Montaż okien połaciowych

Okna dachowe pozwalają odpowiednio oświetlić poddasze. Aby dobrze sprawdzały się w codziennym użytkowaniu, muszą zostać starannie zamontowane. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, aby ustrzec się błędów montażowych.

Okna połaciowe najlepiej zamontować podczas układania pokrycia dachowego. To właściwy moment, ponieważ pozwala na wykonanie precyzyjnych połączeń pomiędzy oknami a konstrukcją dachu. Okna powinny zostać dobrane m.in. do nachylenia dachu. Im kąt nachylenia połaci jest mniejszy, tym okno powinno być dłuższe. Lepsze oświetlenie pomieszczeń zapewni przy tym kilka mniejszych okien rozmieszczonych w pewnych odległościach od siebie i na różnych wysokościach, niż jedno większe przeszklenie. Dolne krawędzie okien powinny znaleźć się na wysokości jednego metra od posadzki.

Lepsze oświetlenie zapewni kilka mniejszych okien rozmieszczonych w pewnych odległościach od siebie niż jedno większe przeszklenie
Lepsze oświetlenie zapewni kilka mniejszych okien rozmieszczonych w pewnych odległościach od siebie niż jedno większe przeszklenie

 Okna w dachu

Zanim zostaną zamontowane okna, więźbę dachową trzeba pokryć membraną lub sztywnym deskowaniem, musi też zostać wykonany ruszt z łat i kontrłat. Szerokość standardowych okien jest dostosowana do najczęściej występujących rozstawów krokwi w więźbach dachowych. Można je więc zamontować bez ingerencji w konstrukcję dachu. Jeśli okno jest szersze, trzeba wyciąć fragment krokwi i wstawić prostopadłe belki, które przeniosą obciążenie na sąsiednie krokwie pełnej długości. Z kolei jeśli okno jest znacznie węższe od rozstawu krokwi, to po jego bokach należy umieścić dodatkowe krokwie pomocnicze. Ościeżnicę trzeba następnie dobrze wypoziomować, w przeciwnym razie później, podczas użytkowania, mogą pojawić się problemy z otwieraniem okna. Nierówności w zamocowaniu ościeżnicy można zlikwidować za pomocą podkładek pod kątowniki montażowe. Przestrzeń między ramą okna a łatami ociepla się izolacją ze spienionego polietylenu i następnie montuje gotową folię przeciwwilgociową lub tradycyjną izolację przeciwwilgociową.

Kilka mniejszych okien połaciowych zapewni lepsze oświetlenie niż jedno większe przeszklenie. 

Uwaga na izolację

Okna przerywają ciągłość warstwy ocieplenia dachu, podczas ich montażu trzeba więc zwrócić szczególną uwagę na połączenie z warstwą izolacyjną. Niedokładne wykonawstwo może skutkować nieszczelnościami i powodować powstawanie mostków termicznych. Producenci okien oferują specjalne zestawy izolacyjne, które ułatwiają poprawne zabezpieczenie przed niekontrolowanymi stratami ciepła i wilgocią. Zanim rozpocznie się montaż kołnierza uszczelniającego, pod oknem należy ułożyć pas dachówek.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.