Wygodna łazienka w domu jednorodzinnym

Współczesne domy budowane są z myślą o zapewnieniu maksymalnego komfortu ich użytkownikom. Projekty domów proponują funkcjonalne rozwiązania, które można dostosować do zmieniających się potrzeb inwestorów. Elementem, który powinien zostać starannie przemyślany, jest wygodna łazienka mająca służyć nie tylko mieszkańcom domu, ale także gościom.

Współczesny dom powinien być dopasowany do potrzeb użytkowników. Poza tym musi spełniać wszystkie stawiane mu przez inwestora zadania. Najistotniejsza jest jego funkcjonalność. Jedynie dom zawierający praktyczne rozwiązania zapewni maksymalną wygodę wszystkim mieszkańcom. Kosztowna inwestycja, jaką jest budowa własnego domu, powinna spełniać wszystkie oczekiwania. Oczywistym jest fakt, że wydając nasze pieniądze, chcemy dobrej jakości, komfortu oraz oryginalności.

Liczba łazienek jest uzależniona od wielkości domu, liczby członków rodziny oraz przewidywanego przeznaczenia.

Liczba łazienek 

Projektowany dom powinien zawierać kilka osobnych łazienek. Ich liczba jest zależna od wielkości domu, liczby członków rodziny, a także przewidywanego przeznaczenia. Łazienka we współczesnych domach uległa przeobrażeniom. Nie pełni już wyłącznie funkcji użytkowej, przestaje być jedynie miejscem, gdzie oddajemy się zabiegom higienicznym. Przekształciła się w pomieszczenie reprezentacyjne, bowiem korzystają z niej również goście. Duży metraż, staranne wykończenie oraz nowoczesne wyposażenie sprawiają, że łazienka staje się wizytówką domu. Urządzenia sanitarne o ciekawych kształtach mają być nie tylko użyteczne, ale też powinny cieszyć oczy estetycznym wyglądem.

Duży metraż, staranne wykończenie oraz nowoczesne wyposażenie sprawiają, że łazienka staje się wizytówką domu
Duży metraż, staranne wykończenie oraz nowoczesne wyposażenie sprawiają, że łazienka staje się wizytówką domu

Usytuowanie i wielkość łazienek

Istotna jest nie tylko liczba łazienek zawartych w projekcie, ale także ich usytuowanie, wielkość i wyposażenie. Łazienka jest kojarzona z intymnością. Z tego względu w domu powinny być co najmniej dwa osobne pokoje kąpielowe. Jedna łazienka to rozwiązanie niepraktyczne i utrudniające użytkowanie na co dzień. W niewielkim domu warto zaplanować wspólną dla mieszkańców łazienkę z wanną w strefie nocnej oraz mniejszą z kabiną prysznicową w części dziennej. Trudno rozstrzygnąć, czy lepszym rozwiązaniem jest budowa jednej dużej, dobrze wyposażonej łazienki w części prywatnej, czy kilku mniejszych dostępnych z każdej sypialni. Wszystko zależy od zwyczajów domowników oraz ich rozkładu dnia.

W niewielkim domu warto zaplanować wspólną dla mieszkańców łazienkę z wanną w strefie nocnej oraz mniejszą z kabiną prysznicową w części dziennej.

Coraz częściej w domach planuje się dwie łazienki w strefie nocnej – jedną dla rodziców, drugą dla dzieci – oraz jedną ogólnodostępną w strefie dziennej. W taki sposób każdy będzie się czuł swobodnie, a poranne przygotowanie do pracy i szkoły nie będzie sprowadzało się do kłótni o kolejność korzystania z łazienki. Warto także pomyśleć o montażu dwóch umywalek, które umożliwią korzystanie z łazienki dwóm osobom jednocześnie. Ważna jest również instalacja kilku gniazdek elektrycznych, dzięki czemu będzie można w tym samym czasie korzystać z różnych sprzętów.

Należy pamiętać, by w toalecie zamontować choć niewielką umywalkę
Należy pamiętać, by w toalecie zamontować choć niewielką umywalkę

Łazienka i toaleta - razem czy osobno?

Istotne jest to, czy połączymy ze sobą łazienkę i toaletę, czy wybudujemy je oddzielnie. Zaletą wspólnej łazienki z WC jest możliwość zaoszczędzenia pieniędzy na dodatkowym materiale wykończeniowym, urządzeniach oraz meblach. Jednak oddzielenie łazienki od WC zapewni większy komfort użytkownikom, gdyż możliwe będzie korzystanie z obu pomieszczeń jednocześnie bez żadnych zakłóceń. Plusem jest także możliwość aranżacji obu wnętrz w inny sposób. Należy jednak pamiętać, by w toalecie zamontować choć niewielką umywalkę. Komfortowym rozwiązaniem będzie także instalacja bidetu. Co zrobić, gdy przestrzeń w domu jest zbyt mała, by oddzielić te pomieszczenia? Dobrym sposobem jest oddzielenie poszczególnych stref łazienki poprzez budowę murków czy ścianki z luksferów.

Jeśli w łazience zostaną zamontowane dwie umywalki, będą mogły z niej korzystać dwie osoby jednocześnie
Jeśli w łazience zostaną zamontowane dwie umywalki, będą mogły z niej korzystać dwie osoby jednocześnie

Wyposażenie łazienki

Do łazienki wybieramy takie sprzęty, które będą wygodne i dopasowane stylistycznie do naszego wnętrza. W wannie możemy poleżeć, napawając się zapachem olejków. Z kolei pod prysznicem będziemy mogli wziąć szybką kąpiel chłodzącą ciało. Kabina prysznicowa będzie znakomitym rozwiązaniem umożliwiającym korzystanie z niej nawet osobom starszym. Ogólnodostępna łazienka na parterze powinna być usytuowana w miejscu łatwo dostępnym, aby goście mogli bez problemu do niej trafić. Warto nieco więcej czasu poświęcić na jej estetyczne wykończenie, ponieważ jest to wizytówka naszego domu.

Komentarze