Wygodna w użytkowaniu brama garażowa
Brama garażowa powinna być solidna, niezawodna i przede wszystkim wygodna w obsłudze. Od jej trwałości oraz zastosowanych mechanizmów zależy bezpieczeństwo samochodu oraz domu, jeśli w garażu znajduje się przejście do części mieszkalnej. Poza tym istotna jest ochrona samochodu przed wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych, ale także zabezpieczenie przed utratą ciepła z pomieszczeń wewnętrznych budynku.
O wygodzie użytkowania bramy garażowej w znacznym stopniu decyduje sposób otwierania. Drzwi do garażu powinny otwierać się łatwo i płynnie, aby nie było konieczne użycie znacznej siły. Należy przecież pamiętać, że z garażu będą korzystać zapewne także drobne kobiety czy pełnoletnie dzieci. Płynny ruch zapewnią rolki umieszczone przy skrzydle bramy uchylnej, segmentowej, a także rolowanej poruszające się w prowadnicach. Bramy rozwieralne wymagają zaś rozchylenia każdego ze skrzydeł i zabezpieczenia przed samoczynnym zamknięciem.
Miejsce wymagane do montażu bramy
Niestety nie zawsze możemy zamontować w garażu preferowane, najbardziej wygodne według nas rozwiązanie. Zarówno brama rozwieralna, jak i brama uchylna podczas otwierania zajmują miejsce na podjeździe, co może utrudnić zaparkowanie samochodu zwłaszcza na działkach płytkich, gdzie dom oraz garaż jest zbliżony do ulicy. Kolidować z drzwiami tych bram mogłyby także skrzydła rozwieranej bramy wjazdowej. Poza tym uchylna brama nie nadaje się do garażu, w którym nie ma miejsca pod sufitem, zaś brama rozwieralna jest niewłaściwa, gdy garaż jest zagłębiony w gruncie. Jeśli wjazd do garażu jest zbliżony do ulicy, najlepszym rozwiązaniem będzie wybór bramy segmentowej górnej czy bocznej lub bramy rolowanej, której poziome profile zwijają się na rolce umieszczonej w skrzynce na suficie, dzięki czemu nie zajmuje ona także miejsca wewnątrz garażu.
Bramy z napędem
Bramy rolowane sprzedawane są zawsze wraz z napędem, jednak każdy rodzaj bramy garażowej można wyposażyć w automatyczny system otwierania. Zaletą bramy z napędem jest nie tylko łatwość otwierania bez użycia siły, lecz także możliwość szybkiego uchylenia drzwi bez konieczności wysiadania z auta. Mechanizm bramy garażowej można powiązać z napędem otwierającym bramę wjazdową. Jest to szczególnie przydatne, gdy wjazd do garażu znajduje się przy granicy działki, na którą wjeżdża się z ruchliwej, wąskiej ulicy. Napęd bramy może uruchamiać się przyciskiem, kluczykiem, pilotem czy zamkiem kodowym. Wielokanałowy pilot umożliwi nie tylko otwarcie wjazdu na posesję i podniesienie bramy garażowej, ale także włączenie oświetlenia na podjeździe czy nawet zintegrowanie włącznika światła wewnątrz domu. Bezpieczeństwo przed przytrzaśnięciem palców będzie zapewniał moduł przeciwzgnieceniowy, który zatrzyma ruch bramy, gdy napotka ona w pobliżu przeszkodę. Napęd może być także wyposażony w system spowolnionego startu i zamknięcia, co zapobiega uszkodzeniu bramy. Polega on na tym, że skrzydło po włączeniu napędu rozpoczyna powolny ruch, zwiększa szybkość w czasie opuszczania się, a następnie zwalnia i cicho zamyka bramę. W przypadku przerwy w dostawie prądu bramę można otworzyć ręcznie. Będzie to o wiele trudniejsze w przypadku dużego, podwójnego skrzydła, dlatego warto zabezpieczyć bramę w zasilanie awaryjne lub rozblokowanie z zewnątrz. Istnieje także możliwość wyposażenia napędu do bram w system solarny, dzięki któremu akumulator doładowany energią słoneczną będzie niezależny od zewnętrznego źródła zasilania.
Zabezpieczenie przed włamaniem
Niezwykle istotne jest zabezpieczenie wjazdu do garażu przed włamaniem zwłaszcza wtedy, gdy w garażu znajdują się drzwi łączące go z domem. Bramy garażowe podlegają podobnej klasyfikacji co okna pod względem odporności na włamania. Bezpieczeństwo zapewni jedynie solidna brama składająca się ze skrzydeł o stalowej konstrukcji, stalowych ościeżnic, a także szyn głęboko zagłębionych w murze, które prowadzą skrzydło bramy. Aby utrudnić złodziejowi sforsowanie zamknięcia, warto zamontować dwa uchwyty z zamkami. Otwieranie dwóch zamków będzie jednak mniej wygodnym rozwiązaniem zwłaszcza podczas deszczu czy mrozu, zatem lepiej będzie zainstalować zamek z kilkoma ryglami otwieranymi za pomocą jednego klucza. Aby jednak zapewnić maksimum bezpieczeństwa, oprócz zamków antywłamaniowych konieczne będzie zamontowanie dobrej instalacji alarmowej. Chcąc zminimalizować ryzyko włamania do mieszkania przez drzwi znajdujące się w garażu, niektórzy inwestorzy w drzwiach garażowych lub w ścianach garażu montują przeszklenia, przez które potencjalny złodziej forsujący drzwi wewnątrz garażu do domu będzie widoczny z zewnątrz.
Komentarze