Szarości we wnętrzu niekoniecznie nudne
Szarość kojarzy się powszechnie z monotonią, nudą i ponurym nastrojem. Jak odpowiednio zestawić jej odcienie, by stworzyć gustowną aranżację wnętrza o oryginalnym charakterze? Spraw, by twój dom wyglądał modnie i elegancko!
Wnętrze w szarym kolorze
Szary kolor kojarzy się wielu osobom z nudą i monotonią, dlatego nie wyobrażają sobie one wyboru tego koloru do wnętrza domu. Dlaczego zatem staje się znowu modny i często stosowany przy aranżacji pokojów? Ponieważ jest to kolor bezpieczny, który można łatwo zestawiać z innymi barwami. Szare wnętrza nie muszą wyglądać ponuro. Mnogość odcieni tego koloru pozwala wybrać odpowiedni pasujący do aranżacji. Odważniejsi wybiorą ciemne, prawie czarne odcienie, ci, którzy boją się zaryzykować, zdecydują się na jaśniejsze, srebrzyste odcienie rozświetlające wnętrze. Z uwagi na fakt, że szary sprawia wrażenie surowego i chłodnego, należy ostrożnie dobierać meble i dodatki. Szarość będzie się doskonale prezentowała nie tylko w nowoczesnych wnętrzach, ale i w tych bardziej tradycyjnych. Zestawienie w pokoju kilku odcieni szarości sprawi, że wnętrze nabierze głębi.
Rozjaśniamy szarości
Szary kolor dobrze zestawić z innymi barwami, by za bardzo nie przytłoczyć wnętrza. Gamę barw można ograniczyć do minimum, wkomponowując między odcienie szarości dominującą biel. Łącząc zgrabny duet tych barw z elegancką, głęboką czernią zastosowaną w dodatkach, stworzymy eleganckie, przytulne wnętrze. Monochromatyczna aranżacja powstała poprzez połączenie odcieni szarości przywodzi na myśl świat ze starych czarno-białych fotografii. Takie rozwiązanie będzie idealne dla miłośników połączenia nowoczesnych wnętrz ze stylizacją vintage. W takim pomieszczeniu doskonale wkomponują się dodatki w postaci starych mebli z antykwariatu. Klasyczne detale w postaci ozdobnych żyrandoli, stylizowanych foteli, opływowych nóg od stołu i nóżek od krzeseł, a także galeria na ścianie stworzona z czarno-białych zdjęć w ozdobnych ramkach pozwolą stworzyć eleganckie wnętrze o stylowym charakterze.
Wnętrze przestanie być spokojne i ascetyczne, jeśli wprowadzimy do niego kolorowe dodatki, które dodadzą mu dynamizmu. Będą one przeciwwagą dla szarych odcieni i sprawią, że wnętrze nie będzie ponure, ciemne i przytłaczające. Nieszablonowym rozwiązaniem będzie zastosowanie na ścianach kontrastujących naklejek tworzących piękne, estetyczne wzory.
Oświetlenie szarego wnętrza
Niezwykle istotne w szarym wnętrzu jest wprowadzenie odpowiedniego oświetlenia, które rozświetli pokój i podkreśli ozdobne elementy. Ciekawym pomysłem jest obniżenie części sufitu, w którym zamontujemy reflektorki. Utworzona przez nie poświata w teatralny sposób podkreśli wybrane fragmenty ścian wąskimi snopami światła.
Szarość w pomieszczeniach
Szarość w salonie należy wprowadzać ostrożnie. Z uwagi na to, że jest to pokój dzienny, w którym domownicy spędzają najwięcej czasu, nie może być zbyt ciemny. Elegancki wygląd osiągniemy poprzez połączenie odcieni szarości z klasyczną bielą i czarnymi dodatkami. Ciekawym rozwiązaniem będzie utworzenie konstrukcji kartonowo-gipsowych z wklęsłymi elementami pomalowanymi kontrastującą barwą. Spośród szarych ścian w jadalni doskonale będzie się wyróżniała biała porcelanowa zastawa oraz stalowe sztućce.
W sypialni można pokusić się o pomalowanie ścian ciemniejszymi odcieniami. Dodadzą one wnętrzu przytulnego charakteru. Ciemnoszare ściany wytworzą w sypialni niepowtarzalny, nieco mroczny klimat. Do kompozycji będą pasować świece w stylowych świecznikach oraz ozdobne ramy luster.
Coraz częściej inwestorzy decydują się na wprowadzanie szarości w łazienkach. Jest to szczególnie popularne w nowoczesnych wnętrzach. Na tle szarych, dużych płytek świetnie odznacza się prosta biała armatura łazienkowa. Elegancji można dodać za pomocą prostego wzoru utworzonego z tzw. dekorów.
Komentarze