Jak wykonać wylewkę samopoziomującą?

Wylewki samopoziomujące dają równe i płaskie podłoże. Wykonuje się z nich zarówno cienkie warstwy wyrównujące jak i podkłady podłogowe. Na rynku są dostępne produkty anhydrytowe i cementowe, a wśród nich wylewki cienko- i grubowarstwowe. Czym się różnią i jak się je wykonuje?

Cienkowarstwowe wylewki samopoziomujące mają grubość 2-3 mm. Stosuje się je w celu wyrównania istniejących podłoży: starych, popękanych lub nierównych. Wylewki grubowarstwowe mają grubość do kilku centymetrów i mogą stanowić samodzielny podkład podłogowy, np. w podłogach pływających. Wtedy układa się je na izolację termiczną lub akustyczną. Wylewki samopoziomujące można kłaść również bezpośrednio na podłoże, np. na beton.

Rodzaje wylewek samopoziomujących

Jak już wspomnieliśmy we wstępie – wśród wylewek samopoziomujących znajdują się produkty anhydrytowe i cementowe. Wylewki cementowe mają dużą odporność na ściskanie i wilgoć. Typowe produkty pełną wytrzymałość uzyskują po 28 dniach. Jednak na rynku są dostępne wylewki szybkowiążące, które dzięki odpowiednim dodatkom schną w ciągu kilku dni.

Wylewki anhydrytowe są wrażliwe na wilgoć, dlatego nie stosuje się ich w pomieszczeniach mokrych ani na zewnątrz budynku. Wylewa się je na warstwie izolacji przeciwwilgociowej, np. folii polietylenowej. Można je wykonywać w pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym. Jeśli jakieś elementy stalowe mają się stykać z taką wylewką, trzeba je zaizolować. W przeciwnym wypadku skorodują.

Masę trzeba wykorzystać zaraz po rozrobieniu; zwykle w ciągu godziny
Masę trzeba wykorzystać zaraz po rozrobieniu; zwykle w ciągu godziny

Wylewki samopoziomujące bez błedów

Jak większość mokrych robót w budownictwie, wylewki powinno się wykonywać w temperaturze 5-25ºC. Przed rozpoczęciem pracy należy odpowiednio przygotować podłoże. Musi być ono czyste, bez brudu i kurzu, i w miarę równe. Duże nierówności trzeba uzupełnić zaprawą cementową. Gdy wylewka będzie układana bezpośrednio na podłożu, np. betonowym, należy je zagruntować.

Po przygotowaniu podłoża układa się dylatacje. Zazwyczaj stosuje się dylatacje obwodowe – wzdłuż ścian, a na dużych powierzchniach (zwykle powyżej 50 m²) – także pośrednie. Gdy w podkładzie znajduje się ogrzewanie podłogowe, dylatacje pośrednie układa się częściej. Wtedy zazwyczaj powierzchnia jednego pola nie może przekroczyć 20 m², a bok takiego pola nie może mieć długości większej niż 5 m. Oprócz tego – w przypadku stropu międzypiętrowego, jeśli działowe ściany gipsowo-kartonowe będą leżeć na podkładzie (a nie bezpośrednio na stropie nośnym), pod nimi również musi znaleźć się dylatacja. Dylatacje wykonuje się z taśmy dylatacyjnej lub styropianu o grubości 0,5 lub 1 cm.

Cienkowarstwowe wylewki samopoziomujące stosuje się w celu wyrównania istniejących podłoży. Wylewki grubowarstwowe mogą stanowić samodzielny podkład podłogowy.

W podłogach pływających przed wylaniem wylewki na izolacji akustycznej lub termicznej układa się szczelnie folię polietylenową. Trzeba ją kłaść na zakłady minimum 1 cm i łączyć za pomocą taśmy samoprzylepnej ze sobą, a także ze ścianą.

W zależności od zaleceń producenta, może zajść potrzeba zazbrojenia wylewki. Wtedy układa się siatkę wzmacniającą z włókna szklanego – przy cienkich wylewkach, lub ze stali – przy grubszych.

Dopiero na tak przygotowanym podłożu można kłaść wylewkę. Robi się to maszynowo lub ręcznie. Wylewki maszynowe nakłada się za pomocą agregatu mieszająco-pompującego. Agregat automatycznie dozuje wodę, dzięki czemu masa cały czas ma jednakową konsystencję. Wcześniej trzeba odpowiednio ustawić ilość dawkowanej wody. Wylewki maszynowe można w całym domu zrobić w ciągu jednego dnia.

Wylewki samopoziomujące trzeba rozprowadzić. Robi się to za pomocą długiej pacy lub specjalnej listwy
Wylewki samopoziomujące trzeba rozprowadzić. Robi się to za pomocą długiej pacy lub specjalnej listwy
W przypadku wylewek wykonywanych ręcznie, mieszankę wsypuje się do naczynia z właściwą ilością wody, a następnie rozrabia do momentu uzyskania jednolitej konsystencji. Należy mieszać powoli, by masa się nie spieniła. Używa się do tego wiertarki z mieszadłem, mieszarki przepływowej lub betoniarki. Masę trzeba wykorzystać zaraz po rozrobieniu. Jest na to ściśle określony czas, zwykle około 1 godziny.

Przygotowując mieszankę, należy prawidłowo odmierzyć ilość wody – zgodnie z zaleceniem producenta. Dodając za dużo lub za mało wody, można zmienić parametry podkładu i zmniejszyć jego wytrzymałość.

Wylewkę można kłaść maszynowo lub ręcznie. Wylewki maszynowe nakłada się za pomocą agregatu mieszająco-pompującego, który automatycznie dozuje wodę, dzięki czemu masa cały czas ma jednakową konsystencję. Wylewki maszynowe można w całym domu zrobić w ciągu jednego dnia.

Masę wylewa się do ustalonej wcześniej wysokości. Powierzchnię należy podzielić na pola o takiej powierzchni, by mieszankę wylać jednorazowo – bez przerw. Wylewki samopoziomujące, mimo że same się rozlewają, trzeba rozprowadzić. Robi się to długą pacą lub specjalną listwą. Od razu po wylaniu mieszankę trzeba odpowietrzyć, najlepiej za pomocą kolczastego wałka. Następne pole wykonuje się, zanim poprzednie zwiąże – maksymalnie po 10-15 minutach. W przeciwnym razie nie uda się obu pól dobrze połączyć i zatrzeć i podkład w tym miejscu może popękać.

Mieszankę po wylaniu trzeba odpowiednio pielęgnować, żeby nie popękała. Spękaniu sprzyja wysoka temperatura i niska wilgotność, ponieważ w takich warunkach mieszanka szybko wysycha. Z kolei zbyt niska temperatura i duża wilgotność powietrza sprawiają, że wylewka wolno dojrzewa. Trzeba o tym pamiętać, wykonując posadzkę – nie wolno jej kłaść na niewyschnięte podłoże.

Na tak wykonaną wylewkę można wejść zazwyczaj po kilkunastu godzinach. Natomiast posadzkę układa się dopiero, gdy podkład całkowicie zwiąże. W zależności od produktu jest to kilka lub nawet 28 dni.

Komentarze

  • Gość 2020-06-29T20:00:14Z

    Jestem laikiem i nie mam pojęcia jak się do tego zabrać i bez błędu zrobić wylewkę i ułożyć płytki na podłodze.