Łazienka w domu jednorodzinnym – jak zaprojektować i urządzić?

Projekt domu jednorodzinnego może uwzględniać kilka osobnych łazienek. Ich liczba jest zależna od wielkości domu, liczby członków rodziny, a także od przewidywanego przeznaczenia pomieszczenia. Jak dobrze zaprojektować łazienkę w domu jednorodzinnym? Jak ją wyposażyć i oświetlić? Podpowiadamy.

Duża łazienka w szarościach
Jak rozmieścić sprzęty użytkowe w łazience w domu jednorodzinnym?

Jak zaprojektować łazienkę w domu jednorodzinnym?

Współczesne domy budowane są z myślą o zapewnieniu maksymalnego komfortu ich użytkownikom. Projekty domów proponują funkcjonalne rozwiązania, które można dostosować do zmieniających się potrzeb inwestorów. Elementem, który powinien zostać starannie przemyślany, jest wygodna łazienka mająca służyć nie tylko mieszkańcom domu, ale także gościom.

Łazienka we współczesnym domu uległa wielu przeobrażeniom. Nie pełni już wyłącznie funkcji użytkowej, przestaje być jedynie miejscem, gdzie oddajemy się zabiegom higienicznym. Przekształciła się w pomieszczenie reprezentacyjne, ponieważ korzystają z niej również goście. Duży metraż, staranne wykończenie oraz nowoczesne wyposażenie sprawiają, że łazienka staje się wizytówką domu.

Zaprojektowanie łazienki lub łazienek najlepiej jest powierzyć profesjonalistom. Natomiast nasz odręczny projekt może ułatwić pracę hydraulikowi czy elektrykowi do wyznaczenia miejsc, w których wykonane będą przyłącza. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że szkic nie zastąpi szczegółowej wizualizacji. Odręczny projekt to najczęściej rysunek łazienki w rzucie izometrycznym. Na papierze nakreśla się sześcian, w którym zaznacza się najważniejsze elementy wyposażenia łazienki, czyli: kabinę prysznicową lub wannę, miskę WC, bidet, umywalkę/umywalki, pralkę, grzejnik, meble łazienkowe. Na rysunku warto oznaczyć również drzwi, okna czy skosy i wysokość ścianek kolankowych (jeżeli planujemy łazienkę na poddaszu).

Już na początkowym etapie projektowania łazienki powinniśmy podjąć decyzję o: rodzaju i rozmieszczeniu punktów świetlnych, wyborze podtynkowej lub nadtynkowej armatury łazienkowej, wyborze kabiny prysznicowej bezbrodzikowej (konieczność wykonania właściwego odpływu w podłodze lub w ścianie), kabiny/wanny z hydromasażem (konieczność poprowadzenia dodatkowego przyłącza), wykonaniu ogrzewania podłogowego.

Uwaga: Łazienka powinna również zostać wyposażona w wentylację wywiewną lub mechaniczną. Co więcej, kanał wentylacyjny warto ulokować jak najdalej od drzwi łazienkowych ze względu na lepszy przepływ powietrza. Ze względów bezpieczeństwa kratki wentylacyjnej nie można zasłaniać.

Liczba łazienek w domu jednorodzinnym

W projekcie istotna jest nie tylko liczba łazienek, ale także ich usytuowanie, wielkość i wyposażenie. Współcześnie przyjmuje się, że jedna łazienka w domu wolnostojącym to rozwiązanie wręcz niepraktyczne i utrudniające użytkowanie na co dzień. W niewielkim domu warto zaplanować więc wspólną dla mieszkańców łazienkę z wanną oraz mniejszą – z kabiną prysznicową. Niektórzy inwestorzy decydują się też na zaaranżowanie małych łazienek w każdej sypialni. 

W większej łazience warto także pomyśleć o montażu dwóch umywalek, które w niektórych sytuacjach umożliwią korzystanie z pomieszczenia dwóm osobom jednocześnie. Ważna jest również instalacja kilku gniazdek elektrycznych, dzięki czemu będzie można w tym samym czasie korzystać z różnych sprzętów.

Łazienka i toaleta – razem czy osobno?

