Modne kolory ścian – aktualne trendy!

Kolory mają ogromny wpływ na nasz nastrój i poczucie estetyki. Dlatego odpowiednia kolorystyka ścian należy do najważniejszych decyzji, jakie trzeba podjąć urządzając mieszkanie. Oczywiście sposób pomalowania pokoju zależy głównie od osobistych upodobań, niemniej jednak istnieją pewne trendy, które uchodzą za nowoczesne. Popularne są mocne kolory w kombinacji z prostymi powierzchniami.

Kolory mają ogromny wpływ na nasz nastrój i poczucie estetyki.
Pixabay
Kolory mają ogromny wpływ na nasz nastrój i poczucie estetyki.

Jakie kolory są modne? 

Paleta kolorów jest niewiarygodnie bogata, ponieważ każdy odcień jest możliwy do uzyskania. Decydując się na określoną kolorystykę wnętrz trzeba wziąć pod uwagę styl mebli, funkcje pomieszczeń oraz warunki świetlne. Popularne są pojedyncze ściany w intensywnych albo jaskrawych kolorach. Boczne zaś są pomalowane na takie same kolory, ale w jaśniejszych odcieniach. Do szczególnie ulubionych kombinacji barw należą:

 

  • czerwień z różem
  • odcienie pomarańczy
  • kontrastowe: czerwień-czerń i czerwień-biel
  • barwy owoców: żółć i zieleń, także brąz

Przez długi czas każda ściana pokoju była malowana całkowicie jednym kolorem. Dzisiaj modne są wzory geometryczne, uwzględniające uwarunkowania konkretnego pomieszczenia. Wzory pionowe wyciągają pomieszczenie, a jasne kolory je powiększają. Zakończenie malowania ściany kilka centymetrów pod sufitem podnosi optycznie pomieszczenie.

W nowoczesnych wnętrzach wybiera się często dwuczęściowe barwne malowanie ścian. Dolny obszar jest ciemniejszy, niż górny, a kolory mogą być oddzielone od siebie – według gustu – obramowaniem.

Co jest w kolorystyce ścian modne, każdy decyduje indywidualnie. Nie należy ufać bezgranicznie opiniom sprzedawców farb. Lepiej własne odczucia skonfrontować z propozycjami przedstawianymi w gazetach albo na forach internetowych. Zadać trzeba sobie pytania: Jakie są moje ulubione kolory? Które kolory pasują do mnie? W jakiej kolorystyce pomieszczenia czuję się najlepiej? Znaczenie ma też przeznaczenie pomieszczenia, jego wielkość oraz w jakiej porze dnia jest głównie używane.

Jaki kolor do salonu?

W wielu domach salon jest punktem centralnym, w którym spędza się dużo czasu, przyjmuje przyjaciół albo wygodnie odpoczywa na kanapie. Warto pomalować ten pokój w ciepłych kolorach, jak beż albo brąz, ale też w odcieniach pomarańczy albo żółci. Jako barwne akcenty przydadzą się mocne kolory, jak świeża zieleń, jaskrawa czerwień albo odcienie jagodowe (malina, porzeczka, żurawina).

Do szczególnie ulubionych kombinacji należą czerwień z różem.
Pinterest
Do szczególnie ulubionych kombinacji należą czerwień z różem.

Jaki kolor do łazienki?

Wizyta w łazience nie wiąże się najczęściej z długim pobytem, jednak dla wielu osób jest miejscem bardzo prywatnym, które przez swoją kolorystykę wywołuje różne nastroje. Skojarzenie ze świeżością i higieną budzi jasny albo intensywny błękit albo turkus. Naturalne odcienie, jak beże, ziemne brązy i delikatne, jasne tony zieleni nadają łazience charakter wellness. Eleganckie i stylowe jest natomiast użycie kombinacji szarości, antracytu i bordo. Do małej łazienki szczególnie pasuje żółć.

Jaki kolor do korytarza?

Korytarze są zazwyczaj małe, ciemne i urządzone raczej funkcjonalnie – nie służą do dłuższego przebywania. Do tych ograniczonych funkcji pasują delikatne kolory ścian, jak biel, krem, beż i żółć. Pasują też kolory chłodne, szczególnie odpowiednie są odcienie jasnej szarości i średniego błękitu. Akcenty barwne w postaci mebli, ale też innych elementów wyposażenia może stanowić na przykład czerwień, ale też świeża zieleń.

Jako kolor do kuchni?

W wielu domach kuchnia jest głównym miejscem pobytu mieszkańców. Tutaj przygotowuje się posiłki, pije kawę, je albo gawędzi z przyjaciółmi. Do tych zadań powinno dorastać urządzenie kuchni. Ponieważ meble kuchenne nie są zwykle zbyt często wymieniane, ich styl powinien pasować do koloru ścian. Jeśli meble są utrzymane w chłodnym i prostym stylu, intensywne odcienie jak nocny błękit, petrol albo bordo dopełnią wystrój wnętrza. Ciekawym akcentem w białej kuchni może być zastosowanie czerwieni. Turkus natomiast na ścianie w połączeniu z jasną kuchnią wygląda egzotycznie i stwarza wokół blatu kuchennego karaibski nastrój. Witalnie i zachęcająco działa kuchnia w bujnej zieleni.

Jaki kolor do jadalni?

Jadalnia jest nie tylko codziennie używana, ale pełni też funkcje reprezentacyjne podczas specjalnych okazji, jak na przykład przyjęcie gości. Ciepłe, harmonijne kolory nadają się idealnie do tworzenia zapraszającej, gościnnej atmosfery. Ściany jadalni dobrze jest pomalować na ciepły, pozytywny żółty kolor albo zastosować czerwień lub pomarańcz. Odpowiednie w formie akcentów będą też intensywne kolory, skomponowane z pastelowymi, jasnymi odcieniami.

Jaki kolor do sypialni?

Sypialnia ma być oazą odprężenia – snu i wypoczynku możliwie najdłuższego. Do tego przyczynią się naturalne kolory, jak beż, brąz i delikatna jasna zieleń. Działają uspokajająco i pomagają się zrelaksować. Błękitne odcienie z szarawym cieniem mają w tym pomieszczeniu wpływ uspokajający i odprężający.