Jak urządzić kawalerkę do 30 m2? Sprawdzamy

Urządzenie małego mieszkania o powierzchni 30 mkw. to trudne zadanie. Wymaga przemyślenia każdego drobnego elementu, a każda pomyłka może zmarnować cenną przestrzeń lub stać się estetycznym faux pax. Jednak aranżacja niewielkiego lokalu niesie ze sobą także pewne korzyści.

 

Jak urządzić kawalerkę 30m2? Praktyczne wskazówki!
Jak urządzić kawalerkę 30m2? Praktyczne wskazówki!

 

Urządzenie kawalerki - urządź ją tanio, lecz niekoniecznie mniej funkcjonalnie

Przede wszystkim urządzenie takiego mieszkania jest zwyczajnie tańsze. Ponieważ potrzebujemy mniejszej ilości materiałów budowlanych oraz nielicznych mebli, można postawić te o najwyższej jakości. To zaś umożliwi nadanie niewielkiej kawalerce wrażenia luksusowej nieruchomości. Szczególnie, jeżeli jest ona zlokalizowana w ścisłym centrum miasta.

Urządzając małą kawalerkę należy wykorzystać wszystkie triki pozwalające optycznie powiększyć niewielką przestrzeń. Jednym z prostszych sposobów jest pomalowanie wszystkich ścian na jasne kolory lub na biało. Również większe meble powinny być utrzymane w jasnej tonacji. Ponieważ w tego typu lokalach nie można zazwyczaj liczyć na dobre oświetlenie naturalne, ważne jest wybranie dużej liczby punktów świetlnych, które sprawią, że mieszkanie będzie wydawać się jaśniejsze.

Drugim znanym sposobem na optyczne zwiększenie pomieszczenia jest użycie luster. Warto zamontować je wszędzie tam, gdzie to możliwe. Jeżeli w mieszkaniu stoi duża szafa zajmująca całą ścianę, warto by miała na środku (w pionie lub poziomie) pokaźne lustro, które powiększy wnętrze oraz doświetli je jeszcze mocniej. Innym miejscem na lustro są ściany przy stole jadalnianym lub przy kandelabrach. To pozwoli nadać lokalowi głębi.

Mała kawalerka - podział pomieszczeń

Chociaż trzydzieści metrów wydaje się niewielką przestrzenią, to w gruncie rzeczy da się tutaj wyodrębnić przynajmniej trzy pomieszczenia. Oczywiście osobna musi być łazienka, jednak przy podziale reszty można już się zastanowić. Najprostsza opcją, zapewniającą najwięcej przestrzeni użytkowej, jest salon z aneksem kuchennym. W tym miejscu można przyjmować gości i przebywać jednocześnie w kuchni (np. przygotowując napoje lub przekąski) oraz w salonie. Nad przeznaczeniem drugiego pomieszczenia można już się zastanowić. Jedną z opcji jest sypialnia. Rozdzielenie części dziennej i służącej wypoczynkowi jest dobre dla higieny psychicznej oraz praktyczne. W sypialni - poza wygodnym łóżkiem - można umieścić dodatkowo zabudowaną szafę, w której mieszkańcy umieszczą wszystkie swoje rzeczy (takie jak ubrania, pościele), a które znikną w ten sposób z części dostępnej dla gości. Także łóżko ze skrzynią jest dodatkową przestrzenią do przechowywania.

Jednak o funkcję sypialną można zadbać też stawiając w salonie wygodną rozkładaną kanapę. Wówczas w dodatkowym pomieszczeniu można urządzić biuro czy pokój dla dziecka. Wszystko zależy od tego, czego w danym momencie najbardziej potrzebują gospodarze.

Zazwyczaj dobrym pomysłem jest całkowita rezygnacja z korytarza. To zbędna strata przestrzeni, którą można lepiej wykorzystać.

 

Jak urządzić kawalerkę? Podpowiadamy!
TripAdvisor
Jak urządzić kawalerkę? Podpowiadamy!

 

Jak zaaranżować kawalerkę?

Mała kawalerka musi być urządzona w sposób spójny. Kiedy niemal całe mieszkanie da się objąć wzrokiem, warto uważać, by nie powodować niepotrzebnego chaosu. Taką spójność łatwo osiągnąć wybierając kilka powracających elementów. Mogą być to kolory dodatków, ale również powtarzające się materiały wykończeniowe i meble (np. takie same lampy zlokalizowane w różnych częściach mieszkania). Mogą to być identyczne kafelki wykorzystane w łazience i części kuchennej albo wykorzystanie podobnych płytek do wyłożenia balkonu. Gdy mowa o kafelkach, należy dodać, że wbrew pozorom to nie te najmniejsze, ale właśnie wielkoformatowe najlepiej sprawdzą się w małej przestrzeni, powiększając ją optycznie. Należy jednak zachować rozwagę i wybierać kafelki tak, by dało się przynajmniej jeden ich rząd ułożyć w całości, bez przycinania.

Ponieważ małe mieszkanie można urządzić taniej, warto zdecydować się na materiały wysokiej jakości, wręcz luksusowe. Marmurowe płyty połączone ze złotymi dodatkami nadadzą wnętrzu bardzo luksusowego charakteru. W dużym pomieszczeniu taki zabieg mógłby wyglądać śmiesznie, nadając mu bizantyjskiego przepychu, jednak w małym (i stosowany z rozwagą), jedynie podkreśla niezwykły charakter całości.

Nawet przy niewielkiej przestrzeni warto dodać kilka żywych roślin. Gdy nie ma miejsca na tradycyjne doniczki, można zdecydować się na modny ogród wertykalny (zlokalizowany na ścianie) lub kilka roślin na balkonie.

Dobierając meble oraz sprzęty kuchenne, warto myśleć o tych wielofunkcyjnych. Rozkładana kanapa to nie tylko dodatkowa przestrzeń do spania, ale przy wyborze odpowiedniego modelu również dodatkowe miejsce do przechowywania (podobnie jak w przypadku dużego łóżka). Wysoka szafka ustawiona na granicy kuchni i jadalni może służyć z jednej strony za barek, z drugiej - regał na książki. Lub powierzchnię, na której zawiśnie telewizor. Rozkładany stolik może służyć do spożywania posiłków lub pracy na laptopie, a gdy jest już niepotrzebny, wystarczy go złożyć, by zyskać dodatkową przestrzeń. Stolik kawowy będący jednocześnie pufą, designerski stojak na gazety, który jednocześnie stanie się wyrazistą dekoracją pokoju - to właśnie tego typu meble są najbardziej poszukiwane przez mieszkańców kawalerek.

Zabudowane od podłogi do sufitu szafy zajmują sporo miejsca, ale w rzeczywistości nie przytłaczają pomieszczenia. Dzięki nim wszystkie ubrania, drobne szpargały i wszystkie rzeczy, bez których codzienne życie byłoby mniej przyjemne, nie zaśmiecają niewielkiej przestrzeni. Łatwiej wtedy o porządek.

 

Kawalerka - mając niewielką przestrzeń, trzeba ją wykorzystać maksymalnie
Kawalerka - mając niewielką przestrzeń, trzeba ją wykorzystać maksymalnie

 

Antresola w kawalerce - czy to dobre rozwiązanie?

Mając niewielką przestrzeń, trzeba ją wykorzystać maksymalnie. W wysokich kawalerkach, jak te w starych kamienicach, często można pokusić się o wykonanie antresoli. To doskonały sposób na pozyskanie dodatkowego miejsca na przechowywanie. Rozwiązania są dziś znacznie ciekawsze niż staromodny “pawlacz”. W kuchni wystarczy zamontować bardzo wysokie szafki wiszące (być może konieczne okaże się wykonanie ich na zamówienie). W sypialni można ustawić bardzo wysoką szafę, a w salonie wykorzystać dodatkowe miejsce np. na półki na książki. W przypadku ustawienia takich półek naokoło całego pokoju, można uzyskać wygląd tradycyjnej biblioteki.

Niekiedy zdarza się nawet, że możliwe jest zbudowanie antresoli sypialnianej, na której ustawić można materac. W ten prosty sposób pozbędziemy się konieczności organizowania sypialni i uzyskamy więcej miejsca na inne podstawowe potrzeby mieszkańców. Schody prowadzące na antresolę to także doskonałe miejsce na dodatkowy schowek. Choć z drugiej strony ażurowe schody nadadzą pomieszczeniu lekkości.

Podsumowując, urządzanie kawalerki o powierzchni 30 mkw nie jest prostym zadaniem i wymaga pewnej wprawy. Dobierając materiały w odpowiednim kolorze i o odpowiedniej teksturze - takie jak jasne kolory, błyszczące i odbijające światło powierzchnie, meble wielofunkcyjne i na wymiar, można otrzymać wnętrze niepowtarzalne i spójne wizualnie. Takie, w którym będzie można przyjemnie spędzić dzień i wieczór, odpocząć, a nawet spotkać się z gośćmi. Niezależnie od tego, czy kawalerka jest pierwszą siedzibą rodziną czy tymczasowym mieszkaniem biznesowym.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.