Jakie kolory ścian pasują do białych mebli?

Jeszcze przed kilkoma dziesiątkami lat białe meble można było spotkać tylko w kuchni. Od czasu do czasu pojawiała się moda na meble w stylu wiejskim. Były wykonane z litego drewna, a ich zewnętrzna powierzchnia miała albo wygląd naturalnego surowca, albo była pomalowana farbą. Przemysłowo wytwarzane meble rozpowszechniły też wystrój mieszkania w bieli.

Białe meble nadają przestrzeni świeżości
Pexels
Białe meble nadają przestrzeni świeżości

Białe meble nadają przestrzeni świeżości

Początkowo białe meble trafiały do biur, a z czasem także do mieszkań. Szczególnie ulubione były w pokojach dziecinnych, ale zdobiły również sypialnie i salony. Wybór stylistycznych opcji sięgał od tradycyjnego stylu wiejskiego do modernizmy z tendencją do puryzmu.

Białe meble robią wrażenie szczególnie szlachetnych i nadają przestrzeni osobliwej świeżości. Jednak zaraz w następnym momencie nasuwa się pytanie, w jakim kolorze należałoby pomalować ściany, aby całość wystroju wyglądała naprawdę pięknie. Przy wyborze koloru farby do ścian najważniejsze jak zwykle jest to, jakie wrażenie optyczne ma być osiągnięte.

Białe meble i białe ściany – czy to jest możliwe?

Oczywiście można komponować swoje białe meble z białymi ścianami, ale pamiętać należy o tym, aby w zamierzony sposób umieścić tam inne wizualne akcenty. Chodzi o to, aby wszystko razem nie zlało się w jedną białą jednolitość. Można przykładowo powiesić kolorowe obrazy i położyć na kanapie barwne poduszki.

Także drewno i biel tworzą doskonały duet. Białe meble i białe ściany z kilkoma drewnianymi akcesoriami, jak drewniane stoliki albo dekoracje z drewna wnoszą do mieszkania ciepło.

Białe meble są popularne przede wszystkim dlatego, że w mieszkaniu wyglądają świeżo, a pomieszczenie wydaje się jaśniejsze i większe. Aby ten efekt spotęgować, wiele osób decyduje się na białe ściany. Białe mieszkania nie są wcale rzadkością; są znakiem naszych czasów i oznaką luksusu życia ze wszelkimi udogodnieniami. Pragnienie czystego do sterylnego, zawsze posprzątanego i przytulnie świeżością pachnącego mieszkania należy do nowoczesnego stylu życia. Często idzie w parze z nowoczesnym wystrojem wnętrz z wykorzystaniem bieli włącznie.

Kolorowe ściany i białe meble – jakie odcienie pasują najlepiej?

Jeśli ktoś wolałby do swoich białych mebli ściany inne niż białe, ma wybór między dyskretnym i mocnym malowaniem. Może przyda się komuś nasz krótki przegląd kolorów ścian w zestawieniu parami: kolor subtelny i kolor kontrastowy:

  • szarobeżowy – antracyt
  • srebrzystoszary – niebieskoszary
  • żółtobrunatny – czekoladowobrązowy
  • beżowy – brązowy
  • jasnozielony – turkusowy
  • jasnoniebieski – lazurowy
  • jasnożółty – żółtopomarańczowy
  • jasnoróżowy – różowoczerwony

Kto ma ochotę na kolorowe życie, może postawić na kontrast białych mebli z kolorowymi ścianami.
Pexels
Kto ma ochotę na kolorowe życie, może postawić na kontrast białych mebli z kolorowymi ścianami.

Wybierając jakikolwiek kolor trzeba zwracać zawsze uwagę, aby nie powstał wizualny niepokój. Trzeba utrzymać się w jednej linii kolorystycznej, zachować raz ustalony kierunek – a wtedy kolorystyka wnętrza na pewno się sprawdzi.

Harmonia w mieszkaniu

Kolejną strategią urządzania pomieszczeń z białymi meblami jest malowanie ścian w kolorach neutralnych albo wyciszonych, tworzących całościową harmonię. Do absolutnych hitów należą obecnie szlachetne kolory natury. Popularne są pośród nich szary beż i bardzo łagodna wersja szarości, które stanowią uspokajające i niedominujące tony. Te kolory nie są zbyt jasne i dlatego nie stają się szybko nudne. Biała kanapa albo białe regały połyskują lekko na tle takich ścian. Ściany w beżu, stonowanej zieleni i ochrowym brązie również wypełniają funkcję tworzenia jednolitej interakcji całego wystroju. Białe meble pasują bardzo dobrze do konceptu oazy spokoju w domu, zamiast dominacji, zapewniają w pomieszczeniu przyjemną harmonię.

Na nowo zyskują popularność nieco słodkawe kolory pastelowe, które razem z białymi meblami tworzą przyjemny nastrój w mieszkaniu. Można nawet stwierdzić, że w połączeniu z jasnoróżowymi, jasnozielonymi albo jasnożółtymi ścianami białe meble są nawet koniecznością.

Nie bój się kontrastu!

Kto ma ochotę na kolorowe życie, może postawić na kontrast białych mebli z kolorowymi ścianami. Zgodnie z najnowszymi trendami, turkus, jadeitowa zieleń i pokrewne barwy morskie stają się na nowo bardzo popularne. Wszystkie one nadają pomieszczeniom życiowej siły i energii. Osoby, które nie boją się żadnych najmocniejszych kontrastów, mogą wybrać biel i czerń. Czarne ściany dawno już przestały być tak kontrowersyjne, jak niegdyś, jednak decydując się na takie zestawienie kolorów trzeba zadbać koniecznie o pozostałe barwne akcenty wnętrza.

Komentarze