Jak urządzić wnętrze, by było funkcjonalne

Wygodne rozplanowanie wnętrz jest najważniejszych aspektem projektowana i urządzania każdego mieszkania lub domu. Jakie są kluczowe zasady, dzięki którym wnętrza będą komfortowe i ergonomiczne? Dowiedz się z poniższego artykułu.

Jak urządzić wnętrze, by było funkcjonalne?
Tooba.pl
Jak urządzić wnętrze, by było funkcjonalne?

Podział stref domu i mieszkania

Pierwszym kryterium jest zaplanowanie wyraźnego podziału stref na część dzienną, nocną i gospodarczą. Ostatnia z nich może również być elementem strefy dziennej lub nocnej. Czytelny podział stref domu uzyskuje się poprzez dobrą izolację akustyczną i elementy wizualne. Dlatego też strefę aktywności umieszcza się zwykle jak najdalej od strefy wypoczynku (np. salon, kuchnia i gabinet na parterze, a sypialnie na poddaszu).

W domu parterowym zadanie to będzie trochę utrudnione, ale nie niemożliwe do wykonania. Można bowiem oddzielić część nocną od dziennej korytarzem lub większym holem. Takie rozwiązanie pozwala zachować otwartą strefę dzienną przy jednoczesnym zapewnieniu intymności w części sypialnianej. W dalszej części artykułu podpowiadamy, gdzie najlepiej umieścić poszczególne pomieszczenia na planie domu.

Projekt funkcjonalnego salonu w domu lub mieszkaniu

Pomijając aspekty wizualne, które są kwestią indywidualną, kluczem do funkcjonalnego salonu jest jego kształt i wielkość. Jeżeli nie posiadasz osobnej jadalni, pokoju rozrywkowego czy gabinetu, musisz odpowiednio wliczyć do salonu na te elementy dodatkowe metry. Najwygodniej jest zaprojektować salon z wnękami, gdzie będzie można wydzielić mini-strefy. Samo umiejscowienie salonu powinno zostać zaplanowane blisko wejścia do domu. Jest to bowiem pomieszczenie reprezentacyjne i świadczy o pierwszym wrażeniu. Najlepiej, jeśli salon będzie pierwszym pomieszczeniem, do którego trafimy wychodząc z wiatrołapu. Postaraj się także, żeby wejście do salonu znajdowało się jak najbliżej wejścia do domu.

Salon powinien znajdować się także blisko kuchni i strefy jadalnianej. To tutaj bowiem najczęściej przebiega komunikacja, dlatego musi ona być maksymalnie ułatwiona. Ważne, żeby kuchnia i salon znajdowały się na jednym poziomie (zarówno w jednym skrzydle, jak i w kwestii poziomów domu). Wzorcowe projekty lokalizacji i kształtu salonu możesz zobaczyć na poniższych rzutach.

Przykłady rozmieszczenia strefy dziennej w domu
Tooba.pl
Przykłady rozmieszczenia strefy dziennej w domu

Poza samym projektem salonu, pamiętaj o funkcjonalnym umeblowaniu. Jeżeli do dyspozycji masz niewielką przestrzeń, nie bój się zabudować ścian do samego sufitu – zyskasz wiele miejsca do przechowywania, a pokój będzie zorganizowany i łatwy w utrzymaniu w czystości. Raczej nie kupuj pojedynczych mebli – o wiele bardziej praktycznym i ponadczasowym rozwiązaniem jest pełna zabudowa na wymiar.

Jak zaplanować i urządzić wygodną kuchnię?

Nie bez powodu w nowoczesnych projektach domów kuchnia jest otwarta na salon. To bardzo wygodne i uniwersalne rozwiązanie, niezależnie od posiadanego metrażu. Otwarcie kuchni na salon pozwala umieścić ją nawet w miejscu, gdzie nie ma bezpośredniego dostępu do okien. Taka opcja ponadto optycznie powiększa przestrzenie i je unowocześnia. A ile potrzebujesz miejsca, aby kuchnia była wygodna?

