Biokominek czy kominek elektryczny?

Któż nie chciałby mieć w swoich czterech ścianach przytulnego kominka, zwłaszcza zimową porą, który roztacza dookoła przyjemne ciepło? Bez odpowiednich warunków, a przede wszystkim możliwości przyłączenia do komina, budowa tradycyjnego kominka jest raczej niemożliwa. Co innego biokominek albo kominek elektryczny! Te typy stanowią łatwą w montażu i obsłudze alternatywę kominka w zabudowie albo wolnostojącego.

Biokominek zamiast kominka elektrycznego
Biokominek zamiast kominka elektrycznego

Biokominek - co przemawia za takim wyborem? Jakie są wady?

Dużą zaletą tzw. biokominka jest fakt, że nie potrzebuje on budowy komina. Zapewnia w mieszkaniu przyjemny widok ognia bez sadzy i dymu. W którym miejscu zostanie ustawiony biokominek, decyduje wyłącznie plan albo kaprys mieszkańców. Ale uwaga: cały czas mamy jednak do czynienia z ogniem i wynikającymi z niego zagrożeniami.

Jak właściwie działa taki biokominek? Biopaliwo (bioetanol) jest alkoholem. Wytwarza się je ze zboża, ziemniaków albo trzciny cukrowej. W biokominku spala się w sposób kontrolowany. Poważna wada bioetanolu polega na tym, że już w temperaturze +21°C tworzy z powietrzem mieszankę, która jest łatwo palna i może nawet eksplodować. Przypadkowo rozlany bioetanol trzeba natychmiast wytrzeć i usunąć z mieszkania.

Dużą zaletą tzw. biokominka jest fakt, że nie potrzebuje on komina. Zapewnia w mieszkaniu przyjemny widok ognia bez sadzy i dymu.

Ta wada płynnego paliwa czyni niebezpiecznym zwłaszcza napełnianie zbiornika kominka. Jeśli kominek jest jeszcze gorący, może dojść do niebezpiecznego zapłonu. Zamiast płynnego bioetanolu stosowane są pasty i żele. Tyle tylko, że spalają się niezupełnie bezwonnie i zawierają dodatkowe substancje, jak izopropanol oraz zagęszczacze.

Płynny bioetanol ma tę zaletę, że spala się bez dymu i popiołu. Wada: podczas spalania powstaje dwutlenek węgla i woda. Biokominek oddycha więc niejako w pomieszczeniu i musi być ono z tego względu często wietrzone. Spalenie przez kominek pół litra biopaliwa w ciągu godziny wytwarza taką ilość dwutlenku węgla, jak 12 do 16 osób oddychając przez godzinę. I to jest kolejna wada: nie da się obniżyć kosztów ogrzewania mieszkania, które ciągle trzeba wietrzyć. Sam biokominek też nie wytwarza zbyt dużo ciepła, a główną zaletą płomieni jest ich dekoracyjność. Mimo wszystko należy pamiętać, żeby w pobliżu biokominka nie znajdowały się łatwopalne rzeczy, jak dywan, albo tapeta. Ważne jest też, aby kominek był stabilny.

->>Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na temat biokominków, zapraszamy do przeczytania artykułu "Biokominek w mieszkaniu zamiast tradycyjnego kominka"

Kominek elektryczny - czy to lepszy wybór?

Jeśli ktoś szuka perfekcyjnie stworzonej imitacji ognia, obawiając się prawdziwego paleniska w domu, to kominek elektryczny jest idealnym wyborem. Nowoczesny kominek elektryczny oferuje romantyczne wieczory przed płonącym ogniskiem. Realistyczna kopia żywego ognia tworzy szczególną atmosferę, a zintegrowane z efektami wizualnymi ogrzewanie promieniuje przyjemne ciepło. Decydując się na elektrycznie napędzany kominek, dobrze jest zapoznać się wcześniej z wymogami instalacji oraz zaletami i wadami urządzenia.

Kominek elektryczny w mieszkaniu
Kominek elektryczny w mieszkaniu

Kilka słów o zaletach kominków elektrycznych

W przeciwieństwie do klasycznego, opalanego drewnem kominka, właściciel elektrycznego oszczędzi sobie nie tylko kurzu i nieprzyjemnego dymu, ale również niezbędnego przyłączenia do komina. Normalny kominek potrzebuje odprowadzenia spalin, podczas gdy modele elektryczne żadnych ubocznych produktów spalania nie wytwarzają. Wszystko, czego potrzebuje kominek elektryczny, to gniazdko elektryczne. Ten praktyczny wariant jest przy tym mobilny i może być ustawiony wszędzie tam, gdzie potrzebny jest do stworzenia relaksującej i miłej atmosfery. Nadaje się do użycia w mieszkaniu i miejscu pracy, jak również do celów reprezentacyjnych w przestrzeni publicznej.

Jeśli ktoś szuka perfekcyjnie stworzonej imitacji ognia, obawiając się prawdziwego paleniska w domu, to kominek elektryczny jest idealnym wyborem.

O atrakcyjności kominka elektrycznego decyduje nie tylko realistyczny obraz płomieni. Widok ognia uzupełnia zintegrowane ogrzewanie, które można bez problemu samemu włączyć. Natężeniem emitowanego ciepła da się wygodnie sterować z kanapy pilotem. W ciepłe dni wystarczy trójwymiarowy efekt płomieni, dymu i żarzących się polan, a zimą włącza się po prostu ogrzewanie.

Przeczytaj także >> Czy warto mieć kominek elektryczny?

Do zalet kominka elektrycznego należy bez wątpienia brak zagrożenia pożarowego. W końcu nie mamy tutaj do czynienia z otwartym ogniem, który trzeba ciągle kontrolować. Kominek elektryczny jest z tego względu idealny dla rodzin z małymi dziećmi.

Jakie wady ma kominek elektryczny?

Taki kominek może być wprawdzie dowolnie ulokowany, jednak w pobliżu musi być źródło prądu elektrycznego. Ustawienie kominka na przykład na środku pokoju może być kłopotliwe ze względu na kable zasilania. W tym wypadku bardziej uniwersalne wydają się biokominki.

Nie należy też pomijać kosztów energii elektrycznej. Same efekty optyczne nie pobierają zbyt dużo prądu, jednak włączone grzałki – już tak.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.