Nowoczesny kominek z cegły – pomysły, rodzaje cegły, paleniska

Kominek należy do najpiękniejszych pomysłów urządzenia mieszkania. Cieszy się ogromną popularnością nie tylko dlatego, że jest źródłem przytulnego ciepła, ale przede wszystkim ze względu na swój efektowny wygląd.

Jeśli kominka nie ma od początku w domu albo mieszkaniu, wiele osób decyduje się na jego późniejszą budowę. Trzeba w tym celu wygospodarować odpowiednią ilość przestrzeni w miejscu, które jest bezpieczne pod względem przeciwpożarowym i na dodatek ma dostęp do komina. Pewną alternatywę stanowią kominki elektryczne albo gazowe, niemniej jednak nic nie zastąpi efektu płonącego na palenisku drewna.

 

Kominek z cegły pięknie się prezentuje
Kominek z cegły pięknie się prezentuje

 

Pomysły na kominek

Ogień fascynuje człowieka od niepamiętnych czasów. Daje światło, ciepło i tworzy przytulny, miły nastrój w mieszkaniu. Kominki dostępne są oczywiście w przeróżnych wzorach i stylach, jednak kominek z cegły nadaje wnętrzu szczególny, tradycyjny nastrój. Chociaż niektórzy uważają, że cegła jest nudnym i ograniczonym wyborem, to w rzeczywistości kominki z cegły mogą mieć niepowtarzalny wygląd. Zwłaszcza, jeśli wykonawca nie ma nic przeciwko temu, aby dołożyć nieco więcej wysiłku i uzyskać wymarzony efekt.

Kominek z cegły pasuje do każdego wnętrza, ponieważ cegła jest wyjątkowym materiałem, który można układać na wiele sposobów. Mało tego: cegła może mieć różnorodne wykończenie i zabarwienie, co daje możliwość tworzenia oryginalnych wzorów.

Kominek bywa ulokowany w salonie albo w strefie dziennej mieszkania, gdzie umożliwia odpoczynek i przyjmowanie gości. Może stać w centralnej części pomieszczenia przy głównej ścianie, albo nieco skromniej w narożniku. Do wyboru są też kominki z otwartym paleniskiem oraz z zamykanym wkładem.

Do budowy kominka używana jest cegła ceramiczna, cegła cementowo-gliniana albo piaskowiec. Palenisko wykłada się cegłą szamotową odporną na wysokie temperatury.

 

Kominek ceglany we wnętrzu
Kominek ceglany we wnętrzu

 

1. Kominek z otwartym paleniskiem

W przypadku otwartego kominka wygląd i czynnik przytulności odgrywają zdecydowanie większą rolę, niż funkcja ogrzewania domu. Otwarty kominek funkcjonuje w dzisiejszych czasach raczej jako efektowny element wystroju wnętrza, jako że tylko 20% powstającej w nim energii cieplnej przekazywane jest do mieszkania. Jak widać, efektywność tradycyjnego, otwartego kominka jest niewielka, natomiast emisja spalin – znaczna. Trzeba więc zadbać o spalanie opału wysokiej jakości, o małej zawartości siarki.

Otwarty kominek nie musi kojarzyć się z luksusową, marmurową budowlą. Otwarte paleniska popularne niegdyś w zamkach i dworach, mogą być w zmienionej formie zastosowane we współczesnym mieszkaniu. Jako rustykalne palenisko gromadzi wokół siebie rodzinę i przyjaciół na czas wypoczynku.

Kominek otwarty, dzięki swej niezwykłej wszechstronności, daje się harmonijnie dopasować do każdego wnętrza i staje się momentalnie efektownym, zwracającym uwagę sprzętem. Wybierając tę wersję kominka, trzeba zwróć uwagę:

  • Kominek z otwartym paleniskiem wymaga wyciągu, aby dym swobodnie wydostawał się przez komin.
  • Palenisko powinno być wykonane z cegły ognioodpornej, ale wnętrze kominka może być wyłożone żeliwnymi płytami.
  • Zewnętrzna powłoka kominka może mieć dowolną formę, w zależności od założonego stylu.
  • Paliwo leży na ruszcie, dzięki czemu powstający popiół wpada do popielnika, skąd łatwo może być wybrany nie zakłócając przebiegu spalania.
  • Otwarty kominek potrzebuje do palenia znacznej ilości powietrza. Należy umożliwić dopływ powietrza, aby nie dopuścić do cofania się dymu do wnętrza mieszkania.
  • Podłoga przed kominkiem powinna być wyłożona ceramiką albo blachą, zabezpieczającą przed zaprószeniem ognia.

2. Kominek z cegły z wkładem zamkniętym

Zamknięte wkłady kominkowe pozwalają na lepsze wykorzystanie ciepła, powstające w procesie spalania. Tego rodzaju wkłady muszą być nie tylko odporne na wysoką temperaturę, ale też odznaczać się znaczną trwałością i dobrze znosić nagłe zmiany temperatury. Dobrze nadaje się do tego celu stop żelaza z węglem, czyli żeliwo albo staliwo. Odlewy żeliwne są ciężkie, masywne i lepiej pasują do wzorów rustykalnych kominka. Formy odlewnicze mogą zapewnić powstanie wyrobu ozdobionego wzorami i ornamentami. Paleniska spawane z płyt stalowych są przeważnie prostsze pod względem wzornictwa i cieńsze, co powoduje szybsze stygnięcie wkładu. Większą kumulacje ciepła zapewnia wyłożenie wkładu cegłami szamotowymi.

Formą pośrednią jest kominek z wkładem wyposażonym w podnoszoną szybę. Po jej uniesieniu kominek zmienia się w otwarty.

W osobnym artykule piszmey, jak ogrzać cały dom kominkiem

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.