  • w przypadku otwartego aneksu jest to min. 5-6 m2;
  • w przypadku kuchni zamkniętej 8-9 m2;
  • jeśli w kuchni zamkniętej ma stanąć stół, wymagane jest min. 10-15 m2;
  • w przypadku kuchni zamkniętej z wyspą, potrzebujesz min. 18 m2.

Przykłady rozplanowania kuchni w domu - projekty
Tooba.pl
Przykłady rozplanowania kuchni w domu - projekty

Planując kuchnię otwartą na salon, możesz nieformalnie oddzielić te pomieszczenia stołem jadalnianym, wyspą kuchenną, barkiem oraz oświetleniem. Pamiętaj, że dzielenie przestrzeni może odbywać się także z pomocą odmiennych podłóg. Jednak w małych przestrzeniach lepiej jest pozostawić w na całej podłodze jeden materiał, a strefy oddzielić oświetleniem i częścią do spożywania posiłków.

Przechodząc do rozplanowania funkcjonalnego wnętrza kuchni, pamiętaj o zasadzie „złotego trójkąta”, o której przeczytasz tutaj. Stosowanie się do wskazówek z tej zasady pozwoli na sprawną komunikację w kuchni i wygodne przygotowywanie posiłków. Ponadto żywe są zasady, takie jak ustawienie szafek w kształcie litery U – który jest uznawany za najwygodniejszy – czy też zabudowa szafek górnych po sam sufit w celu zyskania miejsca do przechowywania. Nie bez znaczenia jest też wysokość blatu roboczego – ok. 80 cm.

Planowanie strefy nocnej w domu – projekt wygodnej sypialni

Sypialnia to najbardziej intymne miejsce w domu. Jej usytuowanie powinno zależeć nie tylko od możliwości budynku, ale i indywidualnych potrzeb. Najprościej sprawa się ma w przypadku domu z dwoma kondygnacjami, gdzie np. na poddaszu zaplanujemy całą strefę nocną, świetnie oddzieloną od części dziennej. Jeżeli chcesz umieścić sypialnie na poddaszu, pamiętaj o jego prawidłowej izolacji cieplnej. Jeśli natomiast wszystkie pomieszczenia znajdują się na jednym poziomie, postaraj się oddzielić sypialnie korytarzem od strefy dziennej. Ponadto dostęp do strefy nocnej powinien znajdować się w głębi domu – niezbyt blisko wejścia. Co do projektu miejsca na sypialnie pamiętaj, że raczej nie powinny być one po południowej stronie domu oraz od strony ulicy.

A jak duża powinna być wygodna sypialnia? Jeżeli w sypialni ma znaleźć się łóżko dwuosobowe, powinna mieć ona min. 15 m2. Na takiej przestrzeni zmieszczą się także wszystkie niezbędne meble/zabudowa/mini-garderoba. Jeżeli dodatkowo w sypialni planujesz urządzić kąt do pracy, musisz doliczyć do tej powierzchni ok. 5 m2. W sypialni warto także zabudować całe ściany, aby zyskać miejsce do przechowywania. Zabudowa pod wymiar będzie najlepszym rozwiązaniem np. w sypialniach na poddaszu, gdzie miejsca trudno dostępne mogą okazać się świetnie zorganizowaną garderobą. Pamiętaj, że garderoba to bardzo uniwersalne rozwiązanie, które warto wprowadzić w każdej sypialni – nawet dziecięcej. O tym, jak zaprojektować i urządzić garderobę, przeczytasz tutaj.

Prócz powyższych aspektów, bardzo ważne jest sąsiedztwo sypialni. W wielu nowych projektach domów jednorodzinnych obok sypialni głównej umieszcza się prywatną łazienkę i garderobę. Zapewni to gospodarzom maksymalny komfort i intymność. Na poniższych rzutach przedstawione są przykładowe rozwiązania lokalizacji i sąsiedztwa dla sypialni w domu.

