Czerwień we wnętrzach, czyli odważne aranżacje

Czerwień jest ciepłą, energetyczną barwą, która w nadmiarze może powodować nadpobudliwość, niepokój czy nawet rozdrażnienie. Stosowanie jej w aranżacji wnętrz wymaga wyczucia smaku i umiejętności zachowania odpowiednich proporcji. Jak nadać pomieszczeniom zdecydowany, stylowy charakter?

Odważna aranżacja w czerwieni

Użycie czerwieni w aranżacji wnętrza wymaga pewnej odwagi. Zwłaszcza te bardziej intensywne odcienie należy stosować ostrożnie, zachowując odpowiednie proporcje. Należy bowiem pamiętać, że czerwień wprowadzona do wnętrza z wyczuciem smaku będzie wpływała energetycznie, stymulująco, będzie pobudzała psychikę, wspomagała funkcje życiowe, poprawiała apetyt, wprowadzała w dobry nastrój, jednak w nadmiarze będzie powodowała niepokój oraz rozdrażnienie. Dynamikę tego koloru warto wykorzystać w jadalni, salonie, przedpokoju czy w pokoju do ćwiczeń fizycznych, a lepiej unikać stosowania go w gabinecie czy pomieszczeniu do pracy. Jeśli jednak obawiamy się finalnego efektu, zamiast przemalowywać wszystkie ściany w pokoju na czerwono, zastosujmy czerwień w postaci dodatków.

Czerwone ściany warto rozjaśnić białymi dodatkami
Czerwone ściany warto rozjaśnić białymi dodatkami

Połączenie z innymi barwami

Czerwień jest bardzo intensywnym kolorem, dlatego zastosowanie jej we wnętrzach jest odważnym posunięciem. Zatem nie powinniśmy we wnętrzu stosować innych zdecydowanych kolorów, a przełamać ją z nieco spokojniejszymi barwami. Jeśli postanowimy pomalować wszystkie ściany na czerwono, powinniśmy zadbać o dodatki, które nieco rozjaśnią pokój. W przypadku gdy zdecydujemy się na pokrycie tylko jednej ściany tym kolorem lub na zastosowanie czerwieni jedynie fragmentarycznie, to warto ją połączyć z bielą, écru, czernią oraz odcieniami szarości.

Czerwone meble i dodatki doskonale wyróżniają się w ciemnym wnętrzu
Czerwone meble i dodatki doskonale wyróżniają się w ciemnym wnętrzu

Romantyczna sypialnia

Czerwień jest kolorem miłości, a zatem jak najbardziej pasuje do sypialni, która powinna być przede wszystkim przytulna i stylowa. Użycie koloru czerwonego w sypialni sprawi, że nie będzie ona nudna. Należy jednak pamiętać, że urządzenie jej wnętrza w nasyconym, intensywnym kolorze może przytłoczyć. Czerwień nada zdecydowany charakter, jednak jej zbytnie nagromadzenie w miejscu wypoczynku i relaksu może utrudnić odprężenie po ciężkim dniu w pracy. Jeśli sypialnia jest obszerna, można pomalować na czerwono wszystkie ściany, jednak w przypadku gdy dysponujemy mniejszą sypialnią, warto pomalować tylko jedną ścianę na tak intensywny kolor. Dobrze będą też wyglądały dodatki w tym kolorze, na przykład czerwona pościel, zasłony, abażur, poduszki czy dywan.

Użycie czerwieni w aranżacji wnętrza wymaga pewnej odwagi. Zastosowana z wyczuciem smaku będzie wpływała energetycznie i stymulująco. Natomiast wprowadzona w nadmiarze będzie powodowała niepokój oraz rozdrażnienie. 

Energetyczny wypoczynek w salonie

Pokój dzienny daje nam dużą swobodę w aranżacji. Jest to miejsce tętniące życiem, gdzie w ciągu dnia przebywają domownicy i gdzie organizuje się wszystkie domowe przyjęcia. A zatem tu możemy jak najbardziej zastosować intensywne, żywe kolory. Efektownie będzie wyglądała pomalowana na czerwono jedna ze ścian, która stanie się centralnym punktem salonu i jego oryginalną ozdobą. Ciekawym rozwiązaniem będzie zastosowanie ozdób i detali w tym kolorze. Do czerwonej sofy i dywanu świetnie będą pasowały czerwone doniczki, ramki na zdjęcia czy też świece.

Dobry efekt można osiągnąć poprzez pomalowanie na kolor czerwony tylko jednej ściany
Dobry efekt można osiągnąć poprzez pomalowanie na kolor czerwony tylko jednej ściany
Warto pamiętać, że czerwone detale doskonale komponują z barwami chłodnymi. Efektownie będzie wyglądało zestawienie czerwieni z bielą i czernią, a także odcieniami szarości. Czerwień będzie pasowała zarówno we wnętrzach nowoczesnych, prostych, oszczędnych w dekoracjach, jak i w klasycznych pokojach pełnych ozdób. Należy jednak pamiętać, że tak intensywny kolor należy stosować z rozwagą, by zamiast oryginalnego, wyrazistego efektu nie sprawić, że we wnętrzu zapanuje kicz.
Nowoczesność wnętrza podkreślą oryginalne dekoracje
Nowoczesność wnętrza podkreślą oryginalne dekoracje

Komentarze