Pomysły na kolory ścian w kuchni – spójna i stylowa aranżacja
Dobór odpowiednich kolorów ścian w kuchni pozwoli na optyczne zwiększenie wnętrza, metamorfozę całego pomieszczenia, a co najważniejsze – poprawę samopoczucia domowników, które z dużym prawdopodobieństwem wyostrzy ich apetyt, a co najważniejsze umili spożywanie posiłków oraz gotowanie. Według ekspertów z firmy jakbudowac.pl, ciekawą kolorystykę należy dobrać na podstawie stylu w jakim urządzona jest kuchnia. Tylko jak to wygląda w praktyce? Omawiamy!
Pomysły na kolory ścian w kuchni – spójna i stylowa aranżacja
Dobór odpowiednich kolorów ścian w kuchni pozwoli na optyczne zwiększenie wnętrza, metamorfozę całego pomieszczenia, a co najważniejsze – poprawę samopoczucia domowników, które z dużym prawdopodobieństwem wyostrzy ich apetyt, a co najważniejsze umili spożywanie posiłków oraz gotowanie. Według ekspertów z firmy jakbudowac.pl, ciekawą kolorystykę należy dobrać na podstawie stylu w jakim urządzona jest kuchnia. Tylko jak to wygląda w praktyce? Omawiamy!
Wielkość kuchni a kolor ścian – jak to ogarnąć?
W niewielkim pomieszczeniu bardzo ładnie i elegancko wyglądają stonowane kolory (np. biały, szary, beżowy). Ciekawa dla oka jest również wersja pastelowa optycznie powiększająca i rozjaśniająca przestrzeń. Te same sztuczki można zastosować w kuchni całkowicie oddzielonej od reszty pomieszczeń (tzw. kuchnia zamknięta).
Kuchnia o dużych rozmiarach będzie wyglądała znakomicie, jeśli zostanie zaaranżowana w klasycznych, ciemnych oraz intensywnych barwach. Jest to pole do popisu dla osób, które kochają eksperymenty, ponieważ dozwolone są niemal wszystkie chwyty.
Łączenie dwóch kolorów, dobieranie różnych, a czasem niedorzecznych na pierwszy rzut oka odcieni to oznaka wyrafinowanego gustu. Pamiętaj – wyraziste i pomysłowo wyselekcjonowane barwy w dużym pomieszczeniu dodają charakteru dla każdego wnętrza.
Meble i okna a kolor ścian – jak nie popełnić podstawowych błędów?
Kolor ścian w kuchni powinien być determinowany znajdującymi się tam elementami wyposażenia. W XXI wieku dozwolone są praktycznie wszystkie chwyty – ludziom podoba się o wiele więcej niż dekadę temu, jednak trzeba znać umiar i mieć odpowiednie wyczucie. O ile akceptowalne są białe półki na białym tle lub 4 intensywne barwy połączone ze sobą w jednym pomieszczeniu, to pomimo wszystko warto zwrócić uwagę na usytuowanie mebli oraz okien.
Uniwersalne przykłady
- szafki o białych lub szarych frontach + białe lub szare ściany;
- ciemne meble + jasne ściany;
- granatowe szafki + niebieska farba;
- czerwone meble + płytki w bardzo podobnej kolorystyce.
Wracając do prawidłowego usytuowania niektórych elementów – jeśli w kuchni są okna (pomieszczenie jest dobrze oświetlone), można bez problemu zastosować ciemne kolory, jednak w przeciwnym wypadku jasne barwy (np. biel, pastelowy kolor) sprawdzą się lepiej.
Spójna i stylowa aranżacja w kuchni – 6 praktycznych wskazówek
Aranżacja kuchni pod względem kolorystycznym to dosyć spore wyzwanie, jednak podążając za trendami z zagranicy warto zwrócić uwagę na biel i beż, pastelowe kolory, czerń, szarość, a nawet intensywne barwy.
Przy aranżacji wnętrza na dwa kolory warto zadbać, aby ściana naprzeciw okna była pomalowana jasnym kolorem.
1. Uniwersalne i ponadczasowe rozwiązania – biel i beż
Kolory bielu i beżu pasują niemal wszędzie. Sprawdzą się idealnie w kontekście mebli nowoczesnych, drewnianych oraz klasycznych. Dzięki nim niewielka przestrzeń stanie się czysta i bardzo jasna, a co najważniejsze – optycznie powiększona. Przy większych wnętrzach natomiast (np. duży salon) biel w połączeniu z beżem dodadzą elegancji i lekkości.
Uniwersalne i ponadczasowe rozwiązania wspaniale zgrywają się ze stylem rustykalnym, skandynawskim oraz klasycznym. Bez znaczenia na kolor mebli, dekoracji czy podłogi – wnętrze będzie wyglądało znakomicie.
2. Kunszt połączony z intrygą – pastelowe kolory
Pastelowe kolory od zawsze kojarzyły się z delikatnymi, ale też nadającymi kwintesencji w zależności od dokładnego odcienia. Pastelowe barwy idealnie sprawdzą się w niewielkiej kuchni. Nie przytłoczą jej, a mogą wyglądać świetnie (szczególnie pudrowy róż, seledyn, blady żółty oraz baby blue).
Kunszt połączony z intrygą ma również swoje wady. Otóż pastelowe barwy powinny być łączone z białymi lub drewnianymi kolorami w podobnym odcieniu, ponieważ zbyt duży kontrast może nadto przyciemnić kuchnię. Wyjątkami są te same kolory w różnej tonacji (np. baby blue + granat, mocny róż + delikatny róż).
