Światło w domu: jak dobierać oświetlenie do projektu z dużymi przeszkleniami?
Duże przeszklenia to element, który doskonale sprawdza się w nowocześnie zaprojektowanych domach, zwłaszcza tych, które mają być zbudowane blisko natury lub na działce z dużym ogrodem. Jak dopasować sztuczne oświetlenie do takich wnętrz, aby wszystko ze sobą współgrało i było komfortowe dla domowników?
Dom z dużymi przeszkleniami i jego świetlne atuty
Duże drzwi tarasowe i wielkopowierzchniowe okna to elementy, które sprawiają, że nawet niewielkie pomieszczenie wydaje się bardziej przestronne – przeszklenia to doskonały sposób na doświetlenie, rozjaśnienie i optyczne powiększenie wnętrza domu. Aby w pełni skorzystać z dobrodziejstw naturalnego światła, warto umieścić duże okna przede wszystkim od strony południowej.
Istotnym walorem obszernych przeszkleń jest również większe poczucie łączności z naturą: jeżeli za domem mamy bujny, zadbany ogród lub las czy jezioro, wówczas dzięki dużym oknom przyroda staje się niejako częścią naszego domu.
W sypialni najlepiej sprawdzi się łagodne światło o dość ciepłej, kojącej barwie.
Oprócz wielkopowierzchniowych okien na ścianach zewnętrznych, możemy także zastosować przeszklenia wewnątrz domu, np. zamontować szklaną ściankę działową, częściowo oddzielającą kuchnię od salonu, lub drzwi przesuwne z hartowanego szkła pomiędzy sypialnią a pokojem dziennym lub gabinetem do pracy.
Światło słoneczne wpadające do wnętrz przez duże przeszklenia może niekiedy trochę nam doskwierać: takie rozwiązania sprzyjają m.in. nadmiernemu przegrzewaniu się pomieszczeń, co w czasie letnich upałów jest dość męczące. Poza tym wieczorami, kiedy na zewnątrz jest już ciemno, sztuczne światło odbijające się od szyb może przeszkadzać nam np. w oglądaniu filmów (nie wspominając już o tym, że jeśli okna znajdują się od strony ulicy lub naprzeciwko domu sąsiadów, wówczas we własnym domu możemy poczuć się jak na sklepowej wystawie). Dlatego decydując się na duże okna, warto od razu pomyśleć o tym, jak je zasłonić. Możliwości w tym zakresie mamy niemało – zwykłe rolety lub rolety rzymskie, efektowne drewniane żaluzje, rolety zewnętrzne czy po prostu eleganckie welurowe zasłony.
Czym kierować się przy doborze oświetlenia do wnętrz?
Rozmieszczenie i rodzaje sztucznych świateł najlepiej zaplanować na etapie projektowania wnętrza i układu mebli. Warto postawić na zróżnicowanie i nie ograniczać się jedynie do standardowych lamp sufitowych, które równomiernie zalewają światłem cały pokój. O wiele ciekawszą atmosferę stworzymy, projektując kilka różnych źródeł światła, podkreślających wybrane elementy umeblowania i wystroju. Nie znaczy to oczywiście, że mamy całkowicie rezygnować z tzw. „górnego światła”, czyli oświetlenia ogólnego – ono również czasem się przydaje. Jednak warto uzupełnić je dodatkowymi lampami: ściennymi, stojącymi, wbudowanymi w meble czy nawet podłogowymi.
Drugim ważnym aspektem jest również barwa światła. Chłodniejsze światła warto zastosować w miejscach, w których pracujemy i które muszą być odpowiednio doświetlone: w gabinecie, przy biurku w pokoju dziecięcym, przy lustrze w łazience czy nad blatem roboczym w kuchni. Cieplejsze światło, o niższej temperaturze, warto umieścić tam, gdzie chcemy wykreować klimat sprzyjający wypoczynkowi, np. w salonie czy w sypialni.
Pamiętajmy też o tym, że oświetlenie to nie tylko moc i rodzaj żarówki, ale również oprawa. Zarówno żyrandole czy lampy sufitowe, jak i kinkiety, lampy biurkowe i podłogowe powinny być spójne stylistyczne z całym wystrojem danego wnętrza. Tradycyjny, duży żyrandol niezbyt dobrze będzie wyglądał w minimalistycznym salonie, a nowoczesny kinkiet niekoniecznie skomponuje się z rustykalną kuchnią.
Oświetlenie w kuchni z oknem tarasowym
Duże okna lub drzwi tarasowe prowadzące z kuchni prosto na taras, z widokiem na ogródek, to znakomite rozwiązanie przede wszystkim dla kulinarnych pasjonatów, którzy lubią spędzać czas w tak zwanym „sercu domu”. Jak największa ilość naturalnego światła w kuchni jest wówczas bardzo pożądana. Kiedy jednak zapada mrok, a my akurat chcemy przygotować wykwintną kolację czy zestaw apetycznych przekąsek na wieczór z najnowszym sezonem ulubionego serialu, niezbędne będzie również odpowiednio rozmieszczone sztuczne światło.
