Optymalne oświetlenie małego salonu

Oświetlenie pełni przede wszystkim funkcję użytkową. Ale dobrze dobrane światło może mieć jednocześnie korzystny wpływ na samopoczucie domowników oraz znacząco zmienić postrzeganie przez nich całego wnętrza. Wystarczy wybrać odpowiednie lampy i następnie zamontować je w dobrze przemyślanych miejscach, aby w efekcie cieszyć się całkowicie odmienionym pomieszczeniem.

Salon to serce każdego domu; miejsce, w którym domownicy spotykają się we własnym gronie, spożywają wspólnie posiłki i odpoczywają. Jest to zarazem najbardziej reprezentacyjna przestrzeń, w której są podejmowani goście oraz bywają urządzane przyjęcia. Jeśli salon jest bardzo przestronny, to jego aranżacja wydaje się zadaniem stosunkowo łatwym do wykonania. W sytuacji, gdy dysponujemy jednak pokojem dziennym o mniejszej powierzchni, to jego przytulność i pozostałe walory możemy

podkreślić, wykorzystując kilka trików; w tym przede wszystkim stosując odpowiednią grę światłem. A zatem wystarczy poznać kilka zasad i można następnie przystąpić do wprowadzania zmian, które umożliwią uzyskanie korzystnego optycznie wrażenia, modyfikującego proporcje małego salonu. Światło dobrze dobranych i odpowiednio ustawionych lamp wprowadzi przyjemny nastrój oraz udoskonali kształt niewielkiego pokoju.

Lampy górne 

Zdarza się, że w małych pomieszczeniach umieszcza się lampy wiszące, zamknięte od góry. Nie dość, że olbrzymie, strojne żyrandole przytłaczają takie wnętrza, to ponadto ich skierowane w dół światło sprawia, że pokój wydaje się niższy, niż jest w rzeczywistości. Takie lampy są bardziej polecane do przestronnych, wysokich pomieszczeń, którym nie zaszkodzi uzyskanie powyższego efektu – przeciwnie, może nadać im bardziej przytulny i kameralny charakter. W niższym pomieszczeniu lepiej jest skierować światło w stronę sufitu, co sprawi, że pokój będzie w efekcie wydawał się wyższy.

Właściwie wybrane i rozmieszczone oświetlenie pozwoli optycznie powiększyć przestrzeń, podkreślić wybrane miejsca oraz ukryć niedoskonałości. Niewielki pokój powiększymy optycznie, stosując na przykład silne oświetlenie jednej ze ścian. Proporcje salonu o bardziej podłużnym kształcie można poprawić, intensywnie oświetlając jego dłuższe ściany. Da to efekt poszerzenia pokoju. Do tego celu można wykorzystać na przykład kinkiety i reflektory.

Oświetlenie dekoracyjne

W wąskich pomieszczeniach korzystnym rozwiązaniem będzie skierowanie światła na poszczególne elementy wystroju - wnęki, obrazy lub półki. Takie oświetlenie dekoracyjne nie tylko da ciekawy efekt i rozjaśni wnętrze, ale jednocześnie podkreśli atrakcyjność poszczególnych elementów wyposażenia; bibelotów i innych dekoracji. Podobne rozwiązanie umożliwi także stworzenie w pomieszczeniu wyjątkowej, przytulnej atmosfery. Kolejnym trikiem, zapewniającym optyczne powiększenie niewielkiego salonu, jest podświetlenie pionowych podziałów ścian, takich jak filary i kolumny.

Dobierając lampy, baczną uwagę zazwyczaj zwracamy także na ich wzornictwo. Dokonując wyboru, warto pamiętać, że w małych pomieszczeniach dobrze sprawdzają się lekkie lampy, wykonane z przezroczystego szkła. Duże i masywne modele nie są wskazane, mogłyby bowiem zbytnio przytłoczyć niewielki pokój.

Oświetlenie to jednak nie wszystko. W niedużych wnętrzach równie istotny okazuje się dobrze dobrany kolor ścian. Jasne barwy oraz gładkie, lśniące faktury sprawią, że blask lamp będzie się od nich odbijał, tworząc wrażenie przestronności i powiększając optycznie salon.

Komentarze