Kominek, czy piec kominkowy?

Kominek, czy piec kominkowy? Nie zawsze każde z rozwiązań jest opłacalne. W artykule odpowiadamy na pytanie, czy i kiedy warto zainstalować w domu kominek, który może skutecznie wspierać centralne ogrzewanie, a kiedy wolnostojący piec kominkowy! Poznaj z nami ich wady oraz zalety.

 

Kominek - wady i zalety
Allegro
Kominek - wady i zalety

 

Mówiąc o kominku, jako o dodatkowym źródle ciepła w mieszkaniu, traktujemy wiele pojęć synonimicznie. Kominek otwarty, kominek z wkładem, kominek z płaszczem wodnym, kominek wolnostojący stalowy, bądź żeliwny – każdy staje się „kominkiem”. Aby nie było wątpliwości, o czym mówimy, warto na początek wyjaśnić tytułowe pytanie. Chodzi o to, czy i kiedy warto zainstalować w domu kominek, a kiedy wolnostojący piec kominkowy? Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady.

Wady i zalety kominka w domu

Kominek roztaczający w mieszkaniu przytulne ciepło tworzy atmosferę, którą chciałoby się zachować na zawsze. Jeśli tylko jest w domu dosyć miejsca, murowany kominek ma jeszcze tę zaletę, że można go urządzić według własnych upodobań. Dom urządzony, przykładowo, w stylu wiejskim, może mieć kominek z wbudowanym staroświeckim okienkiem. Ktoś, kto woli klimaty śródziemnomorskie, wykorzysta raczej kafle nawiązujące kolorystyką i wzorem do regionu Morza Śródziemnego.

W nowoczesnym budownictwie kominek można obudować granitem. Ogólnie biorąc, kominek daje ogromne możliwości realizacji własnych fantazji, jeśli chodzi o formę i styl.

Jeśli tylko istnieje taka możliwość, warto mieć w mieszkaniu kominek.

Najlepiej jest decyzję o budowie kominka podjąć na etapie budowy własnego domu. Przede wszystkim unika się problemów związanych z późniejszym przyłączeniem kominka do kanału kominowego. Jeśli nawet ze względu na brak środków kominek nie powstanie od razu, to jednak miejsce na niego jest w każdej chwili gotowe. Zaplanowanie zawczasu lokalizacji kominka ma wpływ na inne decyzje: na przykład pod murowanym kominkiem nie powinno być raczej ogrzewania podłogowego. A ustawić go można obok okna, w rogu pokoju, albo jeszcze inaczej. 

Zalety kominka:

Wady kominka:

  • Drewno opałowe musi być suche i składowane w suchym miejscu. Potrzeba odpowiednio dużo miejsca na skład drewna.
  • W małych pomieszczeniach istnieje obawa o nadmierne zużycie tlenu.
  • Wprawdzie przeszklone drzwiczki kominka zamykają szczelnie palenisko, jednak podczas podkładania drewna istnieje niebezpieczeństwo zaprószenia ognia.
  • Każdego roku konieczna jest kontrola i czyszczenie przewodu kominowego.

Nie ulega wątpliwości, że zalety kominka przeważają zdecydowanie nad pewnymi niedogodnościami. Jeśli tylko istnieje taka możliwość, warto mieć w mieszkaniu kominek.

Sprawdź też, jak za pomocą kominka ogrzać cały dom!

 

Piec kominkowy - czy warto?
Jackiethey
Piec kominkowy - czy warto?

 

Jakie są zalety i wady pieca kominkowego?

Kiedy na kominek jest w mieszkaniu zbyt mało miejsca, albo decyzja o jego budowie została podjęta zbyt późno i dom został już wykończony, można wybrać piec kominkowy, czyli kominek wolnostojący.

Piec kominkowy wolnostojący ma zamknięte palenisko z obudową i może być szybko podłączony do komina. Montaż jest prosty, a efekt końcowy podobny do efektu kominka.

Zalety pieca kominkowego:

  • Stanowi w mieszkaniu dodatkowe źródło ciepła.
  • Jest tańszy od kominka.
  • Montaż wolnostojącego pieca kominkowego jest bardzo szybki.
  • Zajmuje niewiele miejsca.

Wady pieca kominkowego:

  • Nie posiada wymiennika ciepła (płaszcz wodny), a więc oddaje ciepło spalania tylko przez ścianki. Sprawność nie jest wysoka.
  • Może stanowić jedynie dodatkowe źródło ciepła w pomieszczeniu, w którym się znajduje.

Kominki wolnostojące można podzielić ogólnie na dwa typy: żeliwne i stalowe. Pierwsze mają korpus odlany z żeliwa, a drugie są wykonane z płyt i blach stalowych. Zarówno materiał korpusu pieca kominkowego, jak i rodzaj wykładziny tworzą ogromną różnorodność form i wzorów. Możliwy jest wybór takiego kominka wolnostojącego, który będzie spełniał oczekiwania mieszkańców i pasował do istniejącego stylu urządzenia domu.

Biokominek w domu? Koniecznie przeczytaj o tej opcji w naszym artykule

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.