Istotne jest to, czy połączymy ze sobą łazienkę i toaletę, czy wybudujemy je oddzielnie. Zaletą wspólnej łazienki z WC jest możliwość zaoszczędzenia pieniędzy na dodatkowym materiale wykończeniowym, urządzeniach oraz meblach. Jednak oddzielenie łazienki od WC może zapewnić większy komfort użytkownikom, gdyż możliwe będzie korzystanie z obu pomieszczeń jednocześnie bez żadnych zakłóceń. Plusem jest także możliwość aranżacji obu wnętrz w inny sposób. Należy jednak pamiętać, by w toalecie zamontować choćby niewielką umywalkę. Komfortowym rozwiązaniem będzie także instalacja bidetu. 

Projekt łazienki w domu a podział na strefy użytkowe

Projektując łazienkę, warto uwzględnić również podział na strefy użytkowe. Przy czym liczba oraz wielkość poszczególnych stref będzie zależna od metrażu pomieszczenia. 

Podstawowy podział na strefy użytkowe obejmuje wydzielenie dwóch stref: strefy mokrej oraz strefy suchej. Co ważne, w strefie mokrej należy zastosować materiały, które będą odporne na kontakt z wodą. W skład strefy mokrej wchodzą: wanna, prysznic, umywalka, sedes, bidet. Natomiast pozostała część łazienki należy do strefy suchej.

Strefy można wyznaczyć również w odniesieniu do funkcji, które pełnią poszczególne elementy wyposażenia łazienki. Wówczas wydziela się na przykład: strefę kąpielową (wanna, kabina prysznicowa, umywalka), strefę sanitarną (sedes, bidet), strefę użytkową (pralka, suszarka), strefę przechowywania (meble łazienkowe, kosze wiklinowe, wieszaki), strefę relaksu (szezlong, fotel). Co więcej, wydzielając strefy, warto zwrócić uwagę również na częstotliwość korzystania z urządzeń. Dla przykładu – najczęściej korzystamy z miski WC, dlatego projektowana jest ona jak najbliżej wejścia do łazienki; w pobliżu WC natomiast montuje się umywalkę.

Dawniej zwłaszcza duże łazienki były projektowane w taki sposób, aby wyraźnie rozdzielić strefy, na przykład za pomocą: ścianek działowych, parawanów, odmiennej kolorystyki, różnych materiałów wykończeniowych. Współcześnie natomiast w łazienkach króluje spójność aranżacyjna. Najważniejsze jest jednak, aby łazienka odpowiadała naszym indywidualnym upodobaniom. Jeżeli będziemy chcieli, to oczywiście możemy wydzielić i zaakcentować poszczególne strefy.

Elementy wyposażenia łazienki

Wyposażenie łazienki przede wszystkim zależne jest od jej metrażu oraz od budowy pomieszczenia. Podstawowe elementy to: wanna lub prysznic, WC, umywalka. W łazience nie powinno również zabraknąć lustra (najczęściej montowane jest nad umywalką) oraz mebli łazienkowych, w których będziemy przechowywać między innymi kosmetyki czy środki czystości.
W łazienkach o większym metrażu można zainstalować dwie umywalki, bidet, wannę i kabinę prysznicową równocześnie. 

Przyjmuje się, że jeżeli wnętrze ma ponad 11 metrów kwadratowych, to można stworzyć w nim pokój kąpielowy, który prócz klasycznych funkcji łazienki odgrywa również rolę domowego SPA – miejsca relaksu. W pokojach kąpielowych można umieścić również: szezlong, sofę, fotel typu uszak, fotel bujany, toaletkę do wykonywania makijażu, saunę wewnętrzną.

Jak rozmieścić sprzęty użytkowe w łazience w domu jednorodzinnym?

Łazienka z wanną i z prysznicem
Duża łazienka w domu z wanną i z prysznicem

Przede wszystkim planując rozmieszczenie sprzętów użytkowych w łazience, pod uwagę należy wziąć ograniczenia związane z instalacjami (wodną, kanalizacyjną, elektryczną). Ponownie podkreślimy, że wybór kabiny prysznicowej walk-in, prysznica bez brodzika i kabiny, hydromasażu w panelu prysznicowym czy hydromasażu w wannie będzie wymagać przygotowania podejścia do takich ujęć. 

