Jeśli nie garaż, to może wiata?

Wiata może być rozwiązaniem tymczasowym lub stałym. Nie zapewnia takiego komfortu, jak zamykany garaż, ale mimo to nie brakuje jej zalet. Z pewnością jest tańsza i prostsza w budowie. Chroni samochód przed śniegiem, deszczem i słońcem. Może pełnić także dodatkowe funkcje, nie tylko garażowe.

Wiata tym różni się od garażu, że jest otwarta. Zapewnia zadaszenie, ale ścian bocznych nie posiada. Może być przy tym dobudowana do innego budynku lub zostać zrealizowana jako obiekt wolno stojący. Według obecnie obowiązujących przepisów wiaty o powierzchni do 50 m² sytuowane na działkach przeznaczonych pod budownictwo mieszkaniowe można budować na podstawie zgłoszenia, o ile ich łączna liczba nie przekracza dwóch na każde 1000 m². W przeciwnym razie trzeba ubiegać się o pozwolenie na budowę.

Wiata powinna pasować do głównego budynku i pozostałych elementów zabudowy
Wiata powinna pasować do głównego budynku i pozostałych elementów zabudowy

Tania wiata

Wiaty są doceniane przede wszystkim za niższe koszty budowy. W ich przypadku nie trzeba wykonywać fundamentów, stawiać i wykańczać ścian, stropu, montować bramy garażowej. Konstrukcja wiat jest znacznie prostsza. Niektóre projekty gotowe domów zamiast garażu zawierają wiatę, dostępne są także projekty budynków gospodarczych czy garaży wolno stojących z wiatami.

Wiata nie zapewnia takiego komfortu, jak zamykany garaż, ale za to jest tańsza i prostsza w budowie.

Drewno, metal, szkło

Wiatę można zbudować we własnym zakresie lub skorzystać z gotowych zestawów przeznaczonych do samodzielnego złożenia. Najbardziej popularne są wiaty drewniane, ale do ich konstrukcji wykorzystuje się również metal czy szkło. W wiatach z dachem opartym na słupach jako fundament najczęściej stosuje się stopy fundamentowe, które wystają około 10 cm ponad powierzchnię ziemi. Do nich montuje się następnie słupy (drewniane, betonowe lub stalowe). Elementy konstrukcyjne muszą zostać odpowiednio zabezpieczone: drewniane - zaimpregnowane, stalowe - pokryte preparatem antykorozyjnym. Słupy żelbetowe, aby prezentowały się mniej surowo, można pokryć tynkiem lub wykończyć płytkami. Nawierzchnia może zostać wykończona w dowolny sposób, ale najlepiej, jeśli będzie tworzyć wspólną całość z podjazdem. Dla zachowania naturalnego obiegu wody w środowisku, zaleca się zastosowanie nawierzchni przepuszczalnych (np. żwiru lub ażurowych płyt betonowych).

Wiaty o powierzchni do 50 m² można budować na podstawie zgłoszenia, o ile ich łączna liczba nie przekracza dwóch na każde 1000 m².

Budowa wiaty to znacznie mniejszy wydatek niż realizacja garażu
Budowa wiaty to znacznie mniejszy wydatek niż realizacja garażu

 W tym samym stylu, co dom

Jeśli chodzi o kształt i pokrycie dachu wiaty, to warto dostosować je do charakteru pokrycia dachowego nad budynkiem mieszkalnym, aby w efekcie obydwa obiekty pasowały do siebie. Wiata nie musi zostać orynnowana, o ile będzie posiadać okapy wystające poza obrys budynku na co najmniej pół metra.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.