Jak odnowić drewniany płot? Renowacja ogrodzenia
Płot jest każdego dnia wystawiony na różne wpływy pogody. Aby także po latach wyglądał porządnie, trzeba go od czasu do czasu odnowić. Kiedy kwiaty na rabatach pięknie kwitną, a taras lśni nowym blaskiem – żaden miłośnik ogrodu nie może pozwolić, aby po zimie wygląd płotu zakłócał pracowicie stworzoną harmonię.
Drewno ogrodowe jest bardzo wrażliwym materiałem i musi być odpowiednio pielęgnowane. Płot pozostając stale na odsłoniętym miejscu, musi wytrzymać różne obciążenia. Głównym wyzwaniem są zmieniające się temperatury, deszcz, śnieg, lód, promienie UV itp. Woda, która wnika w głąb drewna, powoduje przy zamarzaniu duże szkody. Także promieniowanie słoneczne stanowi dla drewna zagrożenie.
Obok czynników atmosferycznych istnieją też szkodniki organiczne, jak grzyby i inne mikroorganizmy. Natomiast chrząszcze, mrówki i larwy owadów nie stanowią rzeczywistego zagrożenia. Jeśli mogą wejść w drewno, to znaczy, że jest już ono mocno zepsute.
Renowacja płotu – krok po kroku
1. Czyszczenie drewnianego płotu
Kiedy ogrodzenie służy już przez kilka lat i farba powoli zaczyna się łuszczyć, przychodzi pora na porcję pielęgnacji. Elementy ogrodzenia trzeba oczyścić z mchu i reszek starej farby. Mech daje się łatwo i szybko usunąć myjką ciśnieniową. Szczotka i woda z mydłem też zrobią swoje. Z resztek farby można oczyścić płot szczotką drucianą.
Procedurę czyszczenia należy wykonać na kilka dni przed malowaniem. Drewno musi na nowo całkowicie przeschnąć, zanim będzie malowane.
2. Prace przygotowawcze przed odnowieniem drewnianego płotu
Tam, gdzie jest w użyciu farba, nie do uniknięcia są jakieś zachlapania i niedokładności malowania. Przed rozpoczęciem pracy trzeba dobrze przygotować otoczenie. Różne dekoracje, skrzynki na listy, karmniki dla ptaków i tym podobne elementy powinny być zdjęte. Także naiwerzchnie podjazdów i ścieżek wokół domu nie uniknie przypadkowych śladów malowania, dlatego zawczasu trzeba ułożyć tam odpowiednie osłony.
3. Malowanie i ochrona drewnianego płotu – farby, lakiery i lazury
Istnieją w sprzedaży różne środki służące do ochrony drewna. Do najczęściej używanych należą lazury i farby ochronne. Drewno da się oczywiście również lakierować, jednak jest to dosyć kosztowne. Poza tym warstwa lakieru na drewnie nie pozwala mu na oddychanie i powłoka szybko się łuszczy. Lakierowanie drewna, które stale narażone jest na zewnętrzne wpływy, jest raczej niezalecane.
Ważne jest, aby zastosowane środki były rzeczywiście „drewnochronne”. Tylko takie zawierają też biocydy, związki zwalczające mikroorganizmy i grzyby. Malowanie zwykłymi farbami i lazurami daje tylko częściową ochronę drewna.
- Drewnochronne lazury. Prawdopodobnie najbardziej popularny środek do odnowienia drewnianego ogrodzenia. Jest dostępny w wielu odcieniach brązu, od jasnego do ciemnego. Decydując się na malowanie lazurą, trzeba zaakceptować fakt, że powłoka będzie przezroczysta i brązowa w różnych odcieniach – kolorowe lazury są raczej rzadkością. Zaleta lazury polega na tym, że zachowany zostaje styl i rysunek drewna. Ponieważ wielu osobom na tym właśnie zależy, jest to więc rozwiązanie optymalne. Lazura wnika stosunkowo głęboko w głąb drewna i chroni je skutecznie. Kolejną zaletą jest brak łuszczenia się i pękania powłoki, co ułatwia przygotowanie powierzchni do kolejnego malowania drewna. Rozróżnia się lazury cienkowarstwowe i grubowarstwowe, przy czym do renowacji płotu lepiej nadaje się ta pierwsza.
- Drewnochronne farby. Obok lazur istnieją też drewnochronne farby w wielu różnych kolorach. Są zaopatrzone w odpowiednie substancje przeciwko promieniowaniu UV, wilgoci i mikroorganizmom. Możliwe jest, że znajdujące się w drewnie ogrodzenia żywice i garbniki będą chemicznie reagować z farbą, powodując zaciągi i przebarwienia. Dlatego przed malowaniem drewnochronną farbą, czy lakierem konieczne jest zagruntowanie powierzchni. Zaletą jest to, co w przypadku lazury jest wadą: szeroki wybór kolorów. Natomiast za wadę można uznać konieczność szlifowania drewna przed malowaniem i gruntowaniem płotu.
Kiedy pierwsza warstwa farby jest dostatecznie sucha, należy drewno lekko zeszlifować. Nie chodzi tutaj o zdarcie powłoki, ale jedynie o zmatowienie materiału w celu uzyskania lepszej przyczepności końcowej warstwy farby albo lakieru.
Odnawianie drewnianego płotu – o czym należy pamiętać?
Niektórzy właściciele domów mają bezkrytyczny stosunek do materiałów używanych od wieków. Czym jest wapno do fasady domu, tym dla wielu posiadaczy nieruchomości jest olej lniany do płotu. W rzeczy samej, na przykład belki w domu nie mogą być lepiej zabezpieczone. W domach drewnianych olej lniany jest niemal obowiązkiem. Niemniej jednak nie stanowi on żadnej ochrony przed grzybami i mikroorganizmami, jak również promieniowaniem słonecznym. Z tego względu oleje lniane do malowania drewnianego ogrodzenia są absolutnie nieprzydatne.
Najmniejszego wysiłku wymaga renowacja płotu, który był najpierw impregnowany, a potem malowany lazurą drewnochronną. W tym wypadku trzeba tylko drewno oczyścić (zanieczyszczenia, mech itp.) i nanieść nową warstwę lazury bez szlifowania.
W przypadku drewnochronnych farb i lakierów istnieje wprawdzie większy ich wybór, ale także wyraźnie większy nakład pracy, jako że przed malowaniem powierzchnia musi być starannie oszlifowana i zagruntowana.
Komentarze