Biokominek w mieszkaniu zamiast tradycyjnego kominka

Posiadanie kominka, przy którym można przyjemnie spędzać czas w chłodne wieczory, to coś, co wielu osobom, zwłaszcza tym mieszkającym w blokach czy nowoczesnych kamienicach, wydaje się niedościgłym marzeniem. Tymczasem – cytując klasyka – nic bardziej mylnego! Nawet jeżeli nie mamy szans na zamontowanie tradycyjnego kominka, opalanego drewnem, możemy skorzystać z alternatywy, jaką jest biokominek.

Biokominek jest świetną alternatywą dla tradycyjnych kominków i efektownym elementem wystroju wnętrza
Biokominek jest świetną alternatywą dla tradycyjnych kominków i efektownym elementem wystroju wnętrza

Biokominek, czyli ekologiczny kominek bez komina

Jedną z najważniejszych cech biokominka jest jego „bezprzewodowość”: nie potrzebujemy przewodów kominowych, aby móc z niego korzystać. Co więcej, posiadanie i korzystanie z tego typu kominka nie jest ograniczane prawnie, w przeciwieństwie do kominków z płaszczem wodnym czy z otwartym paleniskiem, które według rozporządzenia Ministra Infrastruktury mogą być umieszczane tylko w domach jednorodzinnych lub innych samodzielnych budynkach, nie zaś w blokach czy większych domach wielorodzinnych. Brak konieczności wykonywania dodatkowych instalacji, a także bardzo prosty montaż oraz równie łatwe i bezproblemowe użytkowanie – to wszystko sprawia, że biokominek często jest wybierany przez mieszkańców bloków, którzy chcą wprowadzić do swojego niewielkiego „M” trochę więcej przytulności z nutką luksusu.

Skoro biokominek nie jest podłączony do przewodów wentylacyjnych, to gdzie ulatnia się dym, produkowany w procesie spalania? Nigdzie, ponieważ ani dym, ani popiół nie jest wytwarzany w wyniku działania tego typu urządzenia. Ogień w biokominku płonie dzięki stosowaniu biopaliwa, czyli płynu lub żelu zawierającego alkohol etylowy. Dzięki temu nie wydziela się także czad, co sprawia, że biokominek jest bezpieczniejszy od tradycyjnego kominka. Zamiast dymu i sadzy mamy więc dwutlenek węgla i parę wodną, czyli substancje, które nie muszą ulatniać się przez komin – wystarczy przewietrzyć pokój po wyłączeniu kominka. Co ciekawe, do biokominka możemy dodawać również olejki eteryczne, dzięki którym w pomieszczeniu będzie unosił się przyjemny zapach, sprzyjający relaksowi.

Budowa biokominka

Podstawa biokominka jest zbudowana ze stali nierdzewnej, którą maluje się specjalną farbą, charakteryzującą się dużą odpornością na wysokie temperatury. Palenisko zazwyczaj jest obudowane szkłem hartowanym. Niekiedy kominki tego typu są wyposażone także w elementy ceramiczne lub betonowe – w zależności od fantazji projektanta.

W palenisku znajduje się zbiornik z palnikiem, do którego wlewamy biopaliwo. Następnie podpalamy je – przypomina to nieco zapalanie np. kuchenki gazowej. Kiedy paliwo się wyczerpie, ogień gaśnie samoczynnie. Jeżeli natomiast chcemy zgasić kominek przed zużyciem całego paliwa, zamykamy pokrywę kominka, używając przeznaczonej do tego metalowej rączki - w ten sposób odcinamy dopływ tlenu, dzięki czemu ogień gaśnie.

Niektóre modele biokominków posiadają także funkcję elektronicznego sterowania – w ten sposób wygodnie możemy regulować pracę palnika, zużycie paliwa czy czas wygaszenia kominka. Warto także sprawdzić, czy kominek jest wyposażony w deflektor: jest to element, który umożliwia kierowania strumienia ciepłego powietrza w dowolną stronę, co dodatkowo pozytywnie wpływa na bezpieczeństwo użytkowania biokominka.

