodobnie nie będzie możliwości ogrzewania domu tego typu paliwem. Już w tym momencie w niektórych miejscach Polski (np. w Krakowie), nie można montować innych instalacji, niż takich, które czerpią energię ze źródeł odnawialnych. Dlatego ostatecznie montaż kotła na ekogroszek nie jest opłacalny.

W naszym osobnym artykule przeczytasz, jaki piec na ekogroszek wybrać.

Koszty ogrzewania gazowego

Na wstępie trzeba zaznaczyć, że wydatki poniesione na ogrzewanie kotłem gazowym, w dużej mierze zależą od rodzaju zainstalowanego kotła. Na rynku dostępne są kotły kondensacyjne, tradycyjne bądź pulsacyjne. Przyjmując, że najbardziej korzystnym pod względem finansowym jest zakup kotła kondensacyjnego, do rozliczenia wzięliśmy pod uwagę właśnie ten rodzaj ogrzewania gazowego. W kotle kondensacyjnym dobrej jakości, średni koszt wyprodukowania 1 kWh wynosi ok. 0,25 zł. Oznacza to, że za ogrzewanie zapłacimy rocznie ok. 2 587 zł. Kocioł kondensacyjny jest bardzo komfortowym i trwałym rozwiązaniem, dlatego można uznać, że jego instalacja jak najbardziej się opłaca.

 

Najbardziej opłacalna będzie pompa ciepła w połączeniu z instalacja fotowoltaiczną
Najbardziej opłacalna będzie pompa ciepła w połączeniu z instalacja fotowoltaiczną

 

Ogrzewanie pompą ciepła

Zasada działania pompy ciepła jest prosta: pobiera ciepło wyłącznie z otoczenia (z punktu o niższej temperaturze), oddając je do miejsca o temperaturze wyższej. W praktyce np. pompa ciepła zasilana powietrzem, pobiera ciepło z powietrza, kumuluje je i następne zwraca pod postacią powietrza cieplejszego. Co ważne, pompa ciepła może również ochładzać dom latem, działając w drugą stronę, pełniąc rolę klimatyzatora.

Przyjmując wskazane na wstępie artykułu założenia, za ogrzewanie domu pompą ciepła zapłacimy ok. 1 750 zł rocznie. Ta kalkulacja pokazuje, że wśród dostępnych ekologicznych źródeł ciepła, to najbardziej opłacalne rozwiązanie. A w połączeniu z instalacją fotowoltaiczną, która będzie pełnić rolę zasilania pompy (produkcja prądu), możemy znacznie obniżyć rachunki. W tym miejscu należy jednak wspomnieć, że pompa ciepła będzie działać najlepiej, gdy dodatkowo zamontujemy ją w zestawie z systemem wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła (rekuperatorem) dobrej jakości. Rekuperator może bowiem dodatkowo ogrzewać wciągane powietrze z zewnątrz tym, które wywiewane jest z domu. Taki proces nie wiąże się jednak z mieszaniem się dwóch strumieni (powietrza nawiewanego i wywiewanego), dlatego powietrze, które dostaje się do wnętrz zawsze będzie świeże. Gdy rekuperacja zostanie połączona z pompą ciepła, latem może być stosowana jako bardzo efektywna instalacja grzewczo-wentylacyjna.

Ogrzewanie elektryczne domu jednorodzinnego

Ogrzewanie elektryczne jest najdroższym ze wszystkich dostępnych. Przy założeniu, że średni koszt energii elektrycznej w 2017 roku (taryfa G11) to ok. 0,57 zł/kWh, ogrzewanie domu o powierzchni 150 m2 wyniesie około 5 900 zł. W przypadku nieocieplonego domu koszty te będą jeszcze wyższe. Dlatego też często ogrzewanie elektryczne traktowane jest jedynie jako dodatkowe źródło ciepła, na przykład gdy w domu znajduje się ogrzewanie podłogowe. Jednak podobnie jak w przypadku pompy ciepła, taką instalację również możemy wspomóc instalacją fotowoltaiczną, która pokryje część zapotrzebowania na prąd.

