Lamele ścienne w aranżacji wnętrz – rodzaje, zastosowanie, zalety

Lamele ścienne to stylowe elementy wykończeniowe, które królują w nowoczesnych aranżacjach wnętrz. Z jakich materiałów mogą być wykonane i jakie są ich zalety? W jakich aranżacjach sprawdzą się najlepiej? Sprawdźcie.

Lamele na ścianie w salonie
Lamele ścienne w aranżacji wnętrz

Czym są lamele ścienne?

Lamele ścienne to dekoracyjne elementy montowane na ścianach. Mają formę listew o określonej szerokości i grubości oraz wykonywane są z różnych materiałów. Ich estetyka oraz uniwersalność sprawiają, że od kilku sezonów królują we współczesnych aranżacjach wnętrz.

Lamele pełnią przede wszystkim funkcję dekoracyjną, jednak warto wiedzieć, że m.in. mogą poprawiać akustykę pomieszczeń, a także optycznie powiększać przestrzeń. O zastosowaniu i zaletach lameli ściennych wspominamy w dalszej części artykułu.

Jakie są rodzaje lameli ściennych?

Lamele ścienne można podzielić ze względu na rodzaj materiału, z którego zostały wykonane. Przyjrzyjmy się najpopularniejszym opcjom.

Lamele drewniane

Lamele drewniane to klasyczne i ponadczasowe rozwiązanie, które wpasuje się w praktycznie każdą aranżację – naturalne drewno nada wnętrzom ciepła i przytulnego charakteru. Lamele ścienne wykonane z drewna będą odznaczać się wysoką trwałością i odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Natomiast ich wady to: dość wysoka cena, problematyczny montaż (nie jest zalecany montaż samodzielny), waga (uniemożliwia montaż lameli na każdej powierzchni), możliwość pęcznienia i pękania (ze względu na higroskopijne właściwości drewna).

Lamele z płyt MDF

Lamele z MDF, czyli z płyty pilśniowej o średniej gęstości włókien drzewnych, mogą być lakierowane, fornirowane lub pokryte laminatem. To popularne rozwiązanie m.in. ze względu na przystępność cenową i możliwość imitacji naturalnego drewna. Lamele z MDF, tak jak lamele drewniane, są uniwersalne i sprawdzą się w większości aranżacji.

Lamele metalowe

Lamele metalowe to nowoczesne elementy dekoracyjne, które wykorzystywane są zwłaszcza we wnętrzach industrialnych, loftowych i minimalistycznych. Najczęściej są wykonywane z aluminium lub ze stali nierdzewnej. Co więcej, mogą być malowane proszkowo na dowolny kolor. Lamele są odporne na działanie wody i innych czynników zewnętrznych, dlatego mogą być montowane np. na ścianach w kuchni.

Lamele z tworzyw sztucznych (PVC)

Lamele wykonywane z tworzyw sztucznych są przede wszystkim lekkie, elastyczne i odporne na działanie wilgoci. Występują w szerokiej gamie kolorystycznej, a elastyczność pozwala na dopasowanie listew do nieregularnych powierzchni.

Jak zaaranżować lamele ścienne we wnętrzu?

Lamele ścienne można zastosować w wielu pomieszczeniach, będą również współgrać z różnymi stylami aranżacyjnymi. Wybierając listwy dekoracyjne, przede wszystkim więc powinniśmy zwrócić uwagę na to, jakie efekty chcemy osiągnąć.

W salonie lamele mogą pełnić funkcję dekoracyjnej ściany TV, która nadaje wnętrzu nowoczesnego wyglądu. W takich aranżacjach najczęściej stosuje się lamele drewniane (lub z płyt MDF imitujących naturalne drewno), które dodają ciepła i elegancji. Natomiast lamele metalowe nadadzą pomieszczeniu charakter industrialny.

W sypialniach lamele ścienne sprawdzają się zwłaszcza jako tło dla łóżka, tworząc atmosferę sprzyjającą relaksowi. W tym przypadku warto postawić na naturalne materiały – takie jak drewno – a resztę ścian pomalować w stonowanych barwach (biel, beż, jasne szarości).

W kuchniach i łazienkach lamele ścienne powinny być wykonane z materiałów odpornych na działanie wody, wilgoci, wysokich temperatur oraz łatwe w utrzymaniu czystości. Poleca się zwłaszcza lamele: z tworzyw sztucznych, z lakierowanych płyt MDF, z aluminium. W kuchni listwy dekoracyjne mogą być zamontowane np. na ścianie nad blatem, tworząc nowoczesne tło dla mebli kuchennych.

W łazienkach lamele można zestawić z płytkami ceramicznymi, tworząc nieszablonowe połączenie materiałów i tekstur. Nie zapominajmy jednak o tym, że wysoka wilgotność w łazience wymaga zastosowania materiałów odpornych na działanie wody i wilgoci, dlatego też rekomendowane są lamele z tworzyw sztucznych.

Tak jak wspominaliśmy, lamele ścienne doskonale wpisują się w różnorodne style aranżacyjne.

  • W stylu skandynawskim dominują zwłaszcza naturalne materiały i stonowane barwy. Drewniane lamele w jasnych odcieniach uzupełnią minimalistyczną przestrzeń, dodając jej przytulności.
  • Wnętrza industrialne charakteryzują się surowymi materiałami i prostotą form. Lamele metalowe wpiszą się w ten klimat, jednocześnie nadając przestrzeni eleganckiego charakteru.
  • W nowoczesnych aranżacjach często stawia się na minimalizm i prostotę, a lamele białe, czarne lub antracytowe podkreślają nowoczesny charakter wnętrza.
  • W stylu boho królują naturalne materiały i artystyczne formy – aranżację uzupełnią zwłaszcza drewniane lamele (lub te wykonane z płyt MDF) w ciemniejszych odcieniach.

Lamele w aranżacji wnętrz – zalety

Dekoracyjne lamele ścienne oferują szereg korzyści – nie tylko pod względem estetyki wnętrza. Jakie są zatem ich zalety?

  • Lamele nadają wnętrzom nowoczesny i elegancki wygląd. Zamontowane na ścianie będą głównym akcentem aranżacyjnym. Co więcej, pionowe lamele optycznie podnoszą sufit i sprawiają, że pomieszczenie wydaje się wyższe. Natomiast poziome lamele mogą optycznie poszerzać wnętrze.
  • Lamele, zwłaszcza wykonane z drewna czy z płyty MDF, poprawiają również akustykę pomieszczenia, absorbując dźwięki i redukując echo. Jest to szczególnie istotne w dużych, otwartych przestrzeniach np. w salonie połączonym z kuchnią i jadalnią.
  • Lamele można zastosować w różnych pomieszczeniach: w salonie, w sypialni, w kuchni, w łazience. Dzięki różnorodności materiałów dostosują się do każdego stylu aranżacyjnego.
  • Większość rodzajów lameli ściennych jest łatwa w montażu, co oznacza, że można je zamontować samodzielnie, bez konieczności angażowania fachowców.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.