Jak urządzić wnętrze, by było funkcjonalne

Architekci zwracają uwagę, aby niezależnie od indywidualnych cech projektu domu zadbać o kilka cech wnętrza, które wpłyną na to, czy będzie się nam wygodnie w nim żyło. Układ architektoniczny w domu powinien umożliwić szybkie i łatwe poruszanie się po budynku. Stylistyka musi pasować do nas samych i musi spełniać wszelkie funkcje użytkowe zapewniające komfort użytkowania na co dzień.

Reprezentacyjny korytarz

Do wnętrza domu najczęściej przechodzi się przez korytarz. Niestety najczęściej przywiązujemy do jego układu najmniej uwagi, planując wystrój wnętrza, a niesłusznie, gdyż w myśl zasady pierwszego wrażenia, wiele mówi on o naszym domu. W przedpokoju koniecznie musi znajdować się pojemna szafa na okrycia wierzchnie. Przydaje się także osobna wnęka z półkami, na których możemy przechowywać różne drobiazgi czy sprzęty domowe. Jeżeli drzwi wejściowe otwierają się do środka, przedpokój powinien być na tyle duży, aby spokojnie zmieściło się w nim kilka osób. Funkcjonalnym rozwiązaniem, które ochroni dom przed utratą ciepła, jest połączenie wiatrołapu z holem. Jeśli to możliwe, i tam opłaca się przewidzieć miejsce na dodatkowe szafy. Na pewno zwiększą komfort użytkowania domu na co dzień.

Funkcjonalne schowki

Nikt nie zaprzeczy, że otwarta na salon jadalnia z wyjściem do ogrodu dodaje uroku. Sprzyja to życiu towarzyskiemu oraz zacieśnianiu rodzinnych więzów. Kwestia otwartej na strefę dzienną kuchni jest bardziej dyskusyjna, choć obecnie cieszy się dużą popularnością. W kuchni także zwróćmy uwagę na dużą liczbę szaf, jeśli nie przewidujemy osobnej spiżarki. Ewentualną domową spiżarnię natomiast umieśćmy jak najbliżej kuchni. Ten element bardzo ułatwia życie, szczególnie jeśli mieszkamy za miastem i preferujemy robienie dużych zakupów raz w tygodniu. Bezpieczeństwo oraz wygodę zapewni także kuchenne okno, z którego mamy możliwość obserwacji drzwi wejściowych.

W sytuacji gdy salon nie jest płynnie połączony z kuchnią, praktycznym rozwiązaniem będzie wydzielenie miejsca na komodę albo inny mebel, w którym będzie można przechowywać zastawę stołową. Pozwoli to uniknąć biegania między kuchnią i salonem, gdy podejmujemy gości.

Jeśli możesz sobie na to pozwolić, wybierz projekt,w którym umieszczono osobną garderobę. To nieoceniona zaleta. Jeśli projekt nie przewiduje takiego rozwiązania przestrzennego, koniecznie zadbaj o to, by można było umieścić w sypialni obszerną szafę, która zadowoli z pewnością każdego użytkownika.

Prostota i minimalizm

W ostatnim czasie bardzo popularny jest nowoczesny styl minimalistyczny. Często wykorzystuje się w nim intensywne, kontrastowe barwy i mocne akcenty dekoracyjne. Jeśli chodzi o urządzanie naszego domu, powinniśmy kierować się przede wszystkim prywatnymi upodobaniami, aby dobrze się czuć we własnym mieszkaniu. Z silnymi, zaskakującymi połączeniami barw łatwo jest przesadzić, a wówczas wnętrze nas przytłacza i męczy, zamiast relaksować. Bezpieczniejszą wersją jest urządzanie pomieszczenia w wersji monochromatycznej, czyli w jednym kolorze lub jego odcieniach – co również mieści się we współczesnych trendach, ale jest mniej narzucającym się zabiegiem.

Urządzając wnętrze domu, kierujmy się przede wszystkim funkcjonalnością. Piękne wnętrza stylizowane przez profesjonalistów są kuszące, ale priorytetem powinna być dla nas wygoda w użytkowaniu. Jedno i drugie można połączyć przy zachowaniu zdrowego rozsądku w trakcie aranżacji wnętrz.

Komentarze

  • kasia

    Chyba dobry artykul