Modne kolory ścian – aktualne trendy!

Kolory mają ogromny wpływ na nasz nastrój i poczucie estetyki. Dlatego odpowiednia kolorystyka ścian należy do najważniejszych decyzji, jakie trzeba podjąć urządzając mieszkanie. Oczywiście sposób pomalowania pokoju zależy głównie od osobistych upodobań, niemniej jednak istnieją pewne trendy, które uchodzą za nowoczesne. Popularne są mocne kolory w kombinacji z prostymi powierzchniami.

Modne kolory ścian - hity!
Curbed LA
Modne kolory ścian - hity!

Jakie kolory są modne? 

Paleta kolorów jest niewiarygodnie bogata, ponieważ każdy odcień jest możliwy do uzyskania. Decydując się na określoną kolorystykę wnętrz trzeba wziąć pod uwagę styl mebli, funkcje pomieszczeń oraz warunki świetlne. Popularne są pojedyncze ściany w intensywnych albo jaskrawych kolorach. Boczne zaś są pomalowane na takie same kolory, ale w jaśniejszych odcieniach. Do szczególnie ulubionych kombinacji barw należą:

 • czerwień z różem
 • odcienie pomarańczy
 • kontrastowe: czerwień-czerń i czerwień-biel
 • barwy owoców: żółć i zieleń, także brąz

Przez długi czas każda ściana pokoju była malowana całkowicie jednym kolorem. Dzisiaj modne są wzory geometryczne, uwzględniające uwarunkowania konkretnego pomieszczenia. Wzory pionowe wyciągają pomieszczenie, a jasne kolory je powiększają. Zakończenie malowania ściany kilka centymetrów pod sufitem podnosi optycznie pomieszczenie.

W nowoczesnych wnętrzach wybiera się często dwuczęściowe barwne malowanie ścian. Dolny obszar jest ciemniejszy, niż górny, a kolory mogą być oddzielone od siebie – według gustu – obramowaniem.

Co jest w kolorystyce ścian modne, każdy decyduje indywidualnie. Nie należy ufać bezgranicznie opiniom sprzedawców farb. Lepiej własne odczucia skonfrontować z propozycjami przedstawianymi w gazetach albo na forach internetowych. Zadać trzeba sobie pytania: Jakie są moje ulubione kolory? Które kolory pasują do mnie? W jakiej kolorystyce pomieszczenia czuję się najlepiej? Znaczenie ma też przeznaczenie pomieszczenia, jego wielkość oraz w jakiej porze dnia jest głównie używane.

Salon w modnych kolorach

W wielu domach salon jest punktem centralnym, w którym spędza się dużo czasu, przyjmuje przyjaciół albo wygodnie odpoczywa na kanapie. Warto pomalować ten pokój w ciepłych kolorach, jak beż albo brąz, ale też w odcieniach pomarańczy albo żółci. Jako barwne akcenty przydadzą się mocne kolory, jak świeża zieleń, jaskrawa czerwień albo odcienie jagodowe (malina, porzeczka, żurawina).

Do szczególnie ulubionych kombinacji należą czerwień z różem.
Pinterest
Do szczególnie ulubionych kombinacji należą czerwień z różem.

Jaki kolor ścian do łazienki?

Wizyta w łazience nie wiąże się najczęściej z długim pobytem, jednak dla wielu osób jest miejscem bardzo prywatnym, które przez swoją kolorystykę wywołuje różne nastroje. Skojarzenie ze świeżością i higieną budzi jasny albo intensywny błękit albo turkus. Naturalne odcienie, jak beże, ziemne brązy i delikatne, jasne tony zieleni nadają łazience charakter wellness. Eleganckie i stylowe jest natomiast użycie kombinacji szarości, antracytu i bordo. Do małej łazienki szczególnie pasuje żółć.

Eleganckie i stylowe jest natomiast użycie kombinacji szarości, antracytu i bordo.
Pinterest
Eleganckie i stylowe jest natomiast użycie kombinacji szarości, antracytu i bordo.

