Jak odnowić drewniany taras? Renowacja i malowanie
Drewniany taras jest przez cały rok narażony na zmieniające się warunki pogody. Jak go samodzielnie odnowić, aby przywrócić nieskazitelny wygląd? Sprawdzamy.
Przyjmuje się, że drewniany taras powinien być odnawiany albo naprawiany co 10-15 lat. Przy czym częstotliwość tych zabiegów zależy od wielu czynników, między innymi od gatunku drewna. Widoczne uszkodzenia zewnętrznej obudowy tarasu nie tylko będą się pogłębiać, ale w najgorszym wypadku ucierpi też cała konstrukcja tarasu. Przy odrobinie doświadczenia można tego rodzaju prace renowacyjne wykonać we własnym zakresie i bez pomocy fachowca.
Jak odnowić drewniany taras? Instrukcja krok po kroku
Odnowienie tarasu drewnianego, w ramach którego mają być też wymienione uszkodzone elementy pokrycia, musi być przeprowadzone krok po kroku. Poszczególne czynności mogą być wykonane na przykład według następującego planu.
1. Skrupulatny przegląd całego tarasu
Przegląd tarasu ma na celu zlokalizowanie i określenie wszystkich uszkodzeń. Przy okazji domowy majsterkowicz może sporządzić listę potrzebnych materiałów do renowacji i narzędzi. Zapotrzebowanie na materiały zależy od stopnia uszkodzenia pokrycia tarasu. Jeśli, przykładowo, poszczególne deski są mocno zniszczone, konieczna będzie ich wymiana w ramach prac odnowieniowych. Gdyby natomiast szkody były tylko powierzchowne, wystarczy zwykle taras wyszlifować i na nowo zabezpieczyć.
2. Usunięcie i wymiana uszkodzonych desek tarasowych
Ten krok jest konieczny tylko w przypadku znacznych uszkodzeń pojedynczych desek. Jeśli oględziny takich szkód nie wykazały, ten krok można pominąć.
3. Mycie tarasu
Zdarza się, że właściciele drewnianych tarasów wpadają na pomysł, aby oczyścić deski myjką wysokociśnieniową. Z takiej metody lepiej jest zrezygnować. Na skutek wysokiego ciśnienia wody drewno ulega uszkodzeniu. Włókna drewna oddzielają się, a chodzenie po deskach boso jest raczej niemożliwe.
Lepiej do mycia tarasu zastosować szczotkę. Deski należy porządnie namoczyć i wyszorować. W razie potrzeby można zastosować specjalny preparat do czyszczenia drewnianych tarasów.
Z następnymi czynnościami trzeba poczekać co najmniej 48 godzin, aż taras całkowicie wyschnie.
4. Szlifowanie powierzchni drewnianego tarasu
Do przeszlifowania powierzchni desek warto zastosować szlifierkę najpierw z papierem ściernym o większej ziarnistości, a potem wygładzać je papierem drobnoziarnistym. Ważne jest, aby zabieg był wykonany równomiernie, w przeciwnym razie trudno będzie później uzyskać gładką powierzchnię.
Szlifować należy wszystkie elementy tarasu, łącznie z ewentualnie nowo wymienionymi deskami. Całą powierzchnię trzeba oczywiście dokładnie oczyścić z pyłu.
5. Impregnat bezbarwny do drewna
Przed rozpoczęciem olejowania desek należy je zabezpieczyć środkiem do ochrony drewna. Ten zabieg ma na celu zahamowanie rozwoju grzybów powodujących destrukcję drewna (grzyby siniznowe, pleśniowe, domowe).
6. Olejowanie desek tarasowych
Kiedy deski są już czyste i zaimpregnowane, można przystąpić do ich pokrycia specjalnym olejem. Warto podkreślić, że zastosowanie lakieru na powierzchni tarasu nie jest zalecane, a zdecydowanie lepszym wyborem będzie olej.
- Zabieg olejowania drewna można rozpocząć dopiero wtedy, gdy prognozy pogody nie zapowiadają deszczu przez najbliższe 24 godziny. Temperatura powietrza powinna być rzędu 20 stopni Celsjusza – wtedy osiąga się optymalny rezultat.
- Do malowania dużej powierzchni tarasu doskonale nadaje się profesjonalna szczotka z możliwością montażu drążka teleskopowego. Umożliwia ona pracę bez przesuwania się po deskach na kolanach, a nawet bez zbytniego nachylania się, co oszczędza plecy.
- Potrzebna będzie też kuweta na olej i mniejszy pędzel do wykończenia olejowania. Maluje się jednocześnie 3-4 deski, rozpoczynając od strony domu. Graniczące z tarasem murki i okna trzeba okleić taśmą, aby uniknąć zanieczyszczeń. Po upływie ok. 12 godzin nakłada się drugą warstwę oleju.
- Po olejowaniu trzeba pozwolić na wyschnięcie całej powierzchni, co trwa zwykle co najmniej 24 godziny. Dopiero kiedy deski są suche, można na nowo ustawić na tarasie meble.
7. Regularna pielęgnacja drewnianego tarasu
Coroczna kuracja odmładzająca tarasu może być znacznie łatwiejsza, jeśli taras jest regularnie czyszczony. W wielu wypadkach wystarczy parę ruchów szczotką. Głębiej tkwiące zabrudzenia (jak mech i tym podobne) można zwalczyć szczotką do szorowania i wodą. Olejowanie staje wówczas dziecinnie proste i po krótkim czasie można się cieszyć tarasem lśniącym na nowo.
Komentarze