Elementy wyposażenia łazienki powinny również zostać tak rozplanowane, aby korzystanie z nich było jak najbardziej bezpieczne dla użytkowników. Warto zastosować więc zasady ergonomii, które określają odległości pomiędzy sprzętami użytkowymi, ich wysokość oraz pasy wolnej przestrzeni, czyli tak zwane strefy funkcjonalne.

Strefy funkcjonalne w łazience:

  • strefa funkcjonalna przed WC – 80×60 centymetrów,
  • strefa funkcjonalna przed bidetem – 100×70 centymetrów,
  • strefa funkcjonalna przed umywalką – 100×70 centymetrów,
  • strefa funkcjonalna przed wanną – 120×100 centymetrów,
  • strefa funkcjonalna przed brodzikiem – 100×110 centymetrów.

Zalecane minimalne odległości pomiędzy miską WC a pozostałymi elementami wyposażenia łazienki:

  • odległość 20 centymetrów od wanny i brodzika,
  • odległość 20 centymetrów od umywalki,
  • odległość 20 centymetrów od pralki,
  • odległość 30 centymetrów od bidetu.

Zalecane minimalne odległości pomiędzy umywalką a pozostałymi elementami wyposażenia łazienki:

  • odległość 30 centymetrów od bidetu, brodzika i drugiej umywalki,
  • odległość 20 centymetrów od miski WC, pralki,
  • odległość 60 centymetrów od wanny.

Wanna:

  • powinna znajdować się w minimalnej odległości 20 centymetrów od WC i pralki,
  • powinna znajdować się w minimalnej odległości 30 centymetrów od bidetu,
  • powinna znajdować się w minimalnej odległości 60 centymetrów od umywalki.

Brodzik:

  • powinien znajdować się w odległości 30 centymetrów od umywalki;
  • powinien znajdować się w odległości 30 centymetrów od bidetu;
  • powinien znajdować się w odległości 20 centymetrów od WC;
  • powinien znajdować się w odległości 10 centymetrów od pralki.

Jak oświetlić łazienkę?

Oświetlona łazienka w domu jednorodzinnym
Łazienka z oświetleniem górnym i punktowym

Kolejną ważną kwestią w projekcie łazienki w domu jest dobór i rozmieszczenie oświetlenia – to właśnie światło będzie wpływać na nasz komfort korzystania z łazienki. We wnętrzu nie może zabraknąć oświetlenia górnego. Najlepiej oświetlić za jego pomocą poszczególne strefy występujące w łazience, na przykład strefę umywalkową, strefę WC, strefę kąpieli. Popularnym rozwiązaniem są również sufity podwieszane z oświetleniem halogenowym, które nie tylko nadadzą wnętrzu charakteru, ale również optycznie je powiększą.

Prócz głównego oświetlenia górnego warto zastosować również dodatkowe punkty świetlne – obowiązkowo w okolicach umywalki i lustra, ale również mile widziane jest podświetlenie wnęk czy mebli (m.in. za pomocą taśm LED). Dobierając oświetlenie przy lustrze, zadbajmy o to, aby światło nie było skierowane bezpośrednio w stronę oczu użytkownika, a także, aby nie było to oświetlenie halogenowe.

Co więcej, w łazience należy montować oprawy świetlne, które będą przeznaczone do pomieszczeń mokrych, czyli powinny się one charakteryzować odpowiednim stopniem ochrony. Przyjmuje się, że oprawy świetlne umieszczane w bezpośredniej okolicy wanny i prysznica powinny mieć stopień ochrony IPX7, natomiast oprawy umieszczane w odległości 60 centymetrów od wanny, prysznica, umywalki – stopień ochrony IPX4.

Barwa światła w łazience może być: zbliżona do światła naturalnego (temperatura światła żarówek od 4000K do 5000K), ciepła (temperatura światła żarówek pomiędzy 2700K a 3500K), zimna (temperatura światła żarówek od 5000K do 6500K). Ciepła barwa nada łazience przytulnego charakteru, natomiast barwa zimna może optycznie powiększyć wnętrze.

Komentarze