Kominek, czy piec kominkowy?
Kominek, czy piec kominkowy? Nie zawsze każde z rozwiązań jest opłacalne. W artykule odpowiadamy na pytanie, czy i kiedy warto zainstalować w domu kominek, który może skutecznie wspierać centralne ogrzewanie, a kiedy wolnostojący piec kominkowy! Poznaj z nami ich wady oraz zalety.
Mówiąc o kominku, jako o dodatkowym źródle ciepła w mieszkaniu, traktujemy wiele pojęć synonimicznie. Kominek otwarty, kominek z wkładem, kominek z płaszczem wodnym, kominek wolnostojący stalowy, bądź żeliwny – każdy staje się „kominkiem”. Aby nie było wątpliwości, o czym mówimy, warto na początek wyjaśnić tytułowe pytanie. Chodzi o to, czy i kiedy warto zainstalować w domu kominek, a kiedy wolnostojący piec kominkowy? Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady.
Wady i zalety kominka w domu
Kominek roztaczający w mieszkaniu przytulne ciepło tworzy atmosferę, którą chciałoby się zachować na zawsze. Jeśli tylko jest w domu dosyć miejsca, murowany kominek ma jeszcze tę zaletę, że można go urządzić według własnych upodobań. Dom urządzony, przykładowo, w stylu wiejskim, może mieć kominek z wbudowanym staroświeckim okienkiem. Ktoś, kto woli klimaty śródziemnomorskie, wykorzysta raczej kafle nawiązujące kolorystyką i wzorem do regionu Morza Śródziemnego.
W nowoczesnym budownictwie kominek można obudować granitem. Ogólnie biorąc, kominek daje ogromne możliwości realizacji własnych fantazji, jeśli chodzi o formę i styl.
Jeśli tylko istnieje taka możliwość, warto mieć w mieszkaniu kominek.
Najlepiej jest decyzję o budowie kominka podjąć na etapie budowy własnego domu. Przede wszystkim unika się problemów związanych z późniejszym przyłączeniem kominka do kanału kominowego. Jeśli nawet ze względu na brak środków kominek nie powstanie od razu, to jednak miejsce na niego jest w każdej chwili gotowe. Zaplanowanie zawczasu lokalizacji kominka ma wpływ na inne decyzje: na przykład pod murowanym kominkiem nie powinno być raczej ogrzewania podłogowego. A ustawić go można obok okna, w rogu pokoju, albo jeszcze inaczej.
Zalety kominka:
- Promieniowanie ciepła i tworzenie niepowtarzalnej atmosfery w domu.
- Szczególne znaczenie ma kominek w przejściowych porach roku, kiedy może ogrzać mieszkanie bez załączania instalacji centralnego ogrzewania. A to obniża koszty energii cieplnej.
- Zastosowanie kominka z płaszczem wodnym może w pewnych warunkach zastąpić inny rodzaj centralnego ogrzewania, albo znacząco go wspierać.
- Spalanie w kominku drewna jest bardziej ekonomiczne niż gazu i oleju.
- Kominek stanowi piękny element dekoracyjny mieszkania.
- Murowany kominek może być zbudowany w założonym stylu urządzenia mieszkania.
Wady kominka:
- Drewno opałowe musi być suche i składowane w suchym miejscu. Potrzeba odpowiednio dużo miejsca na skład drewna.
- W małych pomieszczeniach istnieje obawa o nadmierne zużycie tlenu.
- Wprawdzie przeszklone drzwiczki kominka zamykają szczelnie palenisko, jednak podczas podkładania drewna istnieje niebezpieczeństwo zaprószenia ognia.
- Każdego roku konieczna jest kontrola i czyszczenie przewodu kominowego.
Nie ulega wątpliwości, że zalety kominka przeważają zdecydowanie nad pewnymi niedogodnościami. Jeśli tylko istnieje taka możliwość, warto mieć w mieszkaniu kominek.
Sprawdź też, jak za pomocą kominka ogrzać cały dom!
Jakie są zalety i wady pieca kominkowego?
Kiedy na kominek jest w mieszkaniu zbyt mało miejsca, albo decyzja o jego budowie została podjęta zbyt późno i dom został już wykończony, można wybrać piec kominkowy, czyli kominek wolnostojący.
Piec kominkowy wolnostojący ma zamknięte palenisko z obudową i może być szybko podłączony do komina. Montaż jest prosty, a efekt końcowy podobny do efektu kominka.
Zalety pieca kominkowego:
- Stanowi w mieszkaniu dodatkowe źródło ciepła.
- Jest tańszy od kominka.
- Montaż wolnostojącego pieca kominkowego jest bardzo szybki.
- Zajmuje niewiele miejsca.
Wady pieca kominkowego:
- Nie posiada wymiennika ciepła (płaszcz wodny), a więc oddaje ciepło spalania tylko przez ścianki. Sprawność nie jest wysoka.
- Może stanowić jedynie dodatkowe źródło ciepła w pomieszczeniu, w którym się znajduje.
Kominki wolnostojące można podzielić ogólnie na dwa typy: żeliwne i stalowe. Pierwsze mają korpus odlany z żeliwa, a drugie są wykonane z płyt i blach stalowych. Zarówno materiał korpusu pieca kominkowego, jak i rodzaj wykładziny tworzą ogromną różnorodność form i wzorów. Możliwy jest wybór takiego kominka wolnostojącego, który będzie spełniał oczekiwania mieszkańców i pasował do istniejącego stylu urządzenia domu.
Biokominek w domu? Koniecznie przeczytaj o tej opcji w naszym artykule
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.