Czy konieczny jest montaż podbitki dachowej?
Podbitka dachowa zamontowana pod okapem zasłania elementy konstrukcji dachu, które są szczególnie narażone na niszczące działanie czynników atmosferycznych. Nie tylko zapobiega ich niszczeniu, ale jednocześnie stanowi estetyczne wykończenie okapu, który dopiero po jej zamontowaniu wygląda naprawdę efektownie.
Po co montuje się podbitkę dachową?
Podbitka dachowa, nazywana inaczej podsufitką, jest elementem wykończenia połaci dachowej widocznym od spodu okapu. Pełni ona dwie ważne funkcje – ochronną i dekoracyjną. Podstawową funkcją jest ochrona więźby, krokwi lub wiązarów przed niszczącym działaniem czynników atmosferycznych, a więc opadami i nadmiernym nasłonecznieniem, a także przed zakładaniem gniazd przez ptaki i owady między wystającymi elementami konstrukcji dachu. Pełni także funkcję izolacji poprzez ograniczanie dostępu powietrza do styku okapu dachu z murem. Drugim ważnym zadaniem jest estetyczne wykończenie okapu, który dopiero po zamontowaniu podbitki wygląda naprawdę efektownie. Poza tym w podbitce można także zrobić dodatkowe oświetlenie wokół domu.
Czy konieczny jest montaż podbitki?
Decyzja o tym, czy zamontujemy podbitkę, zależy wyłącznie od indywidualnych upodobań. Mimo iż spełnia ona ważne zadanie funkcjonalne, nie jest koniecznym elementem konstrukcyjnym. Należałoby ją zamocować szczególnie wtedy, gdy krokwie zostały źle obrobione, wyglądają nieestetycznie lub gdy widoczny jest fragment izolacji czy preparat do impregnacji przeciwgrzybicznej. Można jej nie montować, jeśli podoba nam się, gdy spod dachu widoczne są krokwie, a deski zostały estetycznie wykończone.
Podbitka dachowa chroni konstrukcję dachu przed niszczącym działaniem czynników atmosferycznych oraz przed zakładaniem gniazd przez ptaki i owady. Ogranicza też dostęp powietrza do styku okapu dachu z murem.
Materiały na podbitkę
Choć częściej spotyka się podbitkę układaną w poprzek okapu, istnieje możliwość mocowania jej ukośnie lub – zwłaszcza jeśli okap jest bardzo wąski – wzdłuż niego. Podbitkę montuje się poziomo, jeżeli dach jest wykonany z wiązarów kratowych, których dolny pas tworzy okap. Jeżeli krokwie są wysunięte poza obrys budynku, podbitkę mocuje się ukośnie lub poziomo. Można mocować ją na dwa sposoby – do wystających końców krokwi albo na dodatkowym ruszcie.
Najpopularniejszym materiałem na podbitkę dachową jest drewno. Najczęściej do tego celu wybiera się drewno sosnowe, świerkowe lub z modrzewia. Wielkość desek jest różna. Grubość uzależnia się od sposobu ich mocowania. Często stosuje się także podbitki z PCW lub z płyt drewnopochodnych. Firmy oferują różnorodne elementy, które ułatwiają szybki montaż. Możliwe jest też wykonanie podbitki z blachy stalowej lub z paneli z powlekanej blachy aluminiowej.
Oprócz materiału można dopasować ją kolorystycznie. Podbitki z tworzywa sztucznego dostępne są w wielu barwach, zaś drewno można malować na różne kolory. Barwa podbitki powinna współgrać z kolorem dachu, rynien, ram okiennych, a także odcieniem elewacji.
Podbitka nie jest koniecznym elementem konstrukcyjnym. Warto ją zamocować szczególnie wtedy, gdy krokwie wyglądają nieestetycznie lub gdy widoczny jest fragment izolacji czy preparat do impregnacji przeciwgrzybicznej.
Wentylacja dachu
Należy pamiętać, że podbitka powinna być tak zamocowana, żeby nie utrudniała przepływu powietrza niezbędnego do wentylacji dachu. Jest to ważne, ponieważ niespełnienie tego warunku mogłoby skutkować zawilgoceniem ocieplenia dachu i zwiększeniem strat ciepła. Z tego powodu konieczne jest zapewnienie wentylacji dachu poprzez pozostawienie w podbitce otworów wentylacyjnych. A zatem należy zostawić w tym celu szczeliny lub zamontować odpowiednią liczbę listew wentylacyjnych albo paneli zawierających otworki czy okrągłe kratki. W przypadku dachu pokrytego blachą lub gontami bitumicznymi łączna powierzchnia otworów wentylacyjnych powinna wynosić 0,2% powierzchni dachu, zaś jeśli dach jest pokryty dachówką ceramiczną lub cementową – 0,02% powierzchni dachu.
Komentarze