Czym różni się dom pasywny od energooszczędnego?

Projekty tanich w eksploatacji domów o niskich potrzebach energetycznych cieszą się coraz większą popularnością. W zależności od tego na jaki budynek zdecydujemy się – energooszczędny czy pasywny – możemy liczyć na oszczędności o różnej wysokości. Poniżej przedstawiamy podstawowe różnice pomiędzy tymi dwoma rodzajami domów.

Dom pasywny to rodzaj budynku energooszczędnego, który został zaprojektowany z myślą o biernym pozyskiwaniu energii z otoczenia. Podstawowa różnica polega na tym, że domy energooszczędne zużywają 15-70 kWh/mkw na rok, a domy pasywne w energooszczędności idą jeszcze dalej i wymagają jedynie 15kWh/mkw na rok.

Bryła i ściany

Dom energooszczędny charakteryzuje się prostą bryłą z jak najmniejszą liczbą załamań i uskoków. Od strony południowej powinien posiadać duże przeszklenia. Dom pasywny prezentuje bryłę zaprojektowaną na rzucie w kształcie prostokąta, z jedno lub dwuspadowym dachem. Elewacja południowa w tym przypadku powinna być całkowicie przeszklona. W przypadku projektów obydwóch rodzajów istotną cechą charakterystyczną jest także występowanie jak najmniejszej liczby przegród zewnętrznych w stosunku do kubatury. Aby zapewnić budynkom jak najlepszą termoizolację, ściany zewnętrzne, podłogi i stropy powinny odpowiednio chronić wnętrza przed utratą ciepła. I tak w domach energooszczędnych średni współczynnik przenikania ciepła nie powinien być wyższy niż 0,2 W/(mkw K). Takie parametry można uzyskać, stosując warstwę termoizolacyjną o grubości min. 20 cm w ścianach, a w dachu – 30 cm. Dom pasywny ma pod tym względem większe wymagania. W tym przypadku współczynnik przenikania ciepła nie powinien przekroczyć 0,12 W/(mkw K), konieczne jest więc zastosowanie jeszcze grubszej warstwy termoizolacyjnej, która wynosi odpowiednio minimum 30 i 40 cm. Ponadto przegrody wewnętrzne w domu pasywnym winny charakteryzować się dużymi możliwościami akumulacji ciepła. Dzięki temu ciepło pozyskiwane z energii słonecznej, które nie zostanie natychmiast wykorzystane, będzie mogło być akumulowane w masywnych częściach konstrukcyjnych.

 

Okna i ogrzewanie

Dla zachowania dobrej termoizolacyjności bardzo ważne są także wysokie parametry termiczne stolarki okiennej. W domach energooszczędnych współczynnik przenikania ciepła okien i drzwi zewnętrznych nie powinien przekroczyć 1,3 W/(mkw K), a w pasywnych – 0,8 W/(mkw K).
Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem umożliwia odzyskanie nawet 95 procent ciepła z powietrza. Zarówno więc domy energooszczędne, jak i pasywne są wyposażane w wentylację z rekuperatorem. Aby zoptymalizować koszty, do ogrzewania jest także wykorzystywana energia słoneczna. Dom pasywny może być całkowicie pozbawiony aktywnej instalacji grzewczej. Do utrzymania właściwej temperatury w jego wnętrzach stosuje się wentylację mechaniczną z gruntowymi wymiennikami ciepła, dzięki czemu do podgrzewania powietrza nie jest potrzebna energia elektryczna.
Domy energooszczędne i pasywne mogą być budowane w różnych technologiach, ale towarzyszy temu jeden podstawowy warunek – zastosowane materiały muszą zapewniać odpowiednią termoizolacyjność. Dzięki ich odpowiedniej jakości nie tylko będzie łatwiej o zachowanie we wnętrzach stosownej temperatury, ale jednocześnie zostanie zminimalizowana możliwość gromadzenia wilgoci oraz powstawania grzybów. Zastosowanie wentylacji mechanicznej podnosi komfort życia, stanowiąc idealną propozycją także dla osób z astmą lub alergią.

Komentarze