W tej sytuacji warto skoncentrować się na oświetleniu punktowym, skierowanym na konkretne elementy wystroju kuchni. Nad blatem roboczym, pod wiszącymi szafkami możemy umieścić taśmę LED albo pojedyncze lampki wmontowane w spody szafek na całej długości. Nad stołem najlepiej sprawdzi się wisząca lampa sufitowa z regulacją wysokości oraz z kloszem lub abażurem, który skutecznie osłoni żarówkę i właściwie ukierunkuje strumień światła, tak aby zanadto nie odbijało się w szybie. Jeżeli pomieszczenie jest wyposażone w wyspę kuchenną, możemy zawiesić nad nią listwę halogenową, na której poszczególne reflektory można będzie skierować w wybraną stronę.
Światło do salonu z przeszkleniami
Wiele projektów domów zakłada duże przeszklenia właśnie w salonie, czyli tam, gdzie spędzamy wolny czas, wypoczywamy, przyjmujemy gości. Przesiadywanie na wygodnej kanapie z otwartym widokiem na ogród czy malowniczy krajobraz jest bez wątpienia relaksujące i przyjemne. Jeżeli odpowiednio zaprojektujemy wystrój salonu z dużymi przeszkleniami, może on być miejscem równocześnie przestronnym i przytulnym. W osiągnięciu tego efektu niemałą rolę odgrywa oświetlenie.
Niezależnie od tego, czy salon jest duży, czy raczej niewielki, warto zastosować kilka źródeł światła, szczególnie jeśli zależy nam na wspomnianym wrażeniu przytulności i prawdziwie domowego klimatu. Podstawą niech będzie oświetlenie sufitowe: żyrandol, minimalistyczna wisząca lampa lub seria lampek halogenowych wmontowanych w podwieszany sufit. Drugim istotnym elementem oświetlenia w salonie z przeszkleniami są lampy stojące – w mniejszej przestrzeni może wystarczyć jedna porządna lampa podłogowa, w większych zaś warto zainwestować w mniejsze lampki do postawienia na komodzie czy stoliku. Jeżeli w salonie znajduje się również domowa biblioteczka, świetnym pomysłem będą podświetlane półki. Podobne rozwiązanie możemy zastosować w stylowej witrynie na porcelanę czy ozdobne bibeloty. Niebanalną ozdobą salonu będą także obrazy czy plakaty zawieszone na ścianach i odpowiednio podświetlone – wieczorami będziemy mieć wówczas atmosferę prawdziwej galerii sztuki.
Jakie oświetlenie do sypialni z dużym oknem?
W sypialni najlepiej sprawdzi się łagodne światło o dość ciepłej, kojącej barwie. Funkcję ogólnego oświetlenia może tu pełnić płaska lampa sufitowa – taka, która nie będzie zanadto rzucać się w oczy ani sprawiać przytłaczającego wrażenia. Główną rolę odgrywają tym razem mniejsze lampki: alternatywą dla lamp stojących na stolikach czy szafkach mogą być kinkiety zamontowane po obu stronach łóżka. Doskonale byłoby, gdyby strumienie światła lamp stojących czy ściennych były skierowane do góry, tworząc efekt światła odbitego, przy którym oczy lepiej odpoczywają niż przy pobudzającym świetle punktowym.
Światło słoneczne wpadające do wnętrz przez duże przeszklenia może niekiedy trochę nam doskwierać
Jako że nieodłączną częścią sypialni jest zazwyczaj garderoba, nie należy zapominać o prawidłowym oświetleniu także tej przestrzeni. Przy dolnych i górnych krawędziach zewnętrznych dużej szafy warto przymocować taśmy LED, które zapewnią nam dobre oświetlenie, nie rażąc przy tym w oczy (co zwłaszcza w ciemny zimowy poranek nie jest zbyt miłym doświadczeniem). Dodatkowym udogodnieniem będzie oświetlenie wewnątrz szafy. Jeżeli garderoba stanowi osobne pomieszczenie, możemy wyposażyć ją w listwę szynową, dzięki której można będzie przesuwać lampy w zależności od potrzeb, a także w lampki przypodłogowe. Oświetlenie przypodłogowe z czujnikiem ruchu świetnie sprawdzi się też w korytarzu i na schodach.
Dom z dużymi przeszkleniami to idealny wybór przede wszystkim dla osób, którym zależy na jasnych wnętrzach, sprawiających wrażenie przestronności. Właściwie dobrane oświetlenie pozwoli zachować ten efekt również wtedy, kiedy naturalne światło słoneczne nie zaszczyca nas swoją obecnością.
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.