Ciepła i sucha podłoga na gruncie

W niepodpiwniczonych domach jednorodzinnych podłogę parteru często wykonuje się bezpośrednio na gruncie. Prawidłowo wykonana podłoga na gruncie chroni wnętrza przed utratą ciepła i izoluje od wilgoci gruntowej.

Jej funkcja jest więc podwójnie istotna. Jeśli podłoga na gruncie nie zostanie prawidłowo wykonana, właścicieli domu prędzej czy później czekają problemy: zimna podłoga, pęknięcia na posadzce oraz na jej styku ze ścianami domu. Przez nieodpowiednio ocieploną podłogę będzie uciekać ciepło. Niewłaściwie wykonane prace izolacyjne będą więc skutkować wychłodzonym domem i rosnącymi rachunkami za ogrzewanie.

Ostatnim elementem podłogi na gruncie jest wylewka betonowa, która stanowi podkład pod posadzkę parteru
Ostatnim elementem podłogi na gruncie jest wylewka betonowa, która stanowi podkład pod posadzkę parteru

Starannie ułożone warstwy

Podłoga na gruncie składa się z kilku warstw. Pierwszą jest mechanicznie zagęszczony piasek lub tzw. podsypka (czyli piasek wymieszany ze żwirem), którym wypełnia się przestrzeń między ścianami fundamentowymi. Można też najpierw ułożyć warstwę filtracyjną ze żwiru, a resztę uzupełnić piaskiem. Kolejne warstwy piasku powinny mieć grubość maksymalnie 20 cm i zostać dokładnie ubite. Na piasku następnie układa się ocieplenie, a na nim podkład betonowy i izolację przeciwwilgociową. Kolejność można odwrócić i najpierw wylać warstwę betonu, następnie izolację przeciwwilgociową i na końcu warstwę izolującą. Na końcu warto położyć folię polietylenową, która stanowi dobre zabezpieczenie między warstwą izolacyjną a podkładową i jednocześnie pełni funkjcę poślizgową. Ostatnim elementem jest wylewka betonowa, która stanowi podkład pod posadzkę parteru.

Podłoga na gruncie chroni dom przed utratą ciepła i izoluje od wilgoci gruntowej. Jeśli podczas jej wykonywania zostaną popełnione błędy, inwestorów w przyszłości czekają problemy.  

Izolacja przeciwwilgociowa i termiczna

Szczególną uwagę należy zwrócić na sposób wykonania izolacji przeciwwilgociowej podłogi na gruncie. Aby do domu nie przedostawała się wilgoć, jej warstwa musi być bardzo szczelna. Dlatego też wszelkie łączenia powinny zostać sklejone, dla pewności można też zastosować dwie warstwy izolacji. Jako materiał izolujący najczęściej stosuje się papę lub folię. Jeśli ma zostać ułożona na ociepleniu, to to ostatnie powinno wyróżniać się niewielką nasiąkliwością. Izolacja przeciwwilgociowa musi zostać połączona z izolacją poziomą ścian fundamentowych. Natomiast do ocieplenia podłogi na gruncie najczęściej stosowany jest styropian, ale w tym celu bywa wykorzystywana również wełna mineralna, pianka poliuretanowa, granulat keramzytowy czy polistyren ekstrudowany. Płyty z tego ostatniego materiału, ponieważ są twarde i nienasiąkliwe, mogą być układane bezpośrednio na podsypce. Grubość ocieplenia jest uzależniona od tego, czy podłoga ma być ogrzewana. W przypadku zastosowania ogrzewania podłogowego układa się grubszą warstwę ocieplenia (20 cm, a nie 15 cm).

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.