Oświetlenie elewacji – lampy tradycyjne czy ledowe? Opinie

Tradycyjne oświetlenie powoli wychodzi z mody – klasyczne żarówki zużywają dużo energii, wytwarzając przy tym niewiele światła. Coraz częściej decydujemy się więc na energooszczędne lampy LED, które nie tylko charakteryzują się większą trwałością i dłuższą żywotnością, ale także pozwolą obniżyć rachunki za energię elektryczną – zużywają niemal 80% mniej prądu, niż lampy standardowe.

null

Kiedy planujemy oświetlenie elewacji, stajemy przed wyborem: czy zdecydować się na pozornie tańsze lampy tradycyjne, czy nowoczesne lampy LED, które są bardziej trwałe i zużywają mniej energii elektrycznej? 

Zanim podejmiemy ostateczną decyzję, poznajmy opinie internautów, a także różnice, dzielące oba rozwiązania.

Lampy tradycyjne

Ich konstrukcja opiera się na mieszaninie gazów, w której umieszcza się żarzące się włókno – nagrzewając się, wytwarza ono ciepło i światło. Niestety – co jest główną wadą lamp klasycznych – do oświetlenia wykorzystują one zaledwie 5 procent pobieranej energii elektrycznej. Są także mało wydajne i, w porównaniu z lampami LED, słabo oddają barwę światła – poza barwą ciepłą nie mamy możliwości wyboru. 

Lampy LED

Działanie lamp LED oparte jest na diodach elektroluminescencyjnych. Składają się one najczęściej z niebieskiej diody LED i luminoforu, czyli substancji chemicznej, która wykazuje luminescencję. W przeciwieństwie do lamp klasycznych, lampy LED nie wymagają rozgrzania – świecą pełnym światłem od razu po włączeniu i dają jego stałą ilość. Doskonale oddają barwę światła i występują w różnych wariantach kolorystycznych.

Lampy tradycyjne i LED – różnice 

Czynniki, różniące lampy tradycyjne i oświetlenie LED to między innymi:

Oświetlenie elewacji musi być funkcjonalne niezależnie od pory roku, czy temperatury – również w tym przypadku lepiej sprawdzą się lampy LED.

Tabela porównawcza
Tabela porównawcza

Odpowiednikiem lampy tradycyjnej o mocy 40 W jest lampa LED o mocy 8W. Jednak to nie określana w watach moc lampy jest głównym parametrem, na który powinniśmy zwrócić uwagę. Bardzo ważna jest generowana przez lampę ilość światła, która mierzona jest w lumenach – to ta wartość decyduje o realnej mocy żarówki.

Zobacz: Kinkiety, lampy do zabudowy, reflektory – czym oświetlić elewację? [PORÓWNANIE]

Lumen – co to jest?

Lumen (lm) to jednostka określająca ilość światła emitowanego przez lampę. Aby dopasować strumień światła do naszych potrzeb, warto wiedzieć, jaka ilość lumenów odpowiada mocy konkretnej lampy – w przypadku lampy tradycyjnej o mocy 25 W, porównanie to prezentuje się następująco:

Tabela: waty i lumeny
Tabela: waty i lumeny

Które lampy wybrać? Opinie internautów

Choć zwycięzca tego zestawienia wydaje się oczywisty, warto poznać opinie internautów na temat oświetlenia tradycyjnego i LED.

 

„Ja właśnie robię u siebie instalację i zdecydowałem się na świetlówki ledowe. Z świetlówkami tradycyjnymi mam złe doświadczenia. Często paliły się startery a same żarówki wytrzymywały różnie. Zdarzało się, że kilka miesięcy i do wymiany.”

„Oświetlenie LED jest na tyle oszczędne, a co za tym idzie ekologiczne, że raczej wątpię w to, czy istnieje coś jeszcze bardziej opłacalnego w stosowaniu ;). Montaż tylko i wyłącznie oświetlenia LED jest jak najbardziej dobrym wyjściem, więc jeśli tylko masz możliwość, to śmiało.”

„Dokładnie, te tradycyjne to utrapienie... lepiej zakupić ledowe”
Miłościwie nam panujący przejmują się tym że żarówka wydziela za dużo ciepła, a to że ledy i osprzęt do nich w najbliższym czasie staną się górą elektrośmieci które trzeba będzie utylizować to już nikogo nie interesuje.”

„Żyjemy w czasach, gdzie wszystko co ekologiczne to jest dobre i pożyteczne. Tylko to nieraz mija się z prawdą. Żarówka tradycyjna, to trochę szkła i metalu. Utylizacja takiej żarówki jest dziecinnie prosta i na pewno mniej energochłonna, niż utylizacja żarówki LED, która z ze swoją elektronik zabiera częsć tablicy Mendelejewa. To dotyczy też energii potrzebnej do wyprodukowania "ledówki" Gdzie tu ekologia? Ja osobiscie nie widzę przyszłosci oswietlenia LED.”

 

Opinie internautów są podzielone - zwolennicy klasycznego oświetlenia uważają, że jego utylizacja jest mniej szkodliwa dla środowiska, przeciwnicy zaś mówią o awaryjności tego rozwiązania, chwaląc sobie energooszczędne oświetlenie LED. 

Podsumowanie

Warto rozważyć wszystkie właściwości lamp LED, jak i tradycyjnych – łatwo dojść wtedy do wniosku, że klasyczne rozwiązanie odchodzi w niepamięć, wypierane przez nowoczesne oświetlenie LED – a to za sprawą jego licznych zalet, które pozwalają nam uzyskać maksymalne efekty przy równoczesnej trosce o środowisko.

Przeczytaj także: Oświetlenie wokół domu – oprawy najazdowe, lampy słupkowe czy solarne?

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.