Kominek gazowy – alternatywa dla tradycyjnego paleniska

Tradycyjne kominki są pełne uroku, ale ich obsługa potrafi przysporzyć problemów. Składowanie opału, długotrwałe rozpalanie ognia, usuwanie popiołu – te wszystkie kłopotliwe czynności pójdą w niepamięć, jeśli zdecydujemy się na wybór kominka gazowego.

Kominek opalany drewnem wymaga stałej obsługi. Ktoś musi przygotować i przynieść drewno, rozpalić ogień, systematycznie dokładać opał, a na koniec – posprzątać palenisko i wynieść popiół. Jeśli przewidujemy, że żadnemu z domowników nie będzie spieszyło się do wykonywania tych obowiązków, to lepiej jest z góry zdecydować się na wybór kominka gazowego. Ten rodzaj instalacji posiada kilka istotnych zalet. Po pierwsze - uruchomienie kominka gazowego nie wymaga żadnych specjalnych przygotowań. Nie musimy kupować wcześniej opału i martwić się o miejsce na jego przechowywanie. Przed włączeniem płomienia nie trzeba układać szczap drewna w misterne konstrukcje. Kominek w każdej chwili jest gotowy do uruchomienia i zaczyna działać natychmiast po włączeniu. A jeśli chcemy regulować wielkość płomienia i moc grzania, to w tym celu wystarczy po prostu użyć odpowiedniego przycisku.

Skuteczna imitacja

Na rynku dostępnych jest bardzo wiele różnych rodzajów kominków gazowych. Zależnie od upodobań możemy zdecydować się na klasyczne lub bardziej nowoczesne wzornictwo. Wiele modeli jest wyposażonych w elementy imitujące nadpalone szczapy drewna, a ich płomień, dzięki specjalnej konstrukcji palników, do złudzenia przypomina efekt spalania drewna. Kominek gazowy z zewnątrz może więc skutecznie imitować tradycyjny, jednak jego wewnętrzna budowa zasadniczo różni się od konstrukcji

kominka na drewno. Kominki gazowe mogą posiadać otwartą lub zamkniętą konstrukcję paleniska. Modele z zamkniętymi paleniskami z kolei są wyposażone w otwartą lub zamkniętą komorę spalania. Kominek z zamkniętą komorą będzie to zatem taki, w którym szczelnie zamknięte palenisko zostało połączone z odpowiednim systemem odprowadzania spalin (zwanym „rura w rurze”). Taki przewód jest wyprowadzany na zewnątrz poprzez ścianę budynku, jest więc możliwy do zastosowania w pomieszczeniach, w których kominek można podłączyć do komina. Natomiast modele z otwartą komorą spalania muszą zostać podłączone do pionowych przewodów dymowych z grawitacyjnym bądź mechanicznym wyciągiem spalin.

Kominek w pokoju

Ale kominek gazowy to nie tylko udana imitacja tradycyjnego paleniska. To jednocześnie instalacja, którą można zamontować nie tylko w salonach domów jednorodzinnych, ale również w dużo mniejszych pokojach. Kominek gazowy wymaga bowiem dużo mniej miejsca; jego palenisko ma mniejszą głębokość i jest łatwiejsze do zabudowy. Ten rodzaj instalacji może więc zostać wykorzystany na przykład w apartamentach. Przestrzeń wokół kominka można dowolnie zaaranżować; nie ma przeszkód, żeby na przykład na ścianie nad nim zawiesić telewizor. Nie jest jednak tak, że kominek gazowy bez problemu zainstalujemy w każdym pomieszczeniu. Dla kominków z otwartą komorą spalania minimalna kubatura lokalu wynosi 8m3, a dla urządzeń z zamkniętą komorą - 6,5m3. Pokój musi więc posiadać odpowiednią powierzchnię. Sprawą oczywistą w tej sytuacji jest także konieczność doprowadzenia instalacji gazowej; pokój powinien to umożliwić. Podobnie rzecz się ma z wentylacją; zależnie od rodzaju gazu, jakim będzie opalany kominek, kratka wentylacyjna powinna być umieszczona pod sufitem (gaz ziemny) lub przy podłodze (gaz płynny).

Kominek gazowy posiada wiele zalet i odpowiednio zaaranżowany może do złudzenia przypominać tradycyjne palenisko. Trzeba jednak pamiętać, że nawet najbardziej wierna imitacja zawsze pozostanie tylko udaną podróbką oryginału.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.