Modne ściany w łazience
Pinterest
Modne ściany w łazience

Modne kolory ścian w korytarzu

Korytarze są zazwyczaj małe, ciemne i urządzone raczej funkcjonalnie – nie służą do dłuższego przebywania. Do tych ograniczonych funkcji pasują delikatne kolory ścian, jak biel, krem, beż i żółć. Pasują też kolory chłodne, szczególnie odpowiednie są odcienie jasnej szarości i średniego błękitu. Akcenty barwne w postaci mebli, ale też innych elementów wyposażenia może stanowić na przykład czerwień, ale też świeża zieleń.

Biel, krem, beż i żółć to idealny kolory do korytarza.
Pinterest
Biel, krem, beż i żółć to idealny kolory do korytarza.

Jaki kolor ścian do kuchni?

W wielu domach kuchnia jest głównym miejscem pobytu mieszkańców. Tutaj przygotowuje się posiłki, pije kawę, je albo gawędzi z przyjaciółmi. Do tych zadań powinno dorastać urządzenie kuchni. Ponieważ meble kuchenne nie są zwykle zbyt często wymieniane, ich styl powinien pasować do koloru ścian. Jeśli meble są utrzymane w chłodnym i prostym stylu, intensywne odcienie jak nocny błękit, petrol albo bordo dopełnią wystrój wnętrza. Ciekawym akcentem w białej kuchni może być zastosowanie czerwieni. Turkus natomiast na ścianie w połączeniu z jasną kuchnią wygląda egzotycznie i stwarza wokół blatu kuchennego karaibski nastrój. Witalnie i zachęcająco działa kuchnia w bujnej zieleni.

Nocny błękit, petrol albo bordo - idealne kolory na ściany w kuchni
Aidenremodeling
Nocny błękit, petrol albo bordo - idealne kolory na ściany w kuchni

Piękna kuchnia w modnych kolorach
Pinterest
Piękna kuchnia w modnych kolorach

Idealne kolory do jadalni

Jadalnia jest nie tylko codziennie używana, ale pełni też funkcje reprezentacyjne podczas specjalnych okazji, jak na przykład przyjęcie gości. Ciepłe, harmonijne kolory nadają się idealnie do tworzenia zapraszającej, gościnnej atmosfery. Ściany jadalni dobrze jest pomalować na ciepły, pozytywny żółty kolor albo zastosować czerwień lub pomarańcz. Odpowiednie w formie akcentów będą też intensywne kolory, skomponowane z pastelowymi, jasnymi odcieniami.

Jadalnia dobrze wygląda w ciepłych kolorach.
Jadalnia dobrze wygląda w ciepłych kolorach.

Jaki kolor do sypialni?

Sypialnia ma być oazą odprężenia – snu i wypoczynku możliwie najdłuższego. Do tego przyczynią się naturalne kolory, jak beż, brąz i delikatna jasna zieleń. Działają uspokajająco i pomagają się zrelaksować. Błękitne odcienie z szarawym cieniem mają w tym pomieszczeniu wpływ uspokajający i odprężający.

Sypialnia to miejsce na odprężenie - kolory powinny działać uspokajająco.
Pinterest
Sypialnia to miejsce na odprężenie - kolory powinny działać uspokajająco.

Sypialnia w modnych kolorach
Pinterest
Sypialnia w modnych kolorach

Modna zieleń w sypialni
Pinterest
Modna zieleń w sypialni

Komentarze

 • Anka 2021-10-19T11:36:52Z

  Witam proszę o pomoc szukam nazwy koloru tej zielonej farby na ścianie

  • Tooba.pl 2021-10-20T12:34:44Z

   Trudno określić jaki kolor został użyty, ponieważ zdjęcia mają jedynie charakter poglądowy. Polecamy przy wyborze odpowiedniego odcienia skorzystać z próbnika kolorów RAL. Wówczas farbę w wybranym kolorze, o odpowiednim symbolu, można zamówić u dowolnego producenta farb.