Wiata zamiast garażu

Planując kształt swego przyszłego domu, trzeba między innymi pomyśleć o bezpiecznym miejscu dla samochodu. Jeśli z różnych względów budowa zamykanego garażu nie wchodzi w rachubę, to warto rozważyć realizację wiaty. Wiele gotowych projektów domów uwzględnia jej powstanie.

Latem wiata osłoni auto przed słońcem, zimą natomiast uchroni domowników przed koniecznością codziennego odśnieżania samochodu. Jej realizacja z pewnością okaże się mniej kosztowna, niż budowa garażu. Jeśli wiata jest zaplanowana jako lekka konstrukcja dobudowana do domu – można ją potraktować jako rozwiązanie tymczasowe. Wiele projektów posiada jednak bardziej trwałe wiaty, połączone z budynkiem wspólnym dachem lub wkomponowane w jego bryłę. Poniżej prezentujemy najciekawsze projekty z różnymi wersjami wiat garażowych.

Projekt D142A (81,95 m2)

   

Niewielki, funkcjonalny i ekonomiczny dom z poddaszem użytkowym. Prosta bryła w połączeniu z harmonijnym podziałem w elewacjach czynią ten budynek klasycznie eleganckim. Wiata dla jednego samochodu, zaplanowana przy prawej ścianie, to bardzo prosta konstrukcja, składająca się z zadaszenia wspartego na trzech kolumnach.

Projekt E9 Energo Plus wersja B (137,76 m2)

   

Energooszczędny budynek, w którym zastosowano nowoczesne rozwiązania instalacyjne oraz zadbano o bardzo dobrą izolację wszystkich przegród. Na uwagę zasługują duże przeszklenia, które doskonale integrują dom z otoczeniem. Wiata, tworząca stylistyczną całość z budynkiem, została umieszczona po jego lewej stronie.

Projekt Letnisko (61,2 m2)

   

Przytulny domek, który może powstać zarówno jako obiekt całoroczny, jak i zostać zrealizowany na działce letniskowej. Posiada prostą, murowaną bryłę z dwuspadowym dachem. Atrakcyjnymi elementami uzupełniającymi doskonale zaplanowany układ wnętrz są tarasy oraz wkomponowana w bryłę wiata z wjazdem w części ogrodowej.

Projekt Willa l'Azur (221,92 m2)

   

Komfortowa, piętrowa rezydencja o minimalistycznej, wysmakowanej architekturze. Składa się z głównej, piętrowej bryły otoczonej parterowymi dobudówkami i tarasami. Wyjątkowo prezentuje się salon z podwyższonym na wysokość półtorej kondygnacji sufitem oraz z pięknymi przeszkleniami. Dwustanowiskowa wiata stanowi integralną część budynku.

Projekt Korfantów dws (123,66 m2)

   

Wygodny dom z poddaszem użytkowym zaprojektowany w technologii szkieletu drewnianego. Dzięki ulokowaniu pokoju dziennego we frontowej części budynku będzie pasował także na działkę z wjazdem od strony południowej. Jednostanowiskowa wiata została umieszczona pod przedłużoną połacią dachu.

Projekt Niziołek (100,5 m2)

   

Przytulny dom o zgrabnej, proporcjonalnej formie oraz świetnie zaplanowanych wnętrzach. Jego prostą bryłę urozmaicają dwa podcienie, a także wiata, ulokowana tuż obok głównego wejścia do budynku. Układ pomieszczeń został zaplanowany tak, aby zapewnić codzienny komfort czteroosobowej rodzinie.

Projekt Dakota wersja A (191,2 m2)

   

Idealna propozycja dla właścicieli tzw. wąskich działek. Ten dom może zostać zbudowany na posesji o szerokości 15,8 m. Uwagę przykuwa zwłaszcza jasna, przestronna część dzienna z olbrzymimi przeszkleniami oraz antresolą, a także okalającym ją tarasem z kominkiem. Dwustanowiskowa wiata znajduje się we frontowej części, pod główną sypialnią.

Projekt De Facto (126,3 m2)

   

Wygodny budynek wyróżniający się prostą konstrukcją, która będzie miała korzystny wpływ na tempo i koszty realizacji obiektu. Dzięki zastosowaniu m.in. deskowania na elewacjach oraz eleganckich detali szklanych przy balkonach prezentuje się nowocześnie i efekownie. Atrakcyjnym i zarazem praktycznym elementem jest wiata samochodowa przylegająca do prawej ściany.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.