Mieszkanie w stanie deweloperskim – co obejmuje cena, na co zwrócić uwagę?
Mieszkania deweloperskie są bardzo popularne. Jak wiemy, ich urządzenie zazwyczaj zostaje po naszej stronie. Czego więc mamy się spodziewać po przekroczeniu progu mieszkania? Co obejmuje cena? Omawiamy szczegóły!
Definicja mieszkania w stanie deweloperskim
Stan deweloperski jest pojęciem umownym, jego definicja nie istnieje. Wszystko, co musimy wiedzieć znajduje się w umowie zawartej z deweloperem. Mogą być tam zapisane warunki i udogodnienia, których nawet się nie spodziewamy, np. drzwi przeciwwłamaniowe. Umowa będzie dla nas o tyle ważna, że musimy dokonać dokładnej analizy wszystkich załączników. Jak przecież wiemy... diabeł tkwi w szczegółach.
Co znajduje się w mieszkaniu w stanie deweloperskim?
Jakie elementy są pewne w stanie deweloperskim? Te, które teraz wymienimy są praktycznie standardem, choć oczywiście przypominamy o konieczności omówienia każdego punktu umowy. Na pewno możemy spodziewać się: otynkowanych ścian, instalacji ogrzewania, przyłącza instalacji wodno-kanalizacyjnej, instalacji elektrycznej, posadzki, okien oraz drzwi. Jeżeli zdecydowaliśmy się na zakup mieszkania z balkonem lub tarasem - powinien być on wykończony i wyłożony płytkami.
Dom w stanie deweloperskim - co otrzymamy w cenie?
Jeżeli zdecydowaliśmy na budowę domu w stanie deweloperskim, możemy oczekiwać (choć niezmiennie: warunki definiuje umowa i tylko na jej podstawie można ustalić wszystkie szczegóły), że otrzymamy - ocieplenie dachu, poddasza oraz elewacji, schody (razem z poręczami), ogrodzenie, drogę dojazdową, miejsce parkingowe oraz zieleń przydomową.
Uwaga! Stan deweloperski może odbiegać standardem w różnych inwestycjach - nawet u tego samego inwestora! Jeżeli chcemy otrzymać umowę na tych samych warunkach, co zaufane osoby, które korzystały z usług firmy, nie możemy kierować się zaufaniem. W zależności od klienta i lokalizacji może różnić się np. wykonanie parapetów, stolarka itd. Podstawą są indywidualne ustalenia z deweloperem.
Zakup mieszkania w stanie deweloperskim – co musisz wiedzieć?
Mieszkanie w stanie deweloperskim może być wykonane w różnym standardzie oraz użyciem różnych materiałów do budowy oraz jakości wykończenia. Należy dokonać analizy jakości materiałów oraz planowanych kosztów. Nawet wykończenie ścian w stanie deweloperskim może być różnej, mocno odbiegającej od siebie jakości. Musimy zwrócić uwagę na sposób przygotowania podłóg we wszystkich pomieszczeniach, wybrane materiały na parapety, typ okien, materiał schodów oraz ubezpieczenie i jego okres.
Jak urządzić mieszkanie pod wynajem? Nasze porady<<TUTAJ
Po otrzymaniu kluczyków – co musimy zrobić sami w mieszkaniu deweloperskim?
Udało się: podpisaliśmy umowę, odczekaliśmy do końca budowy, która przebiegła planowo i otrzymaliśmy klucz... ale nie mieszkanie pod klucz. Musimy wykonać szereg prac. Mieszkanie w stanie deweloperskim jest na początku tańsze od wtórnego, jednak jego wykończenie pochłania większe koszty na późniejszym etapie. To świetne rozwiązanie dla tych inwestorów, którzy poza wkładem własnym posiadają osobne oszczędności, które wykorzystają na remont. Takie rozwiązanie pozwala zaczerpnąć mniejszy kredyt, co na pewno ucieszy szczególnie młodych inwestorów szukających pierwszego mieszkania. Koszt wykończenia mieszkania w stanie deweloperskim, wybudowanego w 2021 roku - o powierzchni około 50 m2 szacuje się na 53 000 złotych.
Uwaga! Stan deweloperski może odbiegać standardem w różnych inwestycjach - nawet u tego samego inwestora!
Możliwe, że już na starcie będziemy chcieli dokonać modyfikacji, np. zwiększyć liczbę gniazdek, zmienić lokalizację lamp lub miejsce podłączenia Internetu. Jeżeli zadbaliśmy o te zmiany, musimy podjąć kolejne kroki. Czyli jakie?
- Montaż ościeżnic na drzwi,
- wykończenie ścian (dokładnie: malowanie, tapetowanie, układanie wykładziny),
- wykończenie łazienki oraz kuchni (które związane są z największymi kosztami m.in. przez podłączenie umywalki, wanny, prysznica oraz innych urządzeń), lepiej zatrudnić do tego fachowca, jeżeli to nasz pierwszy remont,
- umeblowanie mieszkania - to przyjemny etap, choć drogi ze względu na to, że musimy zakupić wszystkie meble, jak łóżka, krzesła, stół, kanapę do salonu, szafy itd.,
- układanie wykładziny lub paneli podłogowych.
Mieszkanie w stanie deweloperskim jest na początku tańsze od wtórnego, jednak jego wykończenie pochłania większe koszty na późniejszym etapie.
Zalety i wady zakupu mieszkania w stanie deweloperskim
Do niewątpliwych zalet mieszkania w stanie deweloperskim należą:
- aranżacja wnętrz według naszych preferencji, nikt nam nic nie narzuca, nie musimy też zmieniać aranżacji wybranej przez poprzednich lokatorów,
- niższe koszta zakupu na początku - możliwość zakupu przy mniejszym wkładzie własnym i zbierania oszczędności na remont do momentu wydania mieszkania,
- możliwość kontrolowania materiałów wykończeniowych wybranych przez dewelopera,
- zmniejszenie kosztów, jeżeli zdecydujemy się na częściowo przeprowadzany remont własnym kosztem, np. malowanie ścian czy ułożenie płytek.
Jakie są więc wady związane z kupnem mieszkania w stanie deweloperskim?
Wadą kupienia mieszkania w stanie deweloperskim jest:
- jeżeli nie mamy doświadczenia, możemy przepłacać wybierając elementy do wnętrza domu lub podejmować niepraktyczne decyzje, np. lodówka otwierająca się ze złej strony czy układ kuchni, który ją optycznie zmniejszy,
- czekanie na wydanie mieszkania, które czasami może się przedłużyć, jeżeli prace nie idą po myśli dewelopera (tu również trzeba zwrócić uwagę na zapis w umowie, czasami za opóźnienia przysługuje częściowy zwrot kosztów),
- konieczność koordynowania prac wykończeniowych, a więc i wiedzy, czy ekipa remontowa działa zgodnie z planem,
- faktyczne koszty wykończenia często przerastają wstępny kosztorys, dlatego ważne jest przemyślenie naszych możliwości finansowych i wzięcia pod uwagę, np. zaczerpnięcia niewielkiej pożyczki.
UWAGA! Podane kwoty są cenami przybliżonymi, pochodzą z ogólnodostępnych w Internecie zestawień kosztów, dlatego mogą odbiegać od aktualnych cen oraz nie stanowią oferty handlowej.
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.