Biokominek to ekologiczny kominek bez komina
Biokominek to ekologiczny kominek bez komina

Rodzaje biokominków

Oferta dostępnych na rynku biokominków jest obecnie dość szeroka, więc bez większego trudu znajdziemy odpowiedni model zarówno do małego, jak i większego mieszkania czy domu. Do najpopularniejszych typów należą:

  • Biokominek mobilny – nieduży, przenośny kominek, który doskonale sprawdzi się w niedużych wnętrzach, ale także w ogrodzie. Możemy ustawić go zarówno na podłodze, jak i na stole, komodzie czy na tarasie.
  • Biokominek wolnostojący – jest zazwyczaj nieco większy i bardziej stabilny niż biokominek mobilny, ale również możemy przenosić go w dowolne miejsce. Jest także bardzo łatwy w montażu, ponieważ nie musimy go do niczego przymocowywać – wystarczy ustawić go w wyznaczonym miejscu.
  • Biokominek narożny – jak sama nazwa wskazuje, ten typ kominka wbudowujemy w narożnik ściany – montaż jest przez to nieco bardziej skomplikowany, ale efekt może być naprawdę niezwykły.
  • Biokominek wiszący – zarówno montaż, jak i efekt końcowy tego typu biokominka wygląda podobnie jak w przypadku telewizora montowanego na wiszącym panelu czy po prostu obrazu.
  • Samodzielny wkład kominkowy – możemy kupić samo palenisko, do którego wykonamy lub zamówimy indywidualnie zaprojektowaną obudowę.

Zasady bezpieczeństwa w użytkowaniu biokominka

Chociaż biokominek jest bezpieczniejszy niż tradycyjny kominek opalany drewnem na opał czy brykietem, to jednak korzystanie z niego wymaga przestrzegania kilku ważnych zasad. Pierwszą z nich jest odpowiednie ustawienie kominka: nie powinien on znajdować się np. pod nisko wiszącą półką czy pod telewizorem (chyba że posiadamy model wyposażony w deflektor, ale i wówczas warto zachować ostrożność). W pobliżu biokominka nie należy także umieszczać żadnych łatwopalnych materiałów.

Drugą istotną regułą jest uzupełnianie i przechowywanie biopaliwa. Zbiornik, w którym magazynujemy zapas paliwa, musi być szczelny. Nie trzeba chyba wspominać, że dzieci ani zwierzęta domowe nie mogą mieć do niego dostępu. Jeśli chodzi o dolewanie paliwa, to warto pamiętać, że nigdy nie uzupełniamy zbiornika w płonącym biokominku – możemy to zrobić dopiero po wygaszeniu i całkowitym ostudzeniu paleniska. Podczas uzupełniania paliwa trzeba także uważać, by nie wylać go na podłogę czy meble – nawet kilka kropel może stać się przyczyną pożaru, jeżeli nie zetrzemy ich przed rozpaleniem kominka.

Czy biokominkiem można ogrzewać mieszkanie?

Biokominek wytwarza ciepło, ale w przeciwieństwie do tradycyjnego kominka, którym można ogrzać dom, nie będzie stanowił alternatywy dla standardowej instalacji grzewczej. Moc grzewcza takiego urządzenia jest zbyt mała, by całkowicie zastąpić kaloryfery chociażby w jednym pomieszczeniu – tym, w którym znajduje się kominek. Oczywiście przy jesiennych temperaturach możemy ogrzewać się jedynie kominkiem, zwłaszcza jeżeli jest on sporych rozmiarów, jednak w mroźne zimowe dni ogień w biokominku będzie tylko przyjemnym dodatkiem. Warto także wiedzieć, że nawet gdyby ciepło kominkowe nam wystarczało, to nie jest to opłacalne rozwiązanie – biopaliwo nie należy do najtańszych materiałów opałowych. Poza tym kominek nie będzie palił się przez całą dobę, a po zgaszeniu dość szybko stygnie.

Zalety i wady biokominków

Podsumowując: biokominek ma wiele cech, które czynią go świetną alternatywą dla tradycyjnych kominków i efektowym elementem wystroju wnętrza. Do kluczowych zalet takiego urządzenia można zaliczyć łatwość montażu i wszechstronność zastosowań, wynikającą z braku konieczności budowania dodatkowych instalacji wentylacyjnych. Biokominek jest też ekologiczny i bezpieczny, ponieważ nie produkuje dymu ani popiołu. Może stanowić nie tylko dodatkowe źródło ciepła w mieszkaniu, ale również służyć aromaterapii, jeżeli dodamy do niego olejki eteryczne. Jedyną wadą biokominka są koszty użytkowania: 1 litr bioetanolu kosztuje ok. 12-15 zł, zaś czas jego spalania to ok. 2-6 godzin, w zależności od mocy i rozmiarów kominka. Ale może warto czasem zainwestować również w przyjemności?

 

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.