Kolory ścian – jak dobierać farby do wnętrza?

Kolorystyka wnętrza ma ogromny wpływ na naszą psychikę. Zastanowienie się nad doborem farb zawsze się opłaca. Dekorowanie mieszkania kolorami nie tylko daje radość, ale też przekształca niepozorne pomieszczenia w obiekty przyciągające wzrok i zachęcające do pozostania w nich. Jak dobierać kolory do wnętrz? To zazwyczaj decyzja na długie lata! Sprawdź nasze podpowiedzi!

Kolorystyka wnętrza ma ogromny wpływ na samopoczucie.
Pixabay
Kolorystyka wnętrza ma ogromny wpływ na samopoczucie.

Podczas gdy niektórzy czują się komfortowo w różnobarwnym mieszkaniu, inni wolą proste, klasyczne kolory, które wtapiają się w otoczenie. Przy wyborze farby trzeba jednak pamiętać, że każdy kolor wpływa inaczej na atmosferę i oddziaływanie pomieszczenia. Zanim sięgnie się więc po pędzel, warto poznać podstawowe w tym względzie reguły.

Jakie kolory pasują do wnętrza?

Jeżeli pokój, który ma zostać upiększony, wychodzi na północ, to zwykle ma on chłodny nastrój. W takim wypadku zaleca się ciepłe tony jak czerwień, pomarańcz albo też żółć we wszystkich odcieniach. Jeśli natomiast w okna często zagląda słońce, można sobie pozwolić także na chłodniejsze tony zieleni albo błękitu.

Również proporcje pomieszczenia mogą się optycznie odmienić pod wpływem kolorów. Zasadniczo powinno się małe pomieszczenia malować na jasne kolory, podczas gdy duże pokoje mogą otrzymać mocniejsze barwy. Poza tym ciepłe odcienie wydają się nas przyciągać, a chłodne raczej odpychać. To oznacza, że czerwień, pomarańcz i żółć działają pomniejszająco i przytulnie, zaś zieleń i błękit tworzą wizualną wielkość.

A może ściany powinny wyglądać na niższe, niż w rzeczywistości? Wtedy należy je pomalować tylko na wysokość ok. 25 cm od sufitu. Wizualną wysokość zyska natomiast pokój poprzez pionowe pasy i biały sufit. Poprzeczne pasy na krótkiej ścianie poszerzą wąski pokój.

Jaki kolor wiodący wybrać do mieszkania?

Kolorystyka pomieszczenia nie powinna się opierać tylko na jednym tonie. Lepiej jest wybrać jeden kolor wiodący i jeden-dwa pomocnicze. Stworzy się przez to różnorodność i pomieszczenie nie będzie zbyt monotonne. Jeśli ktoś miewa wątpliwości co do swoich wyborów, powinien połączyć ulubiony kolor z bielą. Osoby bardziej odważne mogą głębiej sięgnąć do wiaderka z farbami i komponować barwy całkiem kontrastowe: na przykład akwamarynę ze słoneczną żółcią, różem i jasną zielenią. Albo połączyć podobne kolory, jak pomarańcz i czerwień.

Przed malowaniem dobrze jest każdorazowo przetestować kolory na kawałku płyty. Po kilku dniach można się przekonać, jak wyglądają w różnych zmieniających się warunkach świetlnych.

Jakie kolory oddziaływują na podświadomość?

Zaraz po wejściu do pomieszczenia kolory zaczynają oddziaływać na podświadomość. Nerwy wzrokowe przekazują informacje do mózgu, ten zaś błyskawicznie przywołuje wspomnienia, analizuje i określa samopoczucie: spokój, odprężenie, pewność siebie albo niepokój. Przy tym każdej barwie przypisuje się inne działanie, o czym wybierając farby warto pamiętać.

Każdy kolor wpływa na atmosferę pomieszczenia
Pixabay
Każdy kolor wpływa na atmosferę pomieszczenia

Żółć

Żółty kolor jest zwykle kojarzony ze słońcem i oznacza szczęście i radość. Żółte ściany nadają wesoły i przyjazny wygląd nawet ciemnym pomieszczeniom. Poza tym żółty kolor powiększa optycznie, a także pobudza kreatywność i koncentrację. Nadaje się optymalnie do miejsca do pracy.

Pomarańcz

Kolor pomarańczowy oznacza optymizm i radość życia. Podobnie jak żółty rozjaśnia nastrój i ciemnym pomieszczeniom nadaje ciepły i przyjazny nastrój. Poza tym pomarańcz pobudza apetyt – idealny do kuchni i jadalni.

Czerwień

Kolor czerwony jest kolorem ognia, miłości i tęsknoty. Oznacza żywotność i energię, może też wywoływać niepokój. W pokoju o czerwonych ścianach odczuwa się więcej ciepła, niż w rzeczywistości jest. Czerwień działa pobudzająco; całkowicie czerwone pomieszczenie wywołuje agresję. Dlatego celowe jest użycie tego koloru tylko miejscowo, na przykład pomalowanie jednej ściany albo wstawienie czerwonych dekoracji.

Róż

Różowy kolor działa szczególnie romantycznie i subtelnie, rozbraja agresję. Pomieszczenia w różowej kolorystyce wyglądają jaśniej, weselej i sprawiają wrażenie większych niż są. Dlatego róż nie jest już dzisiaj tylko uroczym kolorem dla dziewczynek, ale stanowi też wspaniały akcent w salonie i sypialni.

Fiolet

Kolor fioletowy oznacza duchowość, mistykę i duchową równowagę. Fioletowe ściany działają uspokajająco i pomagają się skoncentrować. Poza tym fiolet hamuje apetyt, dlatego nie szczególnie nadaje się do kuchni i jadalni. W przypadku fioletu działa zasada: im jaśniejszy odcień, tym więcej ścian można nim pomalować. Zbyt ciemne tony działają przytłaczająco.

Błękit

Kolor niebieski jest kolorem nieba i wody – oznacza światło i wolność. Jasne odcienie błękitu powiększają optycznie pomieszczenie. Pomalowane na niebiesko ściany robią wrażenie czystości, promieniują spokojem i odprężeniem, pomagają zasnąć. Błękit nadaje się doskonale do sypialni oraz pokoju dziecinnego.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.