Nowoczesne systemy orynnowania

Rynny i rury spustowe to jedne z ważniejszych elementów każdego domu. Odprowadzają wodę i topniejący śnieg z dachu poza budynek. Mają też duży wpływ na wygląd elewacji, dlatego muszą być estetyczne i dopasowane do reszty domu.

Na rynku jest dostępnych wiele rozwiązań. Każdy z producentów oferuje kompletne systemy orynnowania, w skład których wchodzą m.in. rynny, rury spustowe, łączniki, kolana, zaślepki,

Rynny możemy dopasować do reszty domu, odpowiednio dobierając nie tylko ich kolor, ale także kształt
Rynny możemy dopasować do reszty domu, odpowiednio dobierając nie tylko ich kolor, ale także kształt
haki, maskownice, studzienki. Wszystkie elementy w ramach danego systemu idealnie do siebie pasują. Decydując się na konkretne rozwiązanie, powinniśmy kupować wszystkie artykuły u jednego producenta.

Różnorodna kolorystyka

Systemy orynnowania są dostępne w nieograniczonej kolorystyce. Dzięki temu barwę rynien i rur spustowych bez problemu dobierzemy do koloru dachu, podbitki czy też elewacji. Orynnowanie możemy dopasować do reszty domu nie tylko kolorem, ale też kształtem.

Prostokątny przekrój

Kiedyś rynny były wyłącznie półokrągłe. Obecnie są dostępne także trapezowe i prostokątne. Podobnie z rurami spustowymi – nie ma problemu, by znaleźć takie o przekroju kwadratowym. Rynny i rury spustowe z kwadratowego profilu doskonale nadają się do budynków o nowoczesnym wyglądzie. Znajdziemy też systemy, w których rynna jest prostokątna, a rura spustowa - okrągła. Przekrój kwadratowy nie tylko dobrze wygląda w nowoczesnych budynkach, ale jest też bardzo funkcjonalny. Rynna z takiego profilu odprowadza więcej wody opadowej niż typowa (półokrągła). Wielu producentów w ramach systemu oferuje haki i maskownice doskonale dopasowane do reszty elementów. Takie rozwiązanie daje możliwość ukrycia rynny i pozwala uzyskać ładnie zakończoną krawędź dachu. Maskownice można w łatwy sposób zdejmować i ponownie montować, co umożliwia okresowe czyszczenie systemu.

Systemy bezokapowe są przeznaczone do dachów, których krawędź (czyli okap) nie wystaje poza elewację. W takim przypadku rynny i rury spustowe są montowane w elewacji i nie widać ich z zewnątrz. Dom wygląda tak, jakby nie miał rynien.

Systemy bezokapowe

Systemy bezokapowe są przeznaczone do dachów, których krawędź (czyli okap) nie wystaje poza elewację. Takie rozwiązania pojawiają się coraz częściej w budynkach jednorodzinnych. W tym przypadku rynny i rury spustowe są montowane w elewacji i nie widać ich z zewnątrz. Dom wygląda tak, jakby nie miał rynien. Takie rozwiązanie powinno być uwzględnione na etapie projektowania budynku. W miejscu, w którym w elewacji będzie schowana rynna i rura spustowa, mogą pojawić się mostki termiczne. Projektant zadba o to, by takich mostków nie było i przewidzi stosowne rozwiązanie. Nowoczesne systemy są szczelne, więc nie ma obaw, że woda będzie wnikać w elewację.

Przy dachach nowoczesnych budynków nie dojrzymy rynien, gdyż są one montowane w elewacji
Przy dachach nowoczesnych budynków nie dojrzymy rynien, gdyż są one montowane w elewacji

Instalacja grzewcza

Kable grzejne w rynnach i rurach spustowych to rozwiązanie często stosowane w nowoczesnych systemach orynnowania. Takie przewody zapobiegają zamarzaniu wody i gromadzeniu się w rynnach śniegu i lodu. Decydując się na taką instalację, nie będziemy musieli martwić się o to, że zamarzająca woda zniszczy rynny. Kable grzejne muszą być stosowane w systemach bezokapowych, gdzie woda jest szczególnie niebezpieczna, ponieważ przelewając się przez uszkodzoną rynnę lub rurę spustową, doprowadziłaby do zniszczenia elewacji. Systemy grzejne są sterowane automatycznie i samodzielnie regulują temperaturę przewodów. Jest to zatem rozwiązanie nie tylko wygodne, ale też w pełni bezpieczne i ekologiczne.

Komentarze