Jak odnowić stare drzwi wewnętrzne? Instrukcja

Drzwi są w stałym użyciu i muszą wiele wytrzymać, co nie pozostaje bez śladu. Przede wszystkim w starych domach spotyka się jeszcze często oryginalne, stare drzwi drewniane. Niestety, ich uroda przeważnie dawno już przeminęła. Takim starym drzwiom wewnętrznym można i warto przywrócić dawny blask. Sposób zależy od tego, czy drewno było lakierowane, malowane, czy może fornirowane.

Renowacja starych drewnianych drzwi
Renowacja starych drewnianych drzwi

Jak odnowić drzwi fornirowane?

Odnawianie drewnianych drzwi wewnętrznych oklejonych fornirem przebiega podobnie, jak remont na przykład drzwi komody albo szafy. Z biegiem lat fornir, czyli cienkie płaty drewna szlachetnych gatunków, nie tylko stracił barwę, ale też uległ w wielu miejscach uszkodzeniom mechanicznych. Na powierzchni pojawiły się pęknięcia, zarysowania oraz ubytki okleiny odsłaniające drewno konstrukcyjne.

Aby ułatwić sobie dalszą pracę, trzeba najpierw zdjąć drzwi z zawiasów i ułożyć stabilnie na podkładach. Niewielkie ubytki i rysy na fornirze można wypełnić woskiem retuszującym i naprawić korektorem barwiącym. Aby zachować jak najwięcej oryginału, w miejscach większych ubytków i uszkodzeń trzeba nakleić wycięte z arkusza nowego forniru „łatki”.

Uzupełnioną i wyretuszowaną powierzchnię drzwi trzeba odpowiednio przygotować do lakierowania i polakierować. Drzwi muszą być odtłuszczone, oszlifowane i zagruntowane. Dobrze nadaje się do malowania lakier akrylowy. Szybko wysycha, jest zapachowo neutralny, zabezpiecza drewno, a jednocześnie podkreśla jego naturalny kolor.

Uwaga: Drzwi i futryny powinny stanowić stylistyczną jedność. Ze względów estetycznych trzeba odnowić także futryny w sposób odpowiedni do drzwi.

Odnawianie drzwi – usuwanie starego lakieru

1. Opalanie lakieru

Renowacja starych drzwi wiąże się z koniecznością usunięcia dotychczasowego lakieru albo farby. Zwykle chodzi tu o kilka warstw, a zdejmowanie ich należy przeprowadzić bardzo ostrożnie, aby nie uszkodzić cennego drewna. Jedną z metod jest podgrzanie powłoki gorącym powietrzem (specjalna opalarka, dostępna w sklepach budowlanych).

Lakier jest podgrzewany miejscowo i może być usunięty przy pomocy szpachelki. Kto w tego rodzaju pracach nie ma jeszcze doświadczenia, powinien operować niższą temperaturą opalania (300°C), ponieważ zbyt gorący lakier może pozostawiać na drewnie ciemne plamy. W wielu miejscach, przede wszystkim w zagłębieniach, rowkach i ozdobach, trudno jest usunąć starą powłokę metodą podgrzewania.

2. Chemiczne usuwanie lakieru ze starych drzwi

Alternatywą dla innych metod, zwłaszcza jeśli ma być zachowany rysunek drewna, może być chemiczne zmywanie starej powłoki drzwi. Ten zabieg należy wykonywać na otwartej przestrzeni, jako że powstają wtedy szkodliwe dla zdrowia opary. Preparat nanosi się pędzlem i po pewnym czasie usuwa warstwę powłoki. Zwykle zabieg trzeba powtarzać, w zależności od tego, ile warstw zostało nałożonych.

3. Mechaniczne usuwanie lakieru – szlifowanie drzwi

Przed szlifowaniem drewnianych drzwi dobrze jest wymontować klamki, zamki i zawiasy, aby nie powstały na nich rysy. Trzeba też zwracać uwagę, aby miejsca zdjętych elementów nie były potem lakierowane albo lazurowane. Istnieje niebezpieczeństwo, że zamek albo zawias nie będą potem pasować. Dla kogo demontaż wydaje się zbyt uciążliwy, może wspomniane elementy dokładnie okleić.

Po wyszlifowaniu i oczyszczeniu drzwi należy je pomalować
Po wyszlifowaniu i oczyszczeniu drzwi należy je pomalować

Im dokładniej będzie wykonane szlifowanie starej powłoki drzwi, tym gładsza i ładniejsza powstanie powierzchnia. Dodatkową zaletą szlifowania jest stworzenie chropowatej powierzchni, do której lepiej będzie przylegać lakier albo lazura. Do pierwszego szlifowania używa się gruboziarnistego papieru ściernego. Obróbkę wykończeniową wykonuje się papierem o drobnych ziarnach, aby uzyskać gładką powierzchnię. Po każdym szlifowaniu należy dokładnie usunąć pył.

Uwaga: Przed każdym szlifowaniem dobrze jest przetrzeć drewno wilgotną ścierką i pozostawić do zupełnego wyschnięcia. Na skutek wilgoci luźne włókna drewna ustawią się pionowo i mogą być w następnym zabiegu łatwo wyrównane.

Malowanie starych drzwi – lakier czy lazura?

Po oczyszczeniu należy niezwłocznie pomalować drewniane drzwi, aby chronić drewno przed czynnikami zewnętrznymi. Dotyczy to także drzwi wewnętrznych. Powstaje pytanie: lakierować czy lazurować? Oba sposoby są równie dobre, jednak różnią się zasadniczo. Lakiery tworzą na drewnie szczelną powłokę. W przypadku barwnych lakierów struktura drewna będzie już niewidoczna. Natomiast lazura chroni drewno raczej od wewnątrz i nie daje tak gładkiej powierzchni jak lakier.

1. Lakierowanie odnawianych drzwi

  • Zanim rozpocznie się lakierowanie, trzeba zatroszczyć się o pomieszczenie bez pyłu. Im mniej pyłu, tym gładsza będzie powierzchnia lakierowana.
  • Lepsze wyniki daje malowanie wałkiem; pędzlem można malować detale w kątach, rowkach i profilach.
  • Do wnętrza nadają się lakiery akrylowe. Są bez rozpuszczalnika i łatwe w rozprowadzaniu.
  • Obowiązuje zasada: lepiej malować dwa razy cienko niż raz grubo. Przed nałożeniem drugiej warstwy, pierwsza musi kompletnie wyschnąć.

 2. Lazurowanie odnawianych drzwi

Drewniane drzwi maluje się lazurą, jeśli naturalny rysunek drewna i tekstura mają zostać widoczne. Ponieważ lazura wnika w drewno głębiej niż lakier, trzeba przewidzieć dłuższy czas wysychania drzwi. Najpierw przeprowadza się gruntowanie powierzchni. Drzwi wewnętrzne powinny schnąć do trzech dni. Gruntowana powierzchnia zostaje następnie lekko zmatowiona i pomalowaną lazurą.

 

Komentarze

  • Gość 2023-07-27T16:36:03.903Z

    Czym wypelnic ubytki i niewielkie dziury?