Jak odnowić parapet wewnętrzny?

Wewnętrzny parapet okienny jest pod względem technicznym nie tyle częścią składową okna, co raczej elementem ściany mieszkania. Tworzy praktycznie wykończenie niszy, jaka została utworzona w ścianie dla umieszczenia okna. To właśnie okno chroni parapet wewnętrzny przed szkodliwymi wpływami atmosferycznymi.

 

Odnowienie parapetu wewnętrznego wykonanego z drewna
Eielson
Odnowienie parapetu wewnętrznego wykonanego z drewna

 

Materiał parapetu wewnętrznego nie musi spełniać jakichś szczególnych wymogów. Można wykorzystać różne materiały, na przykład:

  • drewno;
  • kamień naturalny – marmur, granit, piaskowiec;
  • kamień sztuczny – lastryko.

Parapet wewnętrzny, chociaż nie jest narażony na deszcz i mróz, to jednak z czasem przebarwia się, ulega uszkodzeniom i przestaje być ozdobą mieszkania. Jeśli konstrukcja parapetu nie została naruszona, można go odnowić i we własnym zakresie przywrócić mu dawny blask.

Odnowienie parapetu wewnętrznego drewnianego

Drewno jest w każdej sytuacji materiałem pięknym i ponadczasowym. Jak wszystkie wyroby z drewna, również parapet okienny musi być odpowiednio zabezpieczony. Od rodzaju powłoki ochronnej zależeć będzie jego renowacja. Dla zachowania i podkreślenia naturalnego rysunku drewna używa się często lakierów albo lazur. Przed nałożeniem nowej powłoki konieczne jest odpowiednie przygotowanie powierzchni. Polega ono na zeszlifowaniu z drewna resztek lakieru, wygładzeniu i oczyszczeniu powierzchni, a wreszcie na naniesieniu kilku nowych warstw.

Malowanie drewnianego parapetu wymaga gruntownego przegotowania, aby uniknąć ewentualnych przebarwień i prześwitów. Jeżeli drewno zdążyło już popękać, należy przed malowaniem wypełnić braki specjalną szpachlą. Dobiera się ją pod względem koloru drewna, a po wyschnięciu szlifuje, oczyszcza i maluje.

Jak odnowić parapet kamienny?

Do typowych kamieni naturalnych, które służą do wyrobu parapetów należą:

  • marmur;
  • granit;
  • łupek;
  • piaskowiec.

Niepowtarzalny urok wnosi do mieszkania także naturalny kamień. Jednak zwłaszcza w przypadku marmuru trzeba zdawać sobie sprawę, że utrzymanie w czystości takiego parapetu nie jest wcale rzeczą prostą. Szczególnie w gospodarstwie domowym często bywają w użyciu kwaśne środki czyszczące, jak kwas octowy, kwas cytrynowy, płyny do zmywania. Tego typu środki stanowią dla marmuru śmiertelne zagrożenie. Mogą marmurową płytę kompletnie zrujnować.

 

Parapet wewnętrzny można odnowić we własnym zakresie
Parapet wewnętrzny można odnowić we własnym zakresie

 

Aby uniknąć zniszczenia kamiennego parapetu, należy stosować odpowiednie preparaty czyszczące. Do każdego rodzaju kamienia trzeba dobrać właściwy środek. Po starannym oczyszczeniu odpowiednim preparatem kamiennego parapetu powinno się go zaimpregnować. Powstała powłoka nie tylko poprawi wygląd kamienia, ale również będzie zapobiegać osadzaniu się zanieczyszczeń. Bardzo szlachetny niewątpliwie marmur jest jednocześnie najbardziej wrażliwy na niewłaściwą pielęgnację.

Odnowienie parapetu metalowego

Malowanie odnawiające parapetu z aluminium, stali albo innego metalu musi być wykonane odpowiednio dobraną farbą. Wiele składników lakierów, na przykład akrylowych, reaguje chemicznie z metalem. Prowadzi to kruchości powłoki i w najgorszym razie do powstawania pęknięć i korozji. W przypadku starszych wgnieceń i skorodowanych pęknięć, opłaca się najczęściej wymiana całego parapetu.

Odnowienie parapetu wewnętrznego z lastryko

Popularny kiedyś sztuczny kamień był trwały i tani, jednak pod względem urody daleko mu było (i jest) do szlachetnych materiałów. Jeżeli wymiana lastrykowych parapetów nie jest brana pod uwagę, można wybrać jedną z wielu metod ich odnowienia.

  • Malowanie. Gładką, nieuszkodzoną powierzchnię parapetu można pomalować specjalną farbą. Musi być odporna na ścieranie, zabrudzenia i wilgoć, a jednocześnie dobrze przylegać do betonowej powierzchni.
  • Okleina z drewna lub z korka. Ta metoda jest odpowiednia zwłaszcza do wnętrz z podłogą drewnianą. Powierzchnię parapetu najpierw szpachluje się i wyrównuje, a następnie suszy i czyści. Na przygotowany parapet nakleja się starannie przycięte arkusze okleiny.
  • Płytki ceramiczne albo kamienne. Zamiast okleiny można położyć na niezbyt estetyczną powierzchnię parapetu płytki ceramiczne albo kamienne.
  • Nakładki z PCV. Nakładki renowacyjne dostępne są w różnych kolorach i fakturach. Są odporne na czynniki zewnętrzne, a jednocześnie proste w montażu.

 

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.