Przykładowe rzuty projektów domów - strefa nocna
Tooba.pl
Przykładowe rzuty projektów domów - strefa nocna

Jak zaplanować funkcjonalną łazienkę?

Budując nowy dom, warto zaplanować w nim więcej niż 1 łazienkę. W ostatnim latach standardem jest nawet planowanie 3 łazienek w domu z poddaszem czy piętrowym: 2 dla domowników, 1 osobna dla gości na parterze. Wielkość i kształt łazienki powinny zależeć od tego, co ma się w niej znaleźć. Aby uzyskać np. wygodne WC, wystarczy nawet 1,5 m2. Dla łazienki z prysznicem potrzebujemy 3 m2, a dla łazienki z wanną ok. 4 m2. Jeżeli w pomieszczeniu mają znaleźć się dwie umywalki lub dodatkowy bidet, potrzebujesz o ok. 2 m2 więcej powierzchni.

Jeżeli zależy Ci na maksymalnej funkcjonalności i nie masz zbyt dużej łazienki, lepiej zrezygnuj z wanny na rzecz prysznica. Jest również opcja zakupu wanny ze specjalnym parawanem, dzięki czemu zyskasz wyposażenie 2w1, czyli wannę z prysznicem. Taki parawan uchroni ponadto podłogę przed zachlapywaniem. W łazience warto zorganizować także miejsce na pralkę – choć ostatnimi czasy umieszcza się ją także w kuchni. Miejsce nad pralką najlepiej jest w pełni zabudować. Dzięki temu organizacja w łazience będzie łatwiejsza (ukryjesz wszystkie małe przedmioty codziennego użytku oraz zyskasz miejsce na ręczniki/środki czystości). Zdecydowanie polecamy także inwestycję w zabudowę pod umywalką. Taka łazienka będzie łatwiejsza w utrzymaniu i wyda się większa.

Funkcjonalna i wygodna komunikacja w domu

W przedpokoju koniecznie musi znajdować się pojemna szafa na okrycia wierzchnie. Przydaje się także osobna wnęka z półkami, na których możemy przechowywać różne drobiazgi czy sprzęty domowe. Jeżeli drzwi wejściowe otwierają się do środka, przedpokój powinien być na tyle duży, aby spokojnie zmieściło się w nim kilka osób. Funkcjonalnym rozwiązaniem, które ochroni dom przed utratą ciepła, jest połączenie wiatrołapu z holem. Jeśli to możliwe, i tam opłaca się przewidzieć miejsce na dodatkowe szafy. Na pewno zwiększą komfort użytkowania domu na co dzień.

Dojście z sypialni do łazienki musi być możliwie krótkie i bezpieczne. Jeśli nie masz takiej możliwości, koniecznie zamontuj punktowe oświetlenie orientacyjne.

Planując z kolei rozmiary korytarzy pamiętaj, że minimalna ich szerokość to ok. 120 cm. Jednak taka powierzchnia wystarczy jedynie do bezkolizyjnego przechodzenia, gdy przy ścianach nie znajdują się elementy wystające – półki, szafki, siedziska, komody. Dlatego najbardziej optymalną szerokością jest 150 cm. Zwróć uwagę także na długość korytarza. Dojście z sypialni do łazienki musi być możliwie krótkie i bezpieczne. Jeśli nie masz takiej możliwości, koniecznie zamontuj punktowe oświetlenie orientacyjne. Uważaj również na tworzenie ciągów komunikacyjnych – to częsty błąd w domach parterowych. Pamiętaj, że im krótszy zaplanujesz korytarz, tym wygodniejsze będzie korzystanie z danej strefy.

Komentarze

  • scandicsofa.pl 2018-07-03T13:32:31Z

    Bardzo dobre porady, szczególnie dla osób, które mają zamiar urządzić swoje pierwsze mieszkanie ;)

    • Tooba.pl 2018-07-04T08:08:50Z

      Dziękujemy, bardzo nam miło. :)

    • kasia 2014-03-30T16:45:42Z

      Chyba dobry artykul