3. Odwaga i popularność – aranżacja czernią
Aranżacja kuchni w czerni to doskonałe rozwiązanie, gdy meble są podobnego koloru. Warto również tradycyjną farbę zastąpić farbą kredową (np. na jednej ze ścian), aby przełamać rutynę i dodać nieco elegancji do wnętrza.
Jest to rozwiązanie przede wszystkim do dużych wnętrz nowoczesnych lub industrialnych. Aranżacja w tym stylu będzie wyglądać bardzo luksusowo. Warto jednak przemyśleć miejsce malowania farbą kredową (np. pas nad blatem, dwie ściany).
4. Luksus w minimalistycznym wydaniu – szarość
Bardzo ładny, a co najważniejsze uniwersalny kolor, porównywalny do bielu i beżu. Można go połączyć praktycznie ze wszystkimi meblami. Świetnie sprawdza się w nowoczesnej lub minimalistycznej aranżacji.
Szare barwy (bez znaczenia na odcień) wyglądają idealnie w połączeniu z czarnymi lub białymi meblami. Można je również połączyć z czerwonym oraz żółtym, a co więcej, szary można zastosować w kuchni o każdej wielkości (jasny odcień szarego – mniejsza kuchnia, ciemny odcień szarego – większa kuchnia).
5. Barwy determinujące aranżację – czerwony, żółty, zielony
Czerwony, żółty i zielony to bardzo mocne barwy całkowicie determinujące trendy. W przypadku zastosowania żółtego i czerwonego, należy zadbać, aby wyposażenie było stonowane kolorystycznie. Gdy meble natomiast są w jasnych kolorach (np. biały, beżowy), mogą mocno złagodzić dominujące barwy, co zapewni optyczne powiększenie wnętrza.
Drugim rozwiązaniem jest dodanie dowolnych elementów bazujących na kolorze farby (np. pojemników, naczyń, sprzętu AGD), aby spowodować efekt naturalnego przenikania. Barwy determinujące aranżację sprawdzą się w stylu eklektycznym, nowoczesnym i retro. Jest to rozwiązanie, które można zastosować do większych pomieszczeń.
6. Efektowne i atrakcyjne rozwiązanie – dwa kolory ścian
Przy aranżacji wnętrza na dwa kolory warto zadbać, aby ściana naprzeciw okna była pomalowana jasnym kolorem. Dodatkowo warto pamiętać, iż jest to rozwiązanie uniwersalne, przeznaczone jednak bardziej do dużych pomieszczeń. Przykłady mieszania dwóch różnych barw:
- biały + szary,
- beżowy + brązowy,
- błękitny + granatowy,
- biały + czarny.
Można również zastosować pastelowe kolory z intensywnymi odpowiednikami, jednak w przeciwieństwie do uniwersalnych rozwiązań będących dodatkiem do aranżacji – będą one główną dekoracją, dlatego pozostałe elementy należy dopasować do obu barw.
Praktycznym zastosowaniem podwójnej kolorystyki może być oddzielenie części na gotowanie i jedzenie (np. czarny – gotowanie, biały – spożywanie posiłków).
Dobór odpowiednich kolorów ścian w kuchni pozwoli na optyczne zwiększenie wnętrza.
Pomysły na kolory ścian w kuchni. Spójna i stylowa aranżacja – podsumowanie
Jedynym ograniczeniem na kolorystyczną aranżację kuchni jest wyobraźnia projektanta. Warto jednak zadbać o odpowiedni kontrast i stonowanie przy pomocy technik opisanych w dzisiejszym artykule.
Spójny i stylowy design kuchni może współgrać z białym i beżowym, pastelowymi kolorami, czernią, szarością, a nawet czerwonym, żółtym i zielonym, jednak należy pamiętać, że trzy ostatnie są barwami dominującymi (dyktują warunki). Reasumując, aranżacja w głównej mierze zależy od upodobań mieszkańców, jednak w celu osiągnięcia zamierzonego efektu warto trzymać się pewnych reguł.
FAQ – często zadawane pytania i odpowiedzi
1. Jaka farba pokryje tynk, gładź gipsową, tapetę, metal, drewno, powierzchnię matową i błyszczącą?
Aby pokryć powyższe powierzchnie warto zdecydować się na uniwersalne farby przeznaczone tylko i wyłącznie do kuchni oraz łazienki. Wyróżniają się one dobrą przyczepnością, jednolitą siłą krycia, a co najważniejsze – zabezpieczają przed licznymi pęcherzykami powietrza oraz przebarwieniami.
2. Jakie kolory stworzą pozytywny nastrój w kuchni?
Najpopularniejsze wesołe kolory ścian to m.in. odcienie dojrzałych gruszek lub pomarańczy i brzoskwiń. Są powszechnie kojarzone ze słońcem, nadchodzącym latem oraz przyjemnymi chwilami.
3. Jakimi barwami można optycznie zwiększyć metraż pomieszczenia?
Chłodny (ciemny) kolor na krótszych ścianach gwarantuje bardziej proporcjonalne pomieszczenie. Jasne barwy na dłuższych ścianach natomiast pomogą poszerzyć przestrzeń i podnieść sufit. Co więcej – beżowe, szare oraz białe kolory perfekcyjnie rozświetlą całe wnętrze.
4. Jaki kolor ścian do jasnych mebli?
Jasne meble prezentują się znakomicie w aranżacji z ciemnymi ścianami (np. brąz, czerń). Można również zdecydować się na stonowane wrażenie bazujące na podobnych, ale jasnych kolorach. Żeby uniknąć efektu zlewania, warto zastosować akcenty przełamujące, zapewniające większą przestrzeń (np. blat w kontrastującym kolorze).
Komentarze