Jak odnowić drewniany taras? Renowacja i malowanie

Drewniany taras jest przez cały rok narażony na zmieniające się warunki pogody. Latem jest najczęściej używany, a jednocześnie deszcz i promienie słońca powodują szarzenie i uszkodzenia powierzchni desek. Częste poruszanie się po tarasie w butach powoduje, że widoczne stają się objawy zużycia materiału.

Jest zasadą, że drewniany taras powinien być odnawiany albo naprawiany co 10-15 lat. Przy czym częstotliwość tych zabiegów zależy od wielu czynników, między innymi od gatunku drewna. Jeśli dają się zauważyć wielkopowierzchniowe zużycia i szkody w wykładzinie tarasu, konieczne są wówczas działania naprawcze. Nie tylko będą się pogłębiać uszkodzenia zewnętrznej obudowy tarasu, ale w najgorszym wypadku ucierpi też cała konstrukcja. Nie mówiąc o tym, że zużyte albo uszkodzone deski tarasu nie wyglądają szczególnie pięknie. Przy odrobinie doświadczenia można tego rodzaju prace renowacyjne wykonać we własnym zakresie i bez pomocy fachowca.

Jak odnowić drewniany taras? Instrukcja krok po kroku 

Odnowienie tarasu drewnianego, w ramach którego mają być też wymienione uszkodzone elementy pokrycia, musi być przeprowadzone krok po kroku. Poszczególne czynności mogą być wykonane na przykład według następującego planu.

 

Odnawianie drewnianego tarasu - instrukcja
Odnawianie drewnianego tarasu - instrukcja

 

1. Skrupulatny przegląd całego tarasu

Ma na celu zlokalizowanie i określenie wszystkich uszkodzeń. Przy okazji domowy majsterkowicz może sporządzić listę potrzebnych materiałów do renowacji i narzędzi. Zapotrzebowanie na materiały zależy od stopnia uszkodzenia pokrycia tarasu. Jeśli, przykładowo, poszczególne deski są mocno zniszczone, konieczna będzie ich wymiana w ramach prac odnowieniowych. Gdyby natomiast szkody były tylko powierzchowne, wystarczy zwykle taras wyszlifować i na nowo zabezpieczyć.

2. Usunięcie i wymiana uszkodzonych desek tarasu

Ten krok jest konieczny tylko w przypadku znacznych uszkodzeń pojedynczych desek. Jeśli oględziny takich szkód nie wykazały, ten krok można pominąć.

3. Mycie tarasu   

Zdarza się, że właściciele drewnianych tarasów wpadają na pomysł, aby oczyścić deski myjką wysokociśnieniową. Z takiej metody lepiej jest zrezygnować. Na skutek wysokiego ciśnienia wody drewno ulega uszkodzeniu. Włókna drewna oddzielają się i drewno bardzo szybko staje łupliwe, a chodzenie po deskach boso jest raczej niemożliwe.

Lepiej wziąć do mycia tarasu wiadro z wodą i szczotkę do szorowania. Trzeba deski porządnie namoczyć i wyszorować je, aż będą czyste. W miejscach zacienionych, gdzie łatwo wchodzą porosty, szorowanie na pewno potrwa dłuższą chwilę. W razie potrzeby można zastosować specjalny preparat do czyszczenia drewnianych tarasów.

Z następnymi czynnościami trzeba poczekać co najmniej 48 godzin, aż taras całkowicie wyschnie.

4. Szlifowanie powierzchni drewnianego tarasu

Do przeszlifowania powierzchni desek warto zastosować szlifierkę najpierw z papierem ściernym o większej ziarnistości, a potem wygładzać je papierem drobnoziarnistym. Ważne jest, aby zabieg był wykonany równomiernie, w przeciwnym razie trudno będzie później uzyskać gładką powierzchnię.

Szlifować należy wszystkie elementy tarasu, łącznie z ewentualnie nowo wymienionymi deskami. Całą powierzchnię trzeba oczywiście dokładnie oczyścić z pyłu.

5. Impregnat bezbarwny do drewna

Przed rozpoczęciem olejowania desek należy je zabezpieczyć środkiem ochrony drewna. Ten zabieg ma na celu zahamowanie rozwoju grzybów powodujących destrukcję drewna (grzyby siniznowe, pleśniowe, domowe).

6. Olejowanie desek tarasu

Kiedy deski tarasu są już czyste i zaimpregnowane, można przystąpić do ich pomalowania specjalnym olejem. Stosowanie lakieru na powierzchnie narażone na ustawiczne ścieranie butami jest niecelowe. Poza tym z olejowanej powierzchni wilgoć może swobodnie odparowywać.

  • Zabieg olejowania drewna można rozpocząć dopiero wtedy, gdy prognozy pogody nie zapowiadają deszczu przez najbliższe 24 godziny. Temperatura powietrza powinna być rzędu 20°C – wtedy osiąga się optymalny rezultat.
  • Do malowania dużej powierzchni tarasu doskonale nadaje się profesjonalna szczotka z możliwością montażu drążka teleskopowego. Umożliwia ona pracę bez przesuwania się po deskach na kolanach, a nawet bez zbytniego nachylania się, co wspaniale oszczędza plecy.   
  • Potrzebna będzie też kuweta na olej i mniejszy pędzel do wykończenia olejowania. Maluje się jednocześnie 3-4 deski rozpoczynając od strony domu. Graniczące z tarasem murki i okna trzeba okleić taśmą, aby uniknąć zanieczyszczeń. Po upływie ok. 12 godzin nakłada się drugą warstwę oleju.
  • Po olejowaniu trzeba pozwolić na wyschnięcie całej powierzchni, co trwa zwykle co najmniej 24 godziny. Dopiero kiedy deski są suche, można na nowo ustawić na tarasie meble.

 

Malowanie i olejowanie drewna na tarasie
Malowanie i olejowanie drewna na tarasie

 

Regularna pielęgnacja drewnianego tarasu

Coroczna kuracja odmładzająca tarasu może być znacznie łatwiejsza, jeśli taras jest regularnie czyszczony. W wielu wypadkach wystarczy parę ruchów szczotką. Głębiej tkwiące zabrudzenia jak mech i tym podobne można zwalczyć szczotką do szorowania i wodą. Olejowanie staje wówczas dziecinnie proste i po krótkim czasie można się cieszyć tarasem lśniącym na nowo.  

Komentarze

  • Tomek 2020-04-17T13:52:26Z

    czy taras można pomalować lakierem do jachtów? chodzi mi o uzyskanie naturalnego koloru deski z połyskiem