Ogrzewanie olejem opałowym

Ogrzewanie olejem opałowym nie jest dość popularne. Podobnie jak w przypadku ogrzewania gazowego, na rynku dostępne są m.in. kotły olejowe kondensacyjne oraz niskotemperaturowe. Zakładając, że średnia cena za litr tego paliwa wynosi 3,20 zł, ogrzewanie wyniesie nas rocznie ok. 3 312 zł (przy zużyciu 1 035 litrów). Mimo, że kwota wydaje się niższa niż np. ogrzewanie gazem, piece olejowe są nadal stosunkowo drogie, dlatego większość inwestorów wybiera inne źródła ciepła.

Jakie ogrzewanie jest najbardziej opłacalne?

Podsumowując, najbardziej opłacalnym sposobem ogrzewania domu jest instalacja pompy ciepła wraz z instalacją fotowoltaiczną. Gdy dodatkowo urządzenie współpracuje z systemem rekuperacji, koszty eksploatacji mogą być jeszcze niższe. Wśród tradycyjnych źródeł ciepła najlepiej wypada ogrzewanie domu ekogroszkiem, jednak nie jest to przyszłościowe rozwiązanie (m.in. względem polityki ochrony środowiska). W końcowym rozrachunku opłaca się również zamontować gazowy kocioł kondensacyjny, który jest stosunkowo tani w użytkowaniu, a nie pochłania dużych nakładów finansowych.

UWAGA! Podane kwoty są cenami przybliżonymi, pochodzą z ogólnodostępnych w Internecie zestawień kosztów, dlatego mogą odbiegać od aktualnych cen oraz nie stanowią oferty handlowej.

Komentarze

 • Tolla 2021-06-03T21:16:41Z

  Mamy od ponad roku panele polskiej marki Oxyly, sprawdzają się super. Ekologiczne, nowoczesne ogrzewanie

  • Asz 2019-07-27T19:10:48Z

   Ogromną rolę w kosztach ogrzewania domu odgrywa termoizolacja. Tak naprawdę najpierw powinno się ocieplić budynek, a dopiero potem wybierać rodzaj ogrzewania

   • Julian 2019-07-24T12:31:05Z

    Prócz wyboru najkorzystniejszego dla nas źródła ciepła bardzo istotną rolę w kosztach ogrzewania odgrywa ocieplenie fundamentów, podłóg ścian zewnętrznych i dachu. Ważna jest tu jakość użytego materiału, dobrego styropianu czy innego materiału koniecznie przebadanego i certyfikowanego przez ITB

    • Olek 2020-05-10T11:14:34Z

     Ocieplenie fundamentów? Przede wszystkim dachu, ścian, okna trzyszybowe. Ocieplenie ścian fundamentowych mniejsze niż ścian kondygnacji. Posadzkę ocieplamy ale bez przesady - grunt też posiada pewna izolacyjność cieplną a pod domem ma zawsze temperaturę dodatnią. Czy styropian certyfikowany przez ITB jest lepszy niż certyfikowany przez inny instytut badawczy? Wystarczy moim zdaniem znanej sprawdzonej firmy, która nie pozwoli sobie na wypuszczenie byle czego.

    • Xsaran 2019-07-17T06:06:32Z

     Pompa ciepła plus fotowoltaika to około 70 - 80 tys. Zwrot inwestycji przy domu energooszczędnym po 30latach... Gaz w tym przypadku jest znacznie lepszą opcją.

     • BMo 2019-04-28T06:46:56Z

      Artykuł bardzo słaby szkoda mi straconego czasu na jego czytanie.

      • Tom 2020-12-09T20:07:46Z

       To skąd wiesz, że ARTYKUŁ BARDZO SŁABY? (•‿•)