Czerwień we wnętrzach, czyli odważne aranżacje
Czerwień jest ciepłą, energetyczną barwą, która w nadmiarze może powodować nadpobudliwość, niepokój czy nawet rozdrażnienie. Stosowanie jej w aranżacji wnętrz wymaga wyczucia smaku i umiejętności zachowania odpowiednich proporcji. Jak nadać pomieszczeniom zdecydowany, stylowy charakter?
Odważna aranżacja w czerwieni
Użycie czerwieni w aranżacji wnętrza wymaga pewnej odwagi. Zwłaszcza te bardziej intensywne odcienie należy stosować ostrożnie, zachowując odpowiednie proporcje. Należy bowiem pamiętać, że czerwień wprowadzona do wnętrza z wyczuciem smaku będzie wpływała energetycznie, stymulująco, będzie pobudzała psychikę, wspomagała funkcje życiowe, poprawiała apetyt, wprowadzała w dobry nastrój, jednak w nadmiarze będzie powodowała niepokój oraz rozdrażnienie. Dynamikę tego koloru warto wykorzystać w jadalni, salonie, przedpokoju czy w pokoju do ćwiczeń fizycznych, a lepiej unikać stosowania go w gabinecie czy pomieszczeniu do pracy. Jeśli jednak obawiamy się finalnego efektu, zamiast przemalowywać wszystkie ściany w pokoju na czerwono, zastosujmy czerwień w postaci dodatków.
Połączenie z innymi barwami
Czerwień jest bardzo intensywnym kolorem, dlatego zastosowanie jej we wnętrzach jest odważnym posunięciem. Zatem nie powinniśmy we wnętrzu stosować innych zdecydowanych kolorów, a przełamać ją z nieco spokojniejszymi barwami. Jeśli postanowimy pomalować wszystkie ściany na czerwono, powinniśmy zadbać o dodatki, które nieco rozjaśnią pokój. W przypadku gdy zdecydujemy się na pokrycie tylko jednej ściany tym kolorem lub na zastosowanie czerwieni jedynie fragmentarycznie, to warto ją połączyć z bielą, écru, czernią oraz odcieniami szarości.
Romantyczna sypialnia
Czerwień jest kolorem miłości, a zatem jak najbardziej pasuje do sypialni, która powinna być przede wszystkim przytulna i stylowa. Użycie koloru czerwonego w sypialni sprawi, że nie będzie ona nudna. Należy jednak pamiętać, że urządzenie jej wnętrza w nasyconym, intensywnym kolorze może przytłoczyć. Czerwień nada zdecydowany charakter, jednak jej zbytnie nagromadzenie w miejscu wypoczynku i relaksu może utrudnić odprężenie po ciężkim dniu w pracy. Jeśli sypialnia jest obszerna, można pomalować na czerwono wszystkie ściany, jednak w przypadku gdy dysponujemy mniejszą sypialnią, warto pomalować tylko jedną ścianę na tak intensywny kolor. Dobrze będą też wyglądały dodatki w tym kolorze, na przykład czerwona pościel, zasłony, abażur, poduszki czy dywan.
Użycie czerwieni w aranżacji wnętrza wymaga pewnej odwagi. Zastosowana z wyczuciem smaku będzie wpływała energetycznie i stymulująco. Natomiast wprowadzona w nadmiarze będzie powodowała niepokój oraz rozdrażnienie.
Energetyczny wypoczynek w salonie
Pokój dzienny daje nam dużą swobodę w aranżacji. Jest to miejsce tętniące życiem, gdzie w ciągu dnia przebywają domownicy i gdzie organizuje się wszystkie domowe przyjęcia. A zatem tu możemy jak najbardziej zastosować intensywne, żywe kolory. Efektownie będzie wyglądała pomalowana na czerwono jedna ze ścian, która stanie się centralnym punktem salonu i jego oryginalną ozdobą. Ciekawym rozwiązaniem będzie zastosowanie ozdób i detali w tym kolorze. Do czerwonej sofy i dywanu świetnie będą pasowały czerwone doniczki, ramki na zdjęcia czy też świece.
Warto pamiętać, że czerwone detale doskonale komponują z barwami chłodnymi. Efektownie będzie wyglądało zestawienie czerwieni z bielą i czernią, a także odcieniami szarości. Czerwień będzie pasowała zarówno we wnętrzach nowoczesnych, prostych, oszczędnych w dekoracjach, jak i w klasycznych pokojach pełnych ozdób. Należy jednak pamiętać, że tak intensywny kolor należy stosować z rozwagą, by zamiast oryginalnego, wyrazistego efektu nie sprawić, że we wnętrzu zapanuje kicz.
Komentarze