Automatyczne otwieranie bram wjazdowych

Brama wjazdowa to reprezentacyjny element każdego ogrodzenia. Powinna umożliwiać nie tylko wygodny wjazd na posesję, ale także dawać poczucie bezpieczeństwa. Poza tym dopasowana do stylu wykończenia domu będzie stanowiła jego dopełnienie.

Brama wjazdowa stanowi zwieńczenie ogrodzenia posesji, dlatego powinna być odpowiednio dobrana, by stylem pasowała do wykończenia zabudowy na działce. Jej wielkość oraz rodzaj zależy od wymiarów i kształtu działki, ale także od szerokości ulicy, z jakiej przebiega wjazd na działkę. Chociaż przepisy określają, że szerokość bramy powinna wynosić co najmniej 2,4 m, wygodny wjazd bez obawy przed otarciem samochodu zapewni brama o szerokości wynoszącej minimum 3 m.

Brama drewniana czy metalowa?

Najczęściej wybierane na działki prywatne są bramy metalowe oraz drewniane. W pierwszym przypadku konstrukcja skrzydeł bramy składa się z ramy zrobionej z aluminium lub ze stali. Wypełnienie wykonuje się ze stalowych, zespawanych ze sobą kutych lub żeliwnych elementów, które tworzą ozdobne wzory, blach trapezowych, metalowej siatki czy drewnianych desek. Należy podkreślić, że bramy z wypełnieniem żeliwnym oraz z kutych elementów są cięższe od pozostałych. Częściej wybierane przez osoby ceniące sobie styl tradycyjnych, przytulnych domków są bramy drewniane, które znakomicie podkreślają charakter zabudowy oraz otoczenia. Ich konstrukcja składa się z ramy wykonanej z drewna litego lub klejonego oraz wypełnienia poziomymi, pionowymi lub ukośnymi elementami drewnianymi. Skrzydło bramy montowane jest między betonowymi, stalowymi lub drewnianymi słupami. Drewniana brama nie jest tak solidna jak metalowa, dlatego nie jest dobrym zabezpieczeniem przed włamaniem, lecz pełni przede wszystkim funkcję dekoracyjną.

Rozwieralne i przesuwne bramy garażowe

Na wąskich, ale podłużnych działkach doskonale sprawdzą się bramy rozwierane jedno- lub dwuskrzydłowe. Skrzydła bramy przytwierdzone są na zawiasach przymocowanych do słupów. Zgodnie z przepisami mogą być otwierane tylko do wewnątrz posesji, dlatego powinny zawierać ograniczniki, które uniemożliwią otwarcie na zewnątrz. Ponadto podjazd od ulicy do garażu powinien mieć odpowiednią długość, która umożliwi swobodne zaparkowanie auta na posesji oraz bezkolizyjne zamknięcie skrzydeł bramy. Należy pamiętać, że im większe jest skrzydło bramy, tym jest ono cięższe, więc będzie wymagało użycia mocniejszych słupów oraz elementów mocujących. Bramy przesuwne będą zaś doskonałe tam, gdzie brakuje miejsca na otwarcie skrzydeł rozwieranych, czyli szczególnie na płytkich, lecz szerokich działkach. Niezależnie od tego, czy będzie to brama przesuwana na szynie, czy brama samonośna niedotykająca podłoża, jej konstrukcja jest znacznie cięższa od konstrukcji bram tradycyjnych.

Automatyka bramy wjazdowej

Zarówno bramę przesuwną, jak i bramę rozwieraną można zautomatyzować. Mechanizm automatycznego otwierania oraz zamykania bez konieczności wysiadania z samochodu zapewni wygodę szczególnie w deszczowe dni czy w trakcie zimy. Napęd elektryczny jest uruchamiany poprzez wciśnięcie przycisku na słupku bramy, za pomocą pilota lub karty magnetycznej. Napęd powinien być dobrany do rodzaju bramy wjazdowej, ciężaru skrzydeł, a także częstotliwości jej otwierania i zamykania. W przypadku wyboru bramy rozwieranej jest on przeważnie montowany w ogrodzeniu, zaś przy dużo większej i cięższej bramie przesuwnej umieszczany jest w obudowie, która jest ustawiana na fundamencie. Zainstalowane na słupach fotokomórki montowane na linii bramy stanowią zabezpieczenie przed zamknięciem, które odwróci kierunek ruchu skrzydeł bramy, jeśli w zasięgu pojawi się przeszkoda. Brama nie zostanie więc zamknięta, dopóki samochód znajduje się w pobliżu. Warto wybrać także bramę z zabezpieczeniem przeciwzgnieceniowym, który kontroluje siłę napędu. Kiedy zamykające się skrzydło bramy trafi na opór, jego ruch zostanie odwrócony. Droższe układy sterowania bram wjazdowych umożliwiają powiązanie ze sobą instalacji otwierającej bramę wjazdową wraz z drzwiami garażowymi, a także włącznikiem światła na podjeździe do garażu. Warto wybierać systemy automatyki bram znanych, sprawdzonych firm, które dadzą nam gwarancję, że zawierają one wszelkie zabezpieczenia poparte certyfikatami.

Prawidłowy montaż

Montując bramę wjazdową, należy pamiętać o zbudowaniu fundamentu, który będzie zagłębiony poniżej poziom przemarzania gruntu, aby nie dochodziło zimą do tzw. wysadzania fundamentu, który naruszy układ bramy. Brama powinna być odpowiednio wypoziomowana, by prawidłowo się zamykała, zaś zawiasy należy dobrać do wielkości i ciężaru jej skrzydeł. W systemach automatycznego otwierania ważne jest wybranie odpowiedniego rodzaju siłowników, które wprawią w ruch duże, ciężkie skrzydło, a także pokonają siłę wiatru działającą zwłaszcza na bramę z wypełnionymi skrzydłami. Napęd bramy automatycznej powinien mieć większą moc, niż jest potrzebna, gdyż działający z mocą maksymalną może się szybko zużyć.

Komentarze

  • automaticdoor.vn 2023-09-09T07:48:52.830Z

    Automatykę bramową instalują osoby niewykwalifikowane Nawet jeśli zakupimy odpowiedni układ napędowy, który spełni nasze wymagania zarówno pod względem mocy, jak i odporności na warunki atmosferyczne, to niewłaściwie zamontowany może spotęgować nasze zmartwienia. Chociaż samodzielny montaż jest atrakcyjną i tańszą opcją, należy pamiętać, że do utrzymania gwarancji na niektóre elementy silnika wymagana jest obecność licencjonowanego specjalisty. Ze względu na złożoność bramy wjazdowej montaż automatyki należy powierzyć osobom posiadającym doświadczenie w tego typu pracach. Zatrudnienie fachowców nie tylko gwarantuje montaż sprzętu zgodnie z zaleceniami producenta, ale także daje możliwość otrzymania fachowej porady od osób, które zawodowo zajmują się takim sprzętem.

    • Lopek 2013-08-08T16:18:18Z

      jestem przed kupnem nowej bramy . jak do tej pory miałem bramę klasycznie zamykaną na kłódkę . teraz bramę chciałbym drewnianą i mam nadzieje że bez problemu taka hybryda to uciągnie. jak na razie mam tylko D700HS do garażu i jest to doskonały zakup.

      • Mesio 2013-04-08T14:23:53Z

        a ja mam S450H. bardzo fajne połączenie napędu hydraulicznego i 24V. dzięki szybkiej pracy tłoka brama otwiera sie bardzo szybko i cicho. dla bezpieczeństwa ma dwa zawory zabezpieczające i encoder

        • Narcyz 2013-02-11T10:36:53Z

          ja równiez uważam że napęd do bramy to musi być dobra inwestycja. Inaczej będzie się cierpiec i kase wyrzuci w błoto. Zawsze wszystko analizuje, w tym przypadku również tak zrobiłem. Zrobiłem rozeznanie. Większość polecała napęd faac, kupiłem hydrauliczny 402 i powiem że nie mam żadnych zastrzeżeń. Działa szybko i cicho więc jak trzeba. mogę polecić dalej.

          • Edo 2013-02-06T10:20:08Z

            to trzeba było kupić jakiś sprawdzony sprzęt a nie badziewie. od dawna wiadomo że jakość towarów z Azji jest daleka od ideału. w necie jest tyle pozytywnych opinii o innych siłownikach. chociażby właśnie o produktach z Faac.

            • Karol 2013-01-29T10:24:41Z

              Automatyka bramy to najwygodniejsza rzecz jaką można wymyślić przy zastrzeżeniu że mamy napęd dobrej jakości... ja niestety kupiłem chiński słaby napęd i działa tak jak przystało na jakośc czyli beznadziejnie. Brama co prawda otwiera się szybko ale... do połowy... potem trzeba ręcznie ją "dopychać" co strasznie utrudnia funkcjonowanie i po prostu mocno frustruje... bardzo zaluje że nie rozejrzałem się za czyms lepszym dlatego przestrzegam żeby uważać na takie "okazje". To musi być dobra inwestycja...

              • Andy 2013-01-21T17:15:07Z

                ze względu na kształt działki mam bramę przesuwną. to bardzo dobre rozwiązanie bo taka brama zabiera mało miejsca na podjeździe. do tego zamontowany C720. idealnie wszystko sie zgrało i pracuje bez problemów. napęd bardzo mocny , cichy i jak do tej pory niezawodny.