Postaw na energooszczędność!

Współcześnie, kiedy panuje moda na ekologię, coraz częściej stosuje się w budowanych domach energooszczędne rozwiązania. Aby polepszyć parametry cieplne projektu, należy zaplanować odpowiednią bryłę domu, rozwiązania funkcjonalne oraz dobór materiałów i zastosowanych urządzeń.

Chcąc wybudować dom energooszczędny, najprostszym rozwiązaniem jest zakup odpowiedniego projektu domu, który spełnia normy stawiane takim budynkom. Powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na bryłę budynku, rozwiązania funkcjonalne, jak i dobór odpowiednich materiałów czy zastosowanych urządzeń. O energooszczędności domu możemy się także przekonać, przeglądając charakterystykę energooszczędną budynku. W niej sprawdzimy przewidywalne zapotrzebowanie domu na ciepło jeszcze przed jego budową. W ten sposób będziemy mogli ocenić koszty późniejszej eksploatacji.

Istnieje także możliwość dostosowania gotowego projektu do wymagań stawianych budynkom energooszczędnym. Pośród bogatej oferty projektów domów gotowych projekty energooszczędne nie są bowiem nadal tak popularne, co ogranicza możliwość wyboru. Istnieje zatem możliwość zwiększenia grubości izolacji, zamontowania lepszej stolarki oraz zastąpienia wentylacji grawitacyjnej wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła w zwykłym projekcie.

Odpowiednia izolacja

W budynkach energooszczędnych, a więc takich, które cechuje niskie zapotrzebowanie na energię, stosuje się grubszą warstwę ocieplenia. Jeśli więc wybrany przez nas projekt nie został przygotowany z uwzględnieniem wymagań stawianych takim domom, konieczne będzie zwiększenie izolacji ścian zewnętrznych, dachu i stropodachu oraz podłogi na gruncie. Ściany zewnętrzne powinny mieć grubość co najmniej 20 cm. Najlepiej sprawdzą się tu jednak ściany warstwowe, ponieważ trudno osiągnąć dobre parametry, decydując się na ściany jednowarstwowe.

Należy pamiętać, że wiele ciepła ucieka także przez dach oraz stropodach. Aby uzyskać współczynnik przenikania ciepła na poziomie U wynoszącym 0,15 W/m²K, należy zastosować 30-centymetrową warstwę izolacji. W przypadku podłogi taka warstwa ociepleniowa powinna mieć grubość 15 cm. Trzeba jednak zwrócić uwagę, by charakteryzowała się wysoką odpornością na wilgoć.

Nie warto oszczędzać na izolacji, jeśli chcemy uzyskać naprawdę dobre parametry cieplne w budynku. Warto zwrócić uwagę na to, że zwiększenie grubości izolacji o kilka centymetrów nie wpłynie znacząco na koszt całej inwestycji, za to polepszy parametry cieplne domu.

Lepsza wentylacja

Jednym z podstawowych wymogów stawianych domom energooszczędnym jest zwiększenie grubości izolacji. Należy jednak pamiętać, że konieczne będzie zastąpienie tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła. Wentylacja z rekuperacją zapewni skuteczną wymianę powietrza oraz jego cyrkulację w budynku przy jednoczesnym zaoszczędzeniu energii.

Jeśli podejmiemy decyzję o zamontowaniu wentylacji mechanicznej jeszcze na etapie projektowania budynku, zmniejszą się koszty budowy domu, ponieważ nie trzeba będzie wymurowywać komina wentylacyjnego niezbędnego przy wentylacji grawitacyjnej, dodatkowych kształtek wentylacyjnych na dachu, okien połaciowych z opcją mikrowentylacji oraz mikronawiewników w oknach i drzwiach.

Szczelne okna i drzwi

W celu poprawienia parametrów cieplnych w budynku montuje się także szczelną stolarkę okienną. Eksperci zalecają użycie produktów o niskim współczynniku przenikania ciepła U, przy czym im niższa będzie ta wartość, tym lepiej.

Stosując rozwiązania mające na celu zwiększenie energooszczędności projektu, nie można także przesadzać. Aby uzyskać niższy koszt eksploatacji budynku, należy wszystkie powyższe punkty realizować, konsultując się z architektem. Pożądane rezultaty uzyskamy jedynie wówczas, gdy zmiany wprowadzane będą kompleksowo.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.