Okap – istotny element dachu

Okap to pozioma, dolna krawędź dachu, wysunięta poza płaszczyznę elewacji. Wbrew pozorom jego rola nie ogranicza się jedynie do funkcji dekoracyjnej. Jego zadaniem jest ochrona ścian zewnętrznych przed deszczem i śniegiem, odprowadzenie wody z dala od budynku. Ale nie tylko.

Najczęściej szerokość okapu wynosi od 50 do 90 cm. W jego części czołowej wykonuje się szczeliny, które służą przewietrzaniu przestrzeni pod pokryciem. Szczeliny zasysają powietrze i unoszą je w kierunku kalenicy. Przekrój szczelin wentylacyjnych powinien wynosić nie mniej niż 0,2 % powierzchni dachu. Otwory należy zabezpieczyć przed owadami i ptakami (służą do tego specjalne elementy – siatki i grzebienie). Aby wentylacja dachu prawidłowo działała, konieczne jest wykonanie także otworów wylotowych w kalenicy (ich powierzchnia powinna być dwa razy większa niż otworów wlotowych). Konstrukcję okapu tworzą wystające poza obrys domu krokwie. Końcówki krokwi najczęściej są wykańczane deską okapową, do której mocuje się obróbkę blacharską i rynny.

Jeśli okap nie będzie wykończony od spodu podbitką, krokwie na jego szerokości można podciąć i ułożyć na nich na przykład oheblowane deski. Od okapu rozpoczyna się montowanie membrany dachowej, rusztu z łat i kontrłat oraz pokrycia dachowego. Błędy popełnionego podczas wykonywania okapu mogą więc mieć poważne i kosztowne konsekwencje. Na krokwiach okapu układa się naprężoną membranę dachową. Istotnymi elementami okapu są obróbki ze specjalnie uformowanej blachy. Służą one skierowaniu wody spływającej z dachu do rynien i chronią przed zawilgoceniem górnej części budynku. W związku z tym pas rynnowy przykręca się w ten sposób, aby był wysunięty poza linię okapu i wchodził do wnętrza rynny.

Okap ma jeszcze jedno istotne zastosowanie – osłania wnętrza przed słońcem. Jednak gdy jest zbyt szeroki, całkowicie uniemożliwia dotarcie promieni słonecznych do okien i co za tym idzie – ich dogrzanie przez zimowe słońce (co skutkuje wyższymi rachunkami za ogrzewanie). Najlepiej więc aby okap miał taką szerokość, która pozwala na dogrzanie wnętrz zimą oraz ich zacienienie latem (jest to możliwe, ponieważ zimą promienie słońca padają pod innym kontem niż latem). W domach energooszczędnych często unika się wykonywania okapów, zwłaszcza od strony południowej, gdzie montuje się rozwijane markizy.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.