Jak za niewielkie pieniądze urządzić mieszkanie pod wynajem?

W czasach, kiedy wiele osób z powodów osobistych albo zawodowych nie chce wiązać się z jednym miejscem na stałe, umeblowane mieszkania na wynajem cieszą się coraz większym powodzeniem. Jeżeli już takie posiadamy, powinniśmy zastanowić się, jakie elementy wyposażenia będą niezbędne, by zacząć poszukiwania lokatorów.

Jak umeblować mieszkanie pod wynajem? Porady
Jak umeblować mieszkanie pod wynajem? Porady

Pragnienie posiadania własnej ostoi między czterema ścianami jest jednak niezmiennie wielkie. Kto chciałby przygotować mieszkanie do wynajęcia, powinien zwrócić uwagę na zachowanie równowagi między optymalnym wyposażeniem i pozostawionym miejscem na indywidualne urządzenie nowego lokatora. Podstawowym wymogiem jest nienaruszony stan mieszkania, które wygląda na zadbane i nie odstrasza uszkodzonymi meblami i sprzętem. Jeśli doda się do tego estetyczne dekoracje, mieszkanie pod wynajem z pewnością szybko znajdzie odpowiedniego amatora.

Jeśli planujecie wynajmować urządzone mieszkanie, pojawia się wiele pytań, na które spróbujemy znaleźć odpowiedzi.

Jak umeblować mieszkanie pod wynajem?

Mieszkanie do wynajęcia powinno być urządzone nowocześnie – czysto ale nie chłodno. Popularny jest styl skandynawski. Najemcy przywiązują więcej wagi do komfortu niż jeszcze kilka lat temu, kiedy mieszkania były meblowane o wiele bardziej skromnie. Przede wszystkim urządzenie mieszkania powinno liczyć się z potrzebami najemcy.

Radzimy starannie zaplanować urządzenie mieszkania do wynajęcia. Należy skupić się na określonym stylu i kolorystyce. Wysiłek z pewnością się opłaci. Starannie i przytulnie urządzone mieszkanie zawsze znajdzie dobrego najemcę. Najlepiej jest postawić na optyczną klarowność, przytłumione kolory z kilkoma barwnymi akcentami. Mieszkanie nie powinno być ani pstrokate, ani też bezbarwne.

Jak wyposażyć mieszkanie do wynajęcia?

Umeblowane mieszkanie powinno być w pełni wyposażone. Wszystko, czego nowi mieszkańcy będą potrzebować, powinno być dostępne: internet, ręczniki, pościel, naczynia, sprzęt kuchenny itp. Uszkodzone elementy wyposażenia mieszkania muszą być wymienione albo usunięte. Za niesprawną pralkę, kuchenkę, mikrofalówkę czy inne tego rodzaju sprzęty odpowiada właściciel lokalu. Ale nie tylko urządzenia elektryczne powinny być gotowe do użycia; najemca, który wchodząc do mieszkania napotyka przepalone żarówki i uszkodzone meble, już od progu czuje się niekomfortowo. Jakość wyposażenia przekłada się na wartość mieszkania. Im bardziej wartościowe, nowoczesne i nowe, tym wyższa może być cena wynajmu. W urządzonym mieszkaniu do wynajęcia powinny działać także drobiazgi. Rolety muszą być równie sprawne, co telewizor, radio, sprzęt kuchenny i przyłącze ciepłej wody.

Mieszkanie na wynajem - podpowiadamy, jak urządzić
Mieszkanie na wynajem - podpowiadamy, jak urządzić

Co usunąć z mieszkania pod wynajem?

Nawet jeśli ktoś wprowadza się do wynajętego umeblowanego mieszkania, chciałby mieć wrażenie, że jest u siebie w domu. Mało kto czuje się komfortowo z poczuciem, że jest tylko zasiedziałym gościem, a nie pełnoprawnym mieszkańcem. Z tego względu wszystkie osobiste rzeczy należy z mieszkania usunąć. Szafy, szuflady i regały muszą być całkowicie opróżnione. Zostać mogą tylko instrukcje użytkowania sprzętu i ewentualnie coś neutralnego, jak kilka dobrych książek. Ze ścian powinny zniknąć prywatne zdjęcia; pamiątki z wakacji są miłym wspomnieniem, ale dla nowego najemcy są raczej bez wartości.

Jaki najemca urządzonego mieszkania jest brany pod uwagę?

Zanim urządzenie mieszkania pod wynajem zostanie zaplanowane w szczegółach, powinno się określić grupę zainteresowanych. Oczywiście, każdy chętnie wynajmowałby mieszkanie prezesowi dużej firmy z nieograniczonym budżetem. Jeśli jednak ów idealny najemca ogląda kilka mieszkań, a Wasze, ze względu na urządzenie, nie znajdzie się na pierwszym miejscu jego listy, ten klient został już stracony. Lepiej jest przygotować mieszkanie pod kątem określonej grupy najemców. O tym, kogo mieszkanie w pierwszym rzędzie powinno zainteresować, decydują między innymi takie kryteria:

Lokalizacja mieszkania na wynajem a jego cena

Mieszkanie na przedmieściach da się również dobrze wynająć, ale ma inną grupę zainteresowanych niż na przykład mieszkanie w dzielnicy willowej. Pierwszym zainteresują się studenci, początkujący urzędnicy, doktoranci itp. Ta grupa szuka tutaj mieszkania, ponieważ w innych dzielnicach są zbyt drogie. Luksusowe wyposażenie mieszkania w tym wypadku nie jest dobrym pomysłem.

Nowe budownictwo w prestiżowej dzielnicy zainteresuje inną grupę najemców – lepiej zarabiających i bardziej wymagających. Cena wynajmu mieszkania będzie wysoka, ale oczekiwania względem standardu również wygórowane.

  • Liczba pomieszczeń w mieszkaniu na wynajem

W mieszkaniu co najmniej trzypokojowym istnieje możliwość urządzenia dwóch sypialni. Trzeba się zdecydować albo na kombinację pokoju do pracy i sypialni z kanapą do spania i biurkiem, albo na drugą sypialnię z pojedynczym lub podwójnym łóżkiem. Umeblowane mieszkania z kilkoma sypialniami są poszukiwane i to w zasadzie we wszystkich dzielnicach. Jeśli mieszkanie ma wynająć rodzina albo koledzy, którzy będą je dzielić, dwie sypialnie z odpowiednimi łóżkami są dobrym wyborem.

  • Standard mieszkania

Czy mieszkanie do wynajęcia jest proste, ze zwyczajną łazienką i kuchnią, czy też raczej komfortowe z nowoczesną, stylową łazienką, wysokiej jakości kuchnią i licznymi dodatkami? W drugim wypadku nie miałoby sensu wyposażenie mieszkania w tanie meble.

Odpowiednie wyposażenie mieszkania na wynajem ma znaczenie
Odpowiednie wyposażenie mieszkania na wynajem ma znaczenie

Na co trzeba zwrócić uwagę urządzając mieszkanie pod wynajem?

  • Sypialnia: najważniejszym meblem jest łóżko. Nie musi być koniecznie z luksusowej kolekcji; wystarczy dobrej jakości łóżko z wygodnym materacem Nawet jeśli mieszkanie jest niewielkie, na szafę na ubrania miejsce musi się znaleźć. Ważna jest też w sypialni możliwość zaciemnienia okien. Mogą to być zasłony, rolety albo żaluzje.
  • Wyposażenie salonu: do podstawowego wyposażenia zawsze należy telewizor. Trzeba zwracać uwagę, aby nie był zbyt mały. Kanapa w stonowanym kolorze, byłaby bez stolika czy ławy jakoś zagubiona. Ważny jest dywan przed kanapą.
  • Urządzeni kuchni: łatwa do sprzątania kuchnia z zabudową najlepiej nadaje się do mieszkania do wynajęcia. Wyposażenie zależy od tego, do jakiej grupy najemców jest adresowane. Rodzina ma inne potrzeby niż samotna osoba, która przeważnie je poza domem. Dla samotnej osoby ważniejsza będzie w kuchni mikrofalówka, niż piekarnik. W każdym mieszkaniu musi też być pralka.

Jak stworzyć domową atmosferę i komfort?

Umeblowane mieszkanie pod wynajem powinno być funkcjonalne oraz łatwe w sprzątaniu i utrzymaniu. Musi też by wygodne. W końcu najemca powinien czuć się w nim komfortowo. Ludzie wynajmujący mieszkanie szukają dla siebie tymczasowego domu. Urządzając mieszkanie należy pomyśleć nie tylko o względach praktycznych, ale też o potrzebach emocjonalnych najemcy. Trzeba stworzyć atmosferę, w której najemca będzie się czuł jak w domu. Dlatego trzeba zwrócić uwagę między innymi na:

  • dywany;
  • zasłony;
  • poduszki;
  • oświetlenie;
  • dekoracje.

Opłaca się zainwestować w jakość, ponieważ meble i wyposażenie mieszkania pod wynajem powinny służyć przez wiele lat. Decydując się na taką inwestycję, nie ma sensu kupować tanie meble i najtańsze wyposażenie. Nie zawsze potrzebny jest wysoki komfort, ale wysoka jakość zawsze